Nejhorší v historii.

Odcházející duo Schillerová – Babiš jako memento po své správě státu, zanechává největší schodek státního rozpočtu v historii ČR, 420 miliard korun.

A neobstojí výmluvy, že vysoké číslo jde za Covidem, NKÚ ve svém auditu naznal, že cca polovina zadlužení, které Babišova vláda generuje nemá s pandemií nic společného.

Dosavadní nejvyšší předpandemický deficit z roku 2009 z titulu globální finanční krize činil 192 miliard.

Paní Alena a její grafy, na nichž je schopna potenciálním voličům vysvětlit, že schodek vůbec není a velký a že i za tu zadlužovací drobnost přece může Kalousek.

NKÚ ve zprávě za rok 2020 rovněž konstatoval například: „Stát nedostatečně řeší dlouhodobé problémy v sociální oblasti, jako je třeba sociální vyloučení nebo důchodová reforma. Stát se také nezabývá skutečným přínosem vynaložených peněz a nemá ani informace o přínosech spolupráce s mezinárodními organizacemi.“

Já nevím, asi bez komentáře. Snad je ministerstvo financí zaměstnávalo pro AS dva profesionální fotografy.

„Česká republika se zadlužovala tempem, které nemá obdoby,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a dodal, že na dluhovou brzdu by Česko narazilo už v roce 2024.

Škoda, že minimálně 80 miliard tohoto schodku padá na zrušení superhrubé mzdy, jehož načasování do výrazné ekonomické krize, nebylo dobrým krokem.

(MF mluví o 78 miliardách, výběr od plátců daně z příjmu fyzických osob poklesl o 78 miliard proti před-covidovému roku 2019. Jenže zároveň ale stouply mzdy o cca 11 % a výběr sociálního pojištění o 8 %. Pokud by podobně rostl výběr daně, tak sekera bude ve skutečnosti přes 90 miliard).

Ministr financí dále zdůraznil, že i další rozpočty budou deficitní, ale méně, než navrhoval předchozí kabinet. Proto je Česko v rozpočtovém provizoriu, aby vláda měla čas najít a prosadit úspory.

Hvězdná pěchota v akci. Přivedla naši zemi takřka na buben.

Jenže jen škrty stačit nebudou. Národní rozpočtová rada již dříve upozorňovala, že ke konsolidaci veřejných financí nebudou stačit jen opatření na straně výdajů, ale bude nutné i navýšit příjmy, tedy daně. A to přesto, že rada hodnotí pozitivně vznik nové vlády, která klade důraz na rychlejší konsolidaci a chystá snížit schodek plánovaného státního rozpočtu na příští rok. Rada to uvedla ve svém pravidelném čtvrtletním stanovisku ke stavu veřejných financí.

Velmi se nám prodražuje i jen samotná obsluha státního dluhu.

Tento vývoj by měl být mementem pro každého občana ČR, aby lépe a zodpovědněji zvažoval svoji volbu. Léčba Andrejem Babišem nás nyní v lepším případě bude stát několik let, kdy se zemi bude dařit o poznání hůře, než by mohlo. Pocítí to každý z nás nejvíce pohříchu ti, kteří tomuto populistovi pomohli svými hlasy usednout do premiérského křesla.

Nejlepší volbou totiž nikdy není ten politik, který toho nejvíc naslibuje.

Premiér a jeho ministryně financí ukazují na grafu vývoje státního dluhu takzvanou Kalouskovu křivku. Ta se nachází vždy tam, kde ji Babiš se Schillerovou zrovna potřebují.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh