Na východní frontě neklid

Ruští vojáci při výcviku na okupovaném Krymu

Čím hůře to Vladimír Putin vede doma, tím hlasitěji ukazuje na vnější nepřátele Ruska. Nic jiného mu ani nezbývá.

Po eskalaci zbraní u ukrajinských hranic si vyžádal jednání s NATO, kde požadoval záruky, že nebudeme přijímat do Aliance nikoho, koho nechce Rusko,  či embargo na rozmisťování aliančních vojáků a výzbroje v členských zemích.

Za zmínku jistě stojí, že NATO neustoupilo ani o píď a na dnešních jednáních jeho šéf Stoltenberg jasně deklaroval, že příští události ohledně Aliance jsou výhradně v rukou jejích členů a případně suverénních států, které budou do NATO chtít vstoupit a Rusko nemá právo žádného veta.

Putin původně vyhrožoval, že když neustoupíme jeho vydírání, začne agresi proti Ukrajině, zatím to však tak nevypadá.

Výcvik ukrajinských ozbrojených složek probíhá už desítky měsíců v podstatě průběžně.

A není divu, na jedné straně naše největší zbraň, tedy jednota a na straně druhé už jiná Ukrajina a její bojové síly, než v roce 2014 , kdy Rusko přepadlo Krym a Donbas.

V otevřené válce by Ukrajina patrně Rusku nakonec podlehla, ale byly to dodávky dronů Byaraktar z Turecka, či protitankových zbraní Javelin USA (a v plánu je mají Ukrajině dodávat i Estonci), tedy členských států NATO, které podle analytiků znervóznily ruské generály i politiky. Cena, kterou by Rusové museli zaplatit, by díky těmto zbraním byla podstatně vyšší než dříve ruští stratégové plánovali.

Americké protitankové střely Javelin při výcviku ukrajinské armády v akci.

Plus je tu ještě další tvrdě formulované stanovisko, co všechno na Rusko západ jako odvetná opatření spustí, pokud by došlo k ruskému napadení Ukrajiny.

A nejen to, USA v těchto dnech v tichosti, ale samozřejmě tak, aby o tom věděli Rusové, schválily Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 200 miliónů dolarů.

Řekl bych, že podobné kroky jsou nakonec pro Putinovu administrativu největším prvkem odstrašení.

Antony Blinken, ministr zahraničních věcí USA v pondělí: „Jedna lekcí z novodobé historie je, že jakmile jsou Rusové ve vašem domě, je někdy velmi obtížné přimět je, aby odešli.“

Ale i další dění (které jde tak nějak mimo naši společenskopolitickou debatu) ukazuje, že Evropa se začíná Ruským výpadům bránit.

Finská armáda zahájila cvičení právě v těchto dnech, aby ukázala, že ruskou hrozbu bere rovněž vážně.

O reakci Švédska a Finska na současné kolo ruských agresivních kroků, jsem psal podrobně zde.

Slovenská vláda schválila vojenskou smlouvu s USA, což je standardní nástroj pro spolupráci v rámci NATO. Mimo jiné dává k dispozici k operačním letům dvě svoje letiště, na oplátku obdrží dvě miliardy korun na jejich rekonstrukci.

Estonská premiérka Kaja Kallas vyhlásila, že tři baltské státy jednají o zvýšení počtu spojeneckých vojáků, kteří jsou rozmístěni na jejich území v rámci posílených praporů.

Jasnější odpověď na své požadavky, aby se aliance stáhla do hranic z roku 1997, Moskva snad ani dostat nemohla.

Rusové stále přeskupují svoji těžkou vojenskou techniku směrem na západ k hranicím s Ukrajinou, aby si vynutili naše ústupky

A jdeme dál:

Od Nového roku začala ve Švédsku svou činnost nová organizace – Agentura pro psychologickou obranu. Tato nová aktivita se zaměřuje na boj proti propagandě ze strany Ruska, Číny a dalších států.

V popisu práce nové instituce je identifikovat, analyzovat a bránit dezinformacím, které by mohli poškodit zájmy země.

Agentura bude ale i vzdělávat švédskou veřejnost, aby se mohla před cizí propagandou chránit sama.

Švédsko bere podobně jako Finsko psychickou odolnost občanů vůči informačním operacím protivníka jako nedílnou součást svého konceptu obrany. Ukazuje se, že Švédsko chápe informační složku konfliktů jako zásadní.

Putin je posedlý touhou dostat Rusko zpět mezi velmoci. A ač nejsou schopni vyrobit ani kalkulačku, myslí si, že jim to může podařit přes asertivitu vůči nám.

Úvodní obrázek ukazuje, jak „NATO obkličuje Rusko“, což je oblíbená mantra ruské propagandy. (via @naknudsen)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh