Nejistá sezóna

Nová sněmovna a prakticky zcela „koaliční“ senát nespustili aktivaci článku 66 Ústavy, v situaci, kdy k tomu byly objektivní důvody.

Zbytečně tak vrazili veslo do ruky politicky i zdravotně „zresuscitovanému“ prezidentovi, který si tuhle chybu demopolitiků hodlá pořádně užít.

V duchu svého nejhoršího já, už tak může učinit (na druhé straně hřiště stojí výrazná většina 108 poslanců a vybraná vláda, čekající pouze na jeden podpis) jen v režimu setrvalého porušování nejvyšší legislativní autority státu, tedy Ústavy.

Netroufám si říci, jak celá situace dopadne, ale jak se dalo čekat, když mu byla odmítnutím „šedesátšestky“ vložena do ruky zbraň, nebude ji váhat použít.

Proti premiérovi, proti vládě, proti vlastnímu státu a národu.

Miloš Zeman osobně. Není nadarmo devětkrát soudem uznaným lhářem.

Navíc celou situaci zesiluje prezidentovo okolí, které potřebuje jaksi vyjednat vlastní bezúhonnost pro příští časy a křapíka, s nímž by to mohlo jít, na opačném konci provazu nalézt lze.

Kompetenční žaloba bude spuštěna, ovšem hraje se o čas.

To ví Zeman a ví to i Fiala.

Proto dnes i když je velmi pravděpodobné, že Ústavní soud dá za pravdu právníkům nové vlády (co se stane po vynesení rozsudku nepředjímám, protože do té doby někomu vytečou nervy -což je ostatně Zemanovým cílem) za pravdu, přišel dnes Miloš Zeman s pseudozdůvodněním, proč nebude (protiústavně) jmenovat navrženého ministra zahraničí Jana Lipavského.

„Pokud by bylo na mne, tak já bych doporučil, abysme šli variantou toho, že se jmenuje vláda bez toho, jak vy říkáte, problémového ministra, jakkoliv doufám, že politická jednání povedou k tomu, že nakonec ta vláda bude jmenována bez problému.“

Citát Jana Skopečka z ODS ze čtvrtečních Událostí a komentářů (čas 22:24 – 26) ukazuje, že Zeman dobře ví, co dělá, protože slabší kusy se v napjaté situaci najdou brzy.

1️⃣. Nedostatečné vzdělání

 „Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou.“

✅ Realita:

Lipavský absolvoval obor mezinárodní teritoriální studia na Univerzitě Karlově. Svou bakalářskou práci obhájil v roce 2010 s hodnocením „dobře“.

Například Jan Hamáček, kