Náš nový prezident.

Deset dní do voleb, čas na zhodnocení šancí jednotlivých kandidátů.

Úvod.

Bez něj by to nešlo, je pro zbytek textu pro Vás důležitý.

Volit budu paní Nerudovou a pokud nepostoupí do II. kola, vyrazím SAMOZŘEJMĚ volit jakéhokoli kandidáta, který je demokratický a prozápadní. Sofiina volba by tedy byla, (ona nenastane) pokud bych musel například jít vybírat menší zlo, například mezi kandidáty Baštou a Babišem.

Přiznám se, že pro malou pravděpodobnost jsem nad podobnými možnostmi vůbec neuvažoval.

Řekl bych ale, že v míře škodit naší zemi je nejnebezpečnější Andrej Babiš. Má moc politickou (ANO), výkonnou (stále ještě část státních úředníků), ekonomickou (Agrofert, atd) i mediální (cca 1/3 trhu).

Poslední poznámkou je výrazná chyba současné vlády a sněmovny, že si nechtěla vysedět – přes protesty opozice – korespondenční volbu a nechala tak propadnout minimálně 100 000 hlasů, z nichž by (měřeno minulými výsledky) drtivá většina v II. kole volila demokratického kandidáta.

Nechci vidět, co by se dělo, pokud by vyhrál Andrej Babiš o pár desítek tisíc hlasů. Protože, když vládě (sněmovně) o něco skutečně šlo, vysedět si takový zákon dokázala, naposled státní rozpočet.

Rozdělení kandidátů

A. : Bez šance – Karel Diviš, Tomáš Zima, Jaroslav Bašta

Tady jen krátce: Diviše nikdo nezná, dostal se po odvolání, nemá časový prostor zaujmout.

Zima: nesehnal sponzory, ani zákulisí, Čína z Česka mizí, Kellner zemřel. Připadáá mi, že kandiduje, protože je tak ponořen v bublině, že nevidí trapnost té kandidatury bývalého rektora Karlovky, v situaci v níž se nachází. .

Bašta: ten by teoreticky mohl nějaká procenta sesbírat, jako kandidát strany, která drží cca 10 % preference, nicméně nezdá se, že by sama SPD v jeho úspěch věřila. Kampaň není vidět ani slyšet. Porovnejte intenzitu výstupů SPD, když jde ve volbách o samotného Okamuru.

B. : Mohou překvapit, ale spíše neuspějí Josef Středula, Marek Hilšer

Mělo – li být referendem signalizujícím šance pana Středuly shromáždění odborářů na Václavském náměstí, jak to avizovala novinářská obec, pak dopadlo fiaskem. Nejsem schopen posoudit šance jednotlivých kandidátů na procento přesně, ale když si z jeho kampaně utahuje i PR obec a část novinářů, tak to asi nedopadne. Každopádně je jediný autentický čistě levicový kandidát a je dobře, že do toho proti Babišovi (jeho hlavní soupeř v boji o hlasy) šel.

Třeba ještě vyskočí a sebere mu procenta potřebná k postupu do II. kola, to však bude Středulovo maximum.

Osobně jsem od něj čekal vyšší preference.

S většinou toho, co Marek Hilšer jako senátor říká, musím souhlasit. Problém je, že to není až tak moc často a ani výraznou formou. Ze senátorů, které sleduju (mám na mysli teď ty, jejichž názory mi konvenují), je snad „tišší“ už jen Jiří Drahoš.

A kupodivu se to nějak výrazně nezmenilo ani v čase kampaně na Hrad. Nemyslím, že bude v debatách špatný, ale procenta mu budou brát ti s lepším a intenzivnějším marketingem. Presidentská volba je v Česku prostě soutěž a mně se zdá, že několik kandidátů chce vyhrát víc, než pan Hilšer.

C. : Může překvapit Pavel Fischer

Zbývají nám tři favorité, ale tentokrát Andreje Babiše vynechme, Fischer totiž bojuje o hlasy hlavně s Nerudovou a Pavlem. A z nich je jednoznačně nejzkušenější politik a (zatím nevím jak ti dva ostatní) vynikající řečník.

V minulé volbě jej vynesly nahoru právě debaty, v nichž působil nejuvolněnějším dojmem a zvládal komentovat s přehledem nadnesená témata.

Ztráta na paní Nerudovou a pana Pavla je však přece jen už moc velká a podle mě už ji nestihne stáhnout.

