Po souboji z Ruskem, o němž vůbec nelze říci jak dopadne, (kdo vyhraje v Ukrajině?, použije Rusko jaderné zbraně?, atd) čeká zcela jistě západ souboj s Čínou.
Na ten musí být organizovaní a ochotní konečně i trpět, jinak to nepůjde. Čína je soupeř zcela jiného kalibru než Rusko a otevřeně se hlásí k tomu, že chce být světovým hegemonem místo nás.
Nejen ekonomicky, ale hlavně v politickém a kulturním významu. Bude chtít světu vnutit její způsob života a represivní způsob politiky, což klidně můžeš být eufemismus pro koncentráky pro nepohodlné lidi.
Zdá se to krajně nepravděpodobné? A zdálo se ještě v únoru pravděpodobné, že do ČR přijde přes 300 000 uprchlíků za dva měsíce, bude ostřelován Lvov a milión Ukrajinců bude deportován do Ruska?
Svět, pro nás klidný, bohatnoucí a hlavně bezpečný, svět jak jsme jej doteď znali, skončil. V následujících letech (dekádách) čeká euroatlantickou civilizaci tvrdý souboj o to, zda uhájí svoje hodnoty, blahobyt i samotnou demokracii jako systém.
A my sami jsme ve vnitřní krizi už teď. Stačí si vzpomenout na to, kdo tu spravoval zemi poslední dvě volební období, koho si Češi zvolili sami za prezidenta (pro jistotu hned dvakrát), statisíce lidí volí SPD, jejíž politika není nic jiného než nenávist, dezinformace a Rusko… . Můžeme se podívat za humna na Slovensko, kde se zdá, že vládu definitivně převezme proruská oligomafie, do Maďarska, kde už ji prvně drží. Silné protidemokratické strany ovlivňují politiku ve velkých evropských zemích, ve Francii, Itálii a Španělsku.
Co tedy ta Čína?
Vybírám ze dvou textů, které vyšly v posledním měsíci v DeníkuN
👉 „Nedbali jsme varování před ruským neoimperialismem i dlouhodobými ambicemi Číny, která hojně zaznívají již od 90. let 20. století. Rychle jsme zapomněli na masakr na náměstí Nebeského klidu v roce 1989 a na Putinův krvavý nástup k moci. Přeceňovali jsme rizika spojená s akcí a podceňovali rizika nečinnosti. Především jsme ale upřednostnili zisk.“
👉 „Hrozby ze strany Ruska a Číny se liší, využívají však stejných velkých slabin Západu: nevědomosti, domýšlivosti, samolibosti, bázlivosti a chamtivosti.“
👉 „V roce 2001 jsme urychleně začlenili Čínu do Světové obchodní organizace na základě pochybného tvrzení, že blahobyt podpoří politickou liberalizaci. K tomu nedošlo. Podobně naše podnikatelská elita tři desetiletí hodovala u ruského koryta. „
👉 „Čína se na tuto konfrontaci již připravuje a zvyšuje svou soběstačnost v životně důležitých odvětvích a technologiích, jako je letectví a polovodiče. My jsme sotva začali usilovat o to, aby naše ekonomika byla odolná. V sázce je však mnohem více. Rusko cílí na východ Evropy. Ať se nám to líbí, nebo ne, Čína cílí na všechny.“
👉 „Pouhých dvacet dní před ruskou agresí na Ukrajině vládci Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching uzavřeli přátelství „bez hranic“. Oba diktátoři ve společném prohlášení uvedli, že v Rusku a Číně panuje nová, „opravdová demokracie“.“
👉 „Orwellovský jazyk, podle kterého „demokracie“ znamená tvrdou diktaturu, však ukazuje něco velmi nebezpečného. Čína s Ruskem vytvořily spojenectví autoritářských mocností, jejichž cílem je změnit svět k obrazu svému a poslat demokratický Západ na smetiště dějin. Paradoxní je, že jim za to ještě platíme.“
👉 „Dny Ruska jako energetické supervelmoci jsou po invazi na Ukrajinu sečteny. Evropa a Rusko se od sebe časem nevyhnutelně energeticky odstřihnou a putinský režim ztratí klíčová odbytiště. Moskva bude závislá na čínském platebním systému, obchodu a celkové libovůli Pekingu. Rusko bude v pozici čínské kolonie a zásobárny zdrojů.“
👉 „Peking se sice v OSN a před světem snaží tvářit jako „nestranný“, ve skutečnosti ale stojí na straně Ruska. Pět týdnů po začátku války odcestoval ministr zahraničí Lavrov do Číny, kde se setkal se svým protějškem Wangem I. Čínský ministr po schůzce oznámil, že čínsko-ruské vztahy zvládly novou zatěžkávací zkoušku, jsou ještě pevnější než dřív a „touha obou stran rozvíjet bilaterální vztahy je ještě silnější“.“
👉 „Prohlášení Si Ťin-pchinga s Putinem o „přátelství bez hranic“ byl manifest s jasným cílem vyprázdnit obsah demokracie a změnit světový pořádek ve prospěch autoritářů. List Financial Times napsal ještě před ruskou invazí, že válka v očích Pekingu a Moskvy slouží jako otřes, který může způsobit na Západě chaos a vést ke změně globálního poměru sil.
👉 „Dlouhodobé následky války na Ukrajině totiž nebude vůbec lehké zvládnout. V důsledku výpadku Ukrajiny jako světové obilnice nastane v chudých zemích hladomor. To může mít za následek další masovou migraci, a tím i riziko posílení xenofobů a populistů v Evropě, kteří se většinou netajili inklinacemi k Moskvě.“
👉 „Hladomor navíc mívá za následek prudké zhoršení hygienických podmínek, a tedy i riziko šíření vážných nemocí. Kromě toho poroste inflace, ceny energií a potravin, což posílí sociální nerovnost a způsobí další problémy. A to jsme se ještě ani nevzpamatovali z pandemie covidu.“
👉 „Komunistická strana Číny už delší dobu opakuje hesla o vzestupu Východu a zániku Západu. Odráží to její sebevědomé přesvědčení, že Čína má na své straně systémové výhody a že technologický pokrok ji brzy dostane do pozice, v níž zvrátí světový pořádek ve svůj prospěch.“
Platíme si naše vlastní hrobaře
👉 „Čína v zemích globálního Jihu zabírá strategické zdroje nerostných surovin. Peking totiž rozumí tomu, že (vedle ruské benzinky, kterou má k dispozici) budoucnost patří vyspělým technologiím, jako jsou obnovitelné zdroje energie, digitálně propojené sítě spotřebičů a průmyslových strojů nebo automaticky navigované a řízené systémy. Proto se snaží získat naleziště vzácných kovů, potřebných k jejich výrobě.“
❗️ „Stejně jako probíhaly závody ve zbrojení mezi Východem a Západem, dnes probíhá souboj hlavně v energetice a průmyslu. A je jasné, že ani baterie do elektroaut, solární panely, ani další zařízení, která se vyrábějí v Číně, nebudou zadarmo. Podobně jako platíme ruským plynem a ropou Putinovu válku, platíme za čínské zboží a telefony penězi, které umožňují Pekingu vést globální tažení proti Západu.“
👉 „Svými penězi si za dostupné fosilní energie, zboží a služby kupujeme putinské Rusko a komunistickou Čínu, které dlouhodobě neusilují o nic menšího než o náš vlastní rozvrat.“
👉 „Sklízíme plody toho, že jsme v minulých letech zapomněli na vlastní energetickou bezpečnost. Ekologická udržitelnost a obnovitelné zdroje energií byly kdysi motivovány právě obavami o naši bezpečnost. Ještě v devadesátých letech se totiž o obnovitelných zdrojích energie přemýšlelo hlavně jako o bezpečnostní záruce. Když nejste závislí na fosilních palivech od diktátorů, nemohou vás autokraté vydírat.“
👉 „Paktování s diktátory kvůli energiím a lacinému zboží je pro demokracie stejně nebezpečné jako spolčování se s mafií. Stačí si uvědomit, jak velkému riziku bychom dnes v Česku byli vystaveni, kdyby prozemanovské chobotnici prošel tendr na Dukovany s účastí Rosatomu. A naopak – kdybychom podnikli mnohem ráznější kroky k energetické soběstačnosti a udržitelnosti, nemuseli bychom financovat Putinovu válku, bát se ekonomické krize ani oddalovat zavírání uhelných elektráren.“
👉 „Tváří v tvář krizím, kterým dnes čelíme, se ukazuje, že jsme zaspali. Jediné, na čem jsme se v minulých dekádách uměli shodnout, byl masový konzum. Fosilní energie, stejně jako levné a rychloobrátkové zboží nás spojily s diktátory, kteří nám s tím prodali i pomyslnou oprátku.“