Nebojí se mocných. Ale bojí se Václava Moravce

Andrej Babiš je sice spolufavoritem prezidentské volby, ve finále se mu ale dávají menší šance, než jeho finálovému protikandidátovi.

Pokud se vůbec do druhého kola dostane.

Do kampaně vstoupil s dvěma hlavními hesly: Krizový manažer a Nebojím se mocných.

Zkusím tedy na dvou obrázcích nejprve připomenout, jakým byl krizovým manažerem v době jediné krize, kterou jasko politik musel řešit, nepočítáme – li jeho osobní průšvihy.

Dvojnásobný počet zemřelých oproti průměru EU a to navíc při našem robustním zdravotnickém systému
Rozpočet ČR. NKÚ po kontrole oznámil, že jeho výdaje navíc z velké z 90 % (!) vůbec nesouvisí s pandemií, jak se Andrej Babiš snažil lidem tvrdit.

Takže krizový manažer vůbec …

Nebojí se mocných?

Jeden z hlavních kandidátů na prezidenta, který se bojí utkat se svými soupeři v přímém souboji před zraky voličů a natáčí buď vlastní PR monology (v nichž navíc lře – ukážeme si příklady) a nebo se nechávat zpovídat buď spřátelenými novináři (Xaver Veselý), nebo rovnou zaměstnanci jeho vlastních novin 🙂

Dovedete si asi představit ty „štiplavé“ novinářské otázky …

A nejen, Andrej Babiš se už dlouhodobě vyhýbá diskuzním pořadům v televizi, kde mu oponuje buď připravený novinář, nebo konkurenční politik. Proto se u třeba u Václava Moravce vždycky objeví jednou za rok, dostane tam nařezáno a pak se zase pětkrát vymlouvá a ruší termíny natáčení dalších dílů.

V podstatě se dá říci, že v poslední době je jediné místo, kde neodpovídá na předem nachystané dotazy tazatele a kde se naopak pěkně potí, je budova Městského soudu v Praze …

A teď vlastně hlavní důvod, proč jsem napsal tento text: Andrej Babiš v pečlivě nakašírovaných předvolebních videjkách straší lidi.

Straší je tím, co všechno se stane, když nebude prezidentem zvolen právě on. Sází na to, že opět zdvihne část nerozhodnutých voličů a především část nevoličů, z nichž se značná část rekrutuje ze sociálně slabšího prostředí a tudíž se cítí ekonomickou krizí více ohrožená.

Naštěstí existuje i důkaz, kde si může každý volič odpovědět na to, jestli je toto Babišovo katastrofické strašení lidí, alespoň trochu blízko skutečnosti, nebo má jen sloužit tomu, aby mu vystrašený volič pomohl k dalšímu upevnění moci, eventuálně k zabránění jeho nástupu do nápravně výchovného zařízení.

Andrej Babiš totiž úplně stejně strašil i před sněmovními volbami, kde vyhrožoval co se stane, pokud z voleb nevzejde jeho vláda.

Porovnejte děj a obsah videa s dnešní realitou a sami si zhodnoťte jde – li jen o účelové strašení, či ne.

… a to jsme ještě nemohli tušit, jak moc zhorší ekonomickou situaci v únoru začínající válka. Babiš zkrátka špatně vsadil na migrační kartu a na strašení Pirátů. Piráti ve vládě rozhodně neškodí, ba naopak, pirátský ministr zahraničí patří mezi velmi oceňované členy současné vlády, až bych se nebál napsat, mezi její hvězdy.

„Babiš hovoří spíše jako lídr sněmovní opozice a propojuje některé své protikandidáty s vládní koalicí. Dělá to samozřejmě proto, že na kritice vládní politiky a jejím spojování s některými kandidáty chce nabírat hlasy lidí nespokojených s vládou, tedy nejen voličů ANO, ale i voličů SPD a pochopitelně i stran mimoparlamentních. Ani jeden z Babišových soupeřů není v pravém slova smyslu vládním kandidátem.“
Politolog Jiří Just pro Deník N

A zatímco Petr Pavel v těchto vsadil na představování osobností, které mu v krátkých videích a na sociálních sítích vyjadřují podporu, Danuše Nerudová představila jinou věc: krátká videa v nichž Andreje Babiše konfrontuje s tím, co říká v jeho PR monoblocích.

Zachytil jsem zatím jen dvě a i tato forma dává tušit, že by letos xenopopulistický kandidát mohl tahat za kratší konec provazu. A vlastně se Babišovi nedivím, že před debatami utíká, jak jen je to možné.

Babiš straší, ale největší strach má on.

Zkusme zase dostat jeho lhaní k co nejvíce čtenářům a posluchačům, aby pochopili, že strašení není popis přicházející reality, ale účelová taktika. Je to jediná věc, kterou může občanům České republiky nabídnout.

Křeslo pro Andreje Babiše zůstává v debatách prezidentských kandidátů prázdné. Tak jako v tomto souboji kandidátů v Blesku. Ten pak napsal, že se Babiš na čtenáře Blesku prostě vykašlal a měl pravdu.

Úvodní obrázek: @bestiesusmevem

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh