Naši budoucnost tvoříme právě teď.

Evropský parlament minulý schválil několik zásadních částí klimatického balíčku, jehož cílem je snížení emisí do roku 2030 o 55 % oproti roku 1990).

K přiblížení toho, o čem tam i naši politici jednali, využiju vlákno zpravodajky ČRo v Bruselu Zdeňky Trachtové.

Pro začátek je potřeba zdůraznit, že přechod od fosilních paliv je naší blízkou budoucností. A Česko musí být v pelotonu, který ty změny uskutečňuje.

Otázka kdy a jak je důležitá, ale Češi tápou i v tom, pokud se to dotýká nás samotných. Například budoucnost jádra, které má v budoucnosti tvořit 56 % našeho energetického mixu, vůbec není podle EU (která to platí) tak jasná, jak se nám vláda pokouší tvrdit.

Hlasování o balíčku Fit 55 v EP, respektive jeho výsledek.

🌦 „Energeticky náročné obory budou muset snižovat emise daleko rychleji oproti původním plánům. Reforma počítá i s ukončením bezplatných povolenek pro podniky – a to do roku 2034. Od roku 2027 vznikne také nový samostatný systém povolenek pro budovy a pro pohonné hmoty v dopravě.“

🌦 „Emisní povolenky se taky nově budou vztahovat na námořní dopravu – a to konkrétně na lodě s tonáží nad 500 tun. Do roku 2026 se postupně zruší bezplatné povolenky pro letectví a navýší se podpora udržitelným leteckým palivům.“

🌦 „Poslanci schválili taky zavedení uhlíkového cla pro produkty dovážené do EU ze zahraničí. Výrobci mimo EU tak budou muset doplatit rozdíl mezi cenou za emise uhlíku v zemi výroby a cenou uhlíkových povolenek v Evropské unii. Zde hlasování:“

🌦 „Pro ochranu obyvatel a malých firem zejména před dopady nových povolenek z pohonných hmot a vytápění budov vznikne Sociální fond financovaný právě z peněz vybraných za povolenky. Hlasování zde:“

Obrázek

🌦 „

Předběžnou dohodu mezi parlamentem a členskými státy na většině návrhů se podařilo uzavřít už za českého předsednictví. Část europoslanců dnes ale hlasovala proti návrhům. Jak hlasovali zpracoval

@ep_prehledne ➡️

🌦 „Ještě dodám, že všechny návrhy musí ještě formálně schválit Rada EU.“

Tolik tedy Zdeňka Trachtová z Bruselu.

„Komu nejvíc vadí rychlý odchod Evropy od fosilních paliv?
Od koho se tak Evropa navždy odpoutává?
Kdo na nás tímto procesem ve velmi krátké době, ztrácí veškeré páky?
Ano, je to ten samý režim, který doufejme, že v brzké době bude utíkat z Ukrajiny na východ.“

Visegradsý jezdec

Já přidám několik příhodných aktualit, tak pojďme na to.

A. Sešlo mi na twitteru v jeden den

Odkaz k obrázku.

B.

Ministrem Síkelou zmíněný rozcestník.

C. Porovnávání podílů zdrojů energie v jednotlivých evropských zemích od faktaaoklimatu

D. Ačkoli se to v současnosti při pohledu z našich oken nemusí zdát, planeta se otepluje. A rychle.

E. Doklad grafikou

F. Kolik máme času ještě nedělat takřka nic, nevím, ale, že se to okno zkracuje je podle mě jisté.

Kdo by měl podrobnější zájem o načrtnuté scénáře, tak je možno se podívat na tento TEXT.

🏇 V Evropě probíhá válka. Je logicky prioritou. Jenže změna klimatu, s možnými zásadními dopady na evropské společnosti, je v běhu zrovna tak.

Obě reality jsou výzvou, jak pro naše politiky, tak pro celou společnost.

Možná, že teď vytváříme určující základ pro příští minimálně dekády budoucnosti naší země. A to i pro Češky a Čechy, kteří se ještě ani nenarodili.

Je to velká zodpovědnost. Ale taky historická příležitost.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh