Andrej Babiš je sice spolufavoritem prezidentské volby, ve finále se mu ale dávají menší šance, než jeho finálovému protikandidátovi.
Pokud se vůbec do druhého kola dostane.
Do kampaně vstoupil s dvěma hlavními hesly: Krizový manažer a Nebojím se mocných.
Zkusím tedy na dvou obrázcích nejprve připomenout, jakým byl krizovým manažerem v době jediné krize, kterou jasko politik musel řešit, nepočítáme – li jeho osobní průšvihy.


Takže krizový manažer vůbec …
Nebojí se mocných?
Jeden z hlavních kandidátů na prezidenta, který se bojí utkat se svými soupeři v přímém souboji před zraky voličů a natáčí buď vlastní PR monology (v nichž navíc lře – ukážeme si příklady) a nebo se nechávat zpovídat buď spřátelenými novináři (Xaver Veselý), nebo rovnou zaměstnanci jeho vlastních novin 🙂
Dovedete si asi představit ty „štiplavé“ novinářské otázky …
A nejen, Andrej Babiš se už dlouhodobě vyhýbá diskuzním pořadům v televizi, kde mu oponuje buď připravený novinář, nebo konkurenční politik. Proto se u třeba u Václava Moravce vždycky objeví jednou za rok, dostane tam nařezáno a pak se zase pětkrát vymlouvá a ruší termíny natáčení dalších dílů.


V podstatě se dá říci, že v poslední době je jediné místo, kde neodpovídá na předem nachystané dotazy tazatele a kde se naopak pěkně potí, je budova Městského soudu v Praze …
A teď vlastně hlavní důvod, proč jsem napsal tento text: Andrej Babiš v pečlivě nakašírovaných předvolebních videjkách straší lidi.
Straší je tím, co všechno se stane, když nebude prezidentem zvolen právě on. Sází na to, že opět zdvihne část nerozhodnutých voličů a především část nevoličů, z nichž se značná část rekrutuje ze sociálně slabšího prostředí a tudíž se cítí ekonomickou krizí více ohrožená.
Naštěstí existuje i důkaz, kde si může každý volič odpovědět na to, jestli je toto Babišovo katastrofické strašení lidí, alespoň trochu blízko skutečnosti, nebo má jen sloužit tomu, aby mu vystrašený volič pomohl k dalšímu upevnění moci, eventuálně k zabránění jeho nástupu do nápravně výchovného zařízení.
Andrej Babiš totiž úplně stejně strašil i před sněmovními volbami, kde vyhrožoval co se stane, pokud z voleb nevzejde jeho vláda.
Porovnejte děj a obsah videa s dnešní realitou a sami si zhodnoťte jde – li jen o účelové strašení, či ne.
… a to jsme ještě nemohli tušit, jak moc zhorší ekonomickou situaci v únoru začínající válka. Babiš zkrátka špatně vsadil na migrační kartu a na strašení Pirátů. Piráti ve vládě rozhodně neškodí, ba naopak, pirátský ministr zahraničí patří mezi velmi oceňované členy současné vlády, až bych se nebál napsat, mezi její hvězdy.
„Babiš hovoří spíše jako lídr sněmovní opozice a propojuje některé své protikandidáty s vládní koalicí. Dělá to samozřejmě proto, že na kritice vládní politiky a jejím spojování s některými kandidáty chce nabírat hlasy lidí nespokojených s vládou, tedy nejen voličů ANO, ale i voličů SPD a pochopitelně i stran mimoparlamentních. Ani jeden z Babišových soupeřů není v pravém slova smyslu vládním kandidátem.“
Politolog Jiří Just pro Deník N
A zatímco Petr Pavel v těchto vsadil na představování osobností, které mu v krátkých videích a na sociálních sítích vyjadřují podporu, Danuše Nerudová představila jinou věc: krátká videa v nichž Andreje Babiše konfrontuje s tím, co říká v jeho PR monoblocích.
Zachytil jsem zatím jen dvě a i tato forma dává tušit, že by letos xenopopulistický kandidát mohl tahat za kratší konec provazu. A vlastně se Babišovi nedivím, že před debatami utíká, jak jen je to možné.
Babiš straší, ale největší strach má on.
Zkusme zase dostat jeho lhaní k co nejvíce čtenářům a posluchačům, aby pochopili, že strašení není popis přicházející reality, ale účelová taktika. Je to jediná věc, kterou může občanům České republiky nabídnout.

Úvodní obrázek: @bestiesusmevem
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud mě chcete také podpořit, můžete prostřednictvím služby Donio.cz