K panu Fischerovi ještě dvě poznámky: 1. Doufám, že tentokrát, pokud vypadne v I. kole, nebude váhat a demokratického kandidáta podpoří bezodkladně a vší silou svého mandátu. (Totéž očekávám v podobném případě od pánů Středuly a Hilšera). 2. Zapomeňte na to, že jej někdo zatratí kvůli předchozím homofobním poznámkám. Za prvé toto téma je důležité, tak, že by jí změnilo volební preferenci (bohužel) jen pro úzkou skupinu lidi a především jde už od začátku o lidi (výjimky se jistě vyskytnou), kteří by pana Fischera stejně nevolili.

D. Favorité volby: Andrej Babiš, Danuše Nerudová, Petr Pavel

Úvod: Na 99,9 % se jeden z nich prezidentem stane. Odskočili všem ostatním o více než 15 % a pořadí mezi nimi se postupem času nebývale (byť těsně) přelévá.

Rovnou připomínám, že pro Českou republiku a její budoucnost je v této volbě primární porazit Babiše a teprve potom je důležité, který z dvou demokandidátů to bude. Dobrým prezidentem – a jsem si jist,. že lepším než byl Václav Klaus, Miloš Zeman a než kterým by byl Andrej Babiš, bude eventuálně každý z nich.

To musí být základem každého uvažovaní o tom, jak by letošní volba měla dopadnout.

Musím říct, že pořadí v cíli absolutně nedokážu odhadnout. Nejen, že je pořadí v průzkumech těsné, rozdíly mezi touto trojicí se pohybují na hranici statistické chyby výzkumu.

Navíc tu stále máme třetinu nerozhodnutých voličů a taky pozor- to je zejména Babišova doména, masu několika miliónů lidí, kteří k volbám jít nechtějí.

Ovšem pro část z nich to platí (jako vždy u těchto voleb) zatím, tedy jen do doby, než se je některému z kandidátů podaří zvednout … Většinou tedy dorazí spíše až k druhému kolu. A většinou jde o voliče antisystémové. Minule takto emočními unfair „apely“ přivábil Miloš Zeman mezi I. a II. kolem 400 000 nevoličů…

Via @JaroslavBlek3

Andrej Babiš

Plusy: Zkušenost, je zvyklý být pod tlakem, teoreticky má nejširší základnu, spolehlivě zvedne nejvíce nevoličů

Mínusy: Nebude – až na výjimku – chodit do debat, to mu sebere část hlasů, podle mě se bojí, aby mu neublížily, tak jako ve finále sněmovních voleb, kdy si jej Fiala a zejména Rakušsan (ale nejen oni) mazali na chleba.

Má sice ultrapevné jádro, ale podle průzkumů jej až do teď nbedokázal rozšířit, to pro jeho tým musí být výrazně znepokojivé. (Ale připomínám taky tu 1/3 nerozhodnutých, nevím mezi kým se rozhodují).

Na rozdíl od ostatních spolufavoritů, hraje o svou nejen politickou, ale existenční budoucnost. Ani soud se pro něj momentálně nevyvíjí optimisticky. Může být v křeči a útěk před debatami to naznačuje.

Prohrál poslední dvoje důležité volby: parlamentní i senátní.

Velké procento neoblíbenosti u u jeho nevoličů. S přehledem nejhorší čísla.

Soud? Nevím, jestli se jakýkoli rozsudek může promítnout do volebních preferencí. Každý už má názor na to, jestli s Čapím hnízdem podváděl či nikoli a asi jej ani jiný rozsudek, než by očekával (tedy opačný, než daný volič předpokládá) jej ke změně názoru na pana Babiše nezviklá …

Za mě ještě jeden bod: Jeho kampaně se opakují, navíc je jede už několik let v kuse a ztrácí mobilizační potenciál. Na jeho jádro to vliv nemá, ale na ty voliče na rozhraní určitě ano, vždyť má stále o pár procent nižší preference, než samotné ANO.

Už je to prostě stejné, opakuje se to u každých voleb protože ANO je Babiš a bez něj ANO není nic. Deska, která se ohrála. foto: Flashnews.

Petr Pavel

Plusy: elektorát si budoval dlouho a postupně, pokud by přišla ještě nějaká chyba, bude voliče taky jen velmi mírně a pomalu ztrácet.

Chytil to, čemu já říkám „nulapoint“, tedy maličkost, která je nedůležitá, ale voliči si ji oblíbí. U Schwarnzenberga to bylo číro, u Pavla flanel. Nám to může připadat infantilní, ale podobné detaily v záplavě politických témat bodují.

Je pohledný muž. Volíme prezidenta, který má danou náplň výkonu funkce a ta se vzhledem nesouvisí, ale roli to hraje a když posadíte v debatách vedle sebe Petra Pavla a Andreje Babiše, tak … 🙂

Zdá se, že má zase sebou kritickou fázi (uvidíme, co debaty) probírání jeho komunistické minulosti a že už je v tomto směru za pomyslnou zatáčkou

Kampaň za mě dobrá, povedená, ale málo emoční. Před rokem – po začátku války – jsem myslel, že bude útočit na vítězství v I. kole, ale ono je to (subjekce) takový pořád stejný. Jako sinusový rytmus na EKG. (Ovšem pozor, já mluvím o kampani, sám Pavel vypadá v médiích uvolněně a na pohodu).

Výhodou je samozřejmě i rámec voleb – tedy probíhající válka, jeho erudice v této problematice je nesporná.

Mínusy: Menší zkušenost. Jasně NATO, ale tohle je jiná soutěž, má jiná vlastní pravidla a obvykle vás jedna větší chyba může stát všechno. Debaty. Ale zrovna tak v nich může uspět, není typ pana Drahoše, kterému vyloženě tento formát neseděl. Každopádně otazník.

Komunistická minulost: Jste volič Petra Pavla? Pak už jste to sami v sobě vyřešili a máte jasno. OK. Ale co ostatní, mají to stejně? Jeho členství v KSČ se jistě řešit bude (Babišovo taky, ale víme, že jeho potenciálnímu elektorátu nevadí) a v ČR je mnoho lidí, pro které prostě může být jeho členství v totalitní KSČ na překážku, ač má za sebou i léta v demokratické armádě. A nepíšu nyní o zapřísáhlých antikomunistech, jejich hlas by pan Pavel nedostal stejně. Spíše mám na mysli voliče na hraně více kandidátů, nerozhodnuté.

Na ně to v debatách jistě působit nějak bude. Otázkou je, zda natolik, aby je to odradilo od případné Pavlovy volby.

Sám nedokážu posoudit, jestli mezi běžnými občany, tedy o politiku výrazněji se nezajímajícími, je výraznější je postoj: „Je to už přes 30 let, už je to dávno, nechme to být – a nebo: „Přece nebudeme mít v čele země ještě po třiceti letech člena KSČ“.

Podle mě je pro něj i paní Nerudovou nevýhodou fakt, že se musí především snažit vyřadit jeden druhého a přitom je jejich elektorát v hrubých obrysech docela podobný. Protože ani jeden z nich není podrazák typu Zeman nebo Babiš, těžko na poslední chvíli vytáhnou nějakou podpásovou „atomovku“, kterou by ten druhý už neměl čas a prostor vyvracet.

Asi holt fakt rozhodnou ty debaty, no …

Danuše Nerudová

Plusy: nejlepší kampaň.1. Pro drtivou většinu lidí v ČR byla ještě nedávno absolutní zero a teď stojí před velkým finále. 2. Vyluxování cílovky na sociálních sítích – tady teda zároveň ten večný otazník, zda voliči do cca 28 let přijdou volit. Ale minule nečekaně přišli a pomohli 5 koalici odstavit Babiše.

Kampaň je živá a emoční, ovšem na lidi, kteří se o politiku intenzivně zajímají působí strojeně, typ amerického volebního divadla (na mě taky), ale lidi, na něž cílí, ji berou a líbí se jim. Ostatně viz procenta preferencí, versus znalost paní Nerudové ještě před rokem.

Stejně jako Pavel je pohlednou kandidátkou a to v politice prostě taky působí. Sami víte, že když je nějaký text o Martě Semelové, nebo Janě Zwyrtek Hamplové, polovina nesouhlasných reakcí míří na jejich vzhled. Je to unfair, ale je to fakt. A pro oba demofinalisty je to plus.

Stejně jako u pana Pavla, bude podle mě mít paní Nerudová výhodu v rámování voleb – tentokrát na pozadí ekonomických obtíží. Jsem přesvědčen, že lidem v debatách dokáže, že Babiš je matlal, který pokud na něco nesebere dotací, prodělá i kalhoty.

Celá kampaň míří hodně na mladé lidi a má akcentovaný pohled na budoucnost země (ano, to zčásti všichni, ale její kampaň to zdůrazňuje nejvíc) a jistě bude hrát roli i fakt, že paní Nerudová je o generaci mladší než ostatní dva (tři)) spolufavorité a připadá mi, že to tým paní Nerudové umí nenápadně zvýraznit.

Mínusy: Na rozdíl od svého soupeře pana Pavla si paní Nerudová prochází obdobím zpochybňování některých jejích kroků v minulosti právě teď. Je to už poměrně brzy před volbou, ale zároveň bude muset co nejdříve začít akcentovat její vlastní témata.

Tady mám jednu poznámku: pokud by měly být největším problémem paní Nerudové organizačně provozní věci na fakultě a pana Pavla jeho komunistická minulost, pak se domnívám, že problém pana Pavla je pro každého srozumitelný a dokáže se rozhodnout, jestli mu spojení Pavel/KSČ vadí, nebo ne. Kdežto problémy na fakultě, odehrávající se v prostředí a termínech, které jsou pro většinu lidí z jiného světa, nebudou mít při rozhodování většiny voličů velkou váhu.

Nebude to pro voliče tak významný problém, jak se zejména příznivci pana Pavla domnívají. . Záležet však bude na samotné paní Nerudové, protože v debatách na ně jistě otázky přijdou.

A stejně jako u pana Pavla musím zmínit menší zkušenost, byť stejně jako pan Pavel má zkušenosti, jak s debatami i řízením většího počtu lidí. Ale Fischer i Babiš jsou v tomto ohledu proti nim rutinéři.

Tady však bude všechno naexponováno do jedné, dvou hodin.

Proč budu volit paní Nerudovou já.
1. Sympatická mi byla už dlouho před tím, než bylo zřejmé že bude kandidovat. Oceňoval jsem ekonoma, který konečně v médiích mluvil pravidelně i o tom druhém, pomaleji se rozvíjejícím, Česku a opakovaně kritizoval naše politiky napravo i nalevo. Před ní se do mainstreamu s podobnými tématy dostávala do médií jen občas Ilona Švihlíková.
2. Letos vše dostalo jiné grády a máme tu dvě zásadní témata: válku a ekonomiku.
A samozřejmě můžeme finále demovolby zkomprimovat na Pavel = odborník přes válku, Nerudová = odborník na ekonomiku.
S tím souhlasím. Ale za A: naše vláda si vede v záležitostech týkající se války a našeho ohrožení z ní plynoucího, velmi dobře. Zatímco ekonomika trochu skřípe. A trochu víc ještě skřípat bude. Z části samozřejmě kvůli vnějším důvodům, ale žijeme na dluh. Navíc válka nás jako národ spojuje, odpadly jen proruské hnidy, ale ekonomické obtíže, pokud se stanou hlubšími, nás mají potenciál hodně rozdělit.
A za B: Ekonomická krize tu bude skoro jistě déle, než horká fáze války, ta může skončit ještě letos, jenže v brzkých letech se o slovo přihlásí i v ekonomice dopady klimatické změny a ty podrobí nejen naši, ale i evropskou , ekonomiku další zkoušce.
Samozřejmě, že stejně jako Vy vím, že prezident nemá ze zákona a Ústavy pravomoci měnit politiku vlády, (a to je dobře), ale může ji docela dost ovlivňovat a jak sleduji pana Pavla, tak paní Nerudovou, oba budou eventuálními ambiciózními hráči na politickém poli.
Věřím, že důstojnými reprezentanty naší země by byli oba výše zmiňovaní, ale já už mám vybráno.
TEAM DANUŠE.

Jako důkaz svých slov o již dřívějších sympatiích k paní Nerudové, několik článků ze stránky VJ, dávno před tím, než ji začala média představovat jako možnou kandidátku na prezidentku: ZDE, ZDE, ZDE a ZDE, ZDE, ZDE, ZDE a ZDE
Může se to zdát hodně, ovšem je to za rok a něco, přičemž celkový počet textů byl za tuto dobu přes jeden tisíc.
Šťastnou ruku všem!.

Závěr:

Každopádně debaty hlavních kandidátů budou vrcholem kampaní a je velká škoda, že ze dvou Andrej Babiš utekl. Subjektivně si myslím, že pokud by je všechny absolvoval, šance že neprojde do druhého kola by byla vyšší.

Pavel ani Nerudová (a i Fischer) jsou rétoricky jinde než Andrej Babiš a on i jeho tým to dobře vědí.

Těšme se na to, že náš příští prezident bude vystupovat a reprezentovat naši zemi tak, jak si všichni zasloužíme, protože v minulých dekádách tomu tak nebylo ….

Takto mi pro zajímavost včera vyšla volební kalkulačka. Je to jen chatrná pomůcka při volbě, ale mít shodu s vlastní preferencí potěší.

Úvodní obrázek: web Stále mladí

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh