Naši tlumočníci: proč to teď hoří a proč tomu nemuselo tak být.

⚔⁠ Naši vojáci dokázali do Česka dovézt v rámci třech “otočkových“ letů zhruba 180 afghánských spolupracovníků naší armády s jejich rodinami.

V obtížných podmínkách je uskutečnění tří letů úspěchem, několik dalších osob nám pomohou přetransportovat Spojené státy.

⚔⁠ Bohužel i teď se nachází v Kábulu u bran letiště skupina dalších našich zaměstnanců z Afghánistánu a další letadlo už avizováno není.

⚔⁠ Ať už se povede dostat pryč i těch několik posledních “našich“ lidí, kteří trčí u bran kábulského letiště, zůstane trpká pachuť zbytečnosti.

⚔⁠ Je totiž už pro poslední dekádu typické, že jakkoli nás armáda reprezentuje na nejvyšší úrovni, politici jsou o několik koňských délek pozadu.

Konkrétně tady se logicky muselo, kvůli chaotickému zborcení afghánské státní správy a rychlému obsazení rozsáhlých afghánských území radikály, že nemalá část těch, kteří pro nás pracovali v odlehlých oblastech se do Kábulu včas dopravit nestihla a nyní už se nemá jak přes území spravovaná Talibanem, jak do Kábulu dostat.

⚔⁠ A pokud už se to někomu z nich čirou náhodou povede, nejspíše nebude mít šanci se dostat přes obklíčení okolí letiště Táliby.

⚔⁠ Jenže a tady jsme u meritu článku, tato situace vůbec nemusela nastat a viníkem je jednoznačně amatérismus našich politiků ve spojení s jejich xenofobní rétorikou.

⚔⁠ V minulých letech totiž existoval a uskutečňoval se, program na plynulém přemísťování afghánských spolupracovníků naší armády do ČR.

Ten byl ale po obvinění ze znásilnění zdravotní sestry na Bulovce synem jednoho z tlumočníků, zastaven a i přesto, že soud rozhodl, že skutek se nestal, vláda už tento program nikdy neobnovila.

⚔⁠ Tehdejší premiér Sobotka tvrdí, že v programu byly bezpečnostní chyby, podle Sobotky ale nic nebránilo tomu, upravit parametry a rizika nastíněná tajnými službami eliminovat.

To se taktéž nikdy nestalo

„Někteří tlumočníci dostali povolení a papíry k přemístění už v roce 2017. Několik dnů před jejich odletem do ČR byl ale program zrušen. Nikdo se ho nepokusil obnovit, protiuprchlické nálady v Česku byly tak silné, že se toho všichni báli.“

⚔⁠ Velká škoda. Takhle tu máme místo perfektně zvládnuté střednědobé operace pomoci naši spojencům po politické linii, jen chaotické vzepětí, kdy v urgentním časovém presu dělají naši vojáci co mohou, přesto je evidentní, že díky laxní a zbabělé politické reprezentaci, nakonec minimálně desítky našich spojenců a jejich rodin , v zemi zachvácené islamisty zůstanou a jejich životy jsou ve vážném ohrožení.

Foto: ilustrační

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh