Naše morální Waterloo tam, jako symbol způsobu správy země tady

🌺⁠ V Afghánistánu už z velkých měst neovládá Taliban jen hlavní město Kábul. Ostatní správní střediska mu armáda odevzdává bez boje a otevřeně se mluví o tom, že na pozadí bude dohoda, mezi kmenovými vůdci, ovládajícími periferie a Talibanem, aby se předešlo dalšímu devastování země.

🌺⁠ Těmto lokálním vůdcům zůstane autonomie, budou spravovat bohatší (bez válčení méně zchudlá) území a pragmaticky odepsali centrální vládu, která by je před Taliby nedokázala chránit.

Co ovšem ten rychlý postup radikálů znamená v naší věci:

🌺⁠ Vzhledem k tomu, že naši vojáci dlouhodobě působili v Logaru, Kandaháru, Hilmandu, Vajdaku, Fajzabadu, část z těch lidí a jejich už můžeme odepsat teď.

Zcela jistě se v tamních podmínkách (rychle se měnící situace v regionech, špatný stav komunikací, nutnost extrémně rychlé reakce, navíc nutnost přepravovat celou rodinu i s dětmi) nedokázali všichni přemístit do Kábulu.

🌺⁠ Kde jim ostatně Česko stejně nijak nepomůže. Víme, že jde i s rodinami buď o vyšší stovky, nebo nižší tisíce lidí a vláda jen slíbila (což tedy nelze brát za bernou minci), že pomůže celkem dvaceti lidem.

🌺⁠ Jinak řečeno za dobu dvacetileté mise zaměstnávání tamních spolupracovníků, nakonec slíbíme (a tedy možná pomůžeme) asi třem rodinám.

❗ Srabi a bezpáteřníci @AndrejBabis a @jhamacek pomohli afghánským zaměstnancům @ArmadaCR stejně, jako pomohli našim seniorům v pandemii Covid 19.

Několik aktuálních odkazů zde, zde, tady, tady a tady a ještě i tady.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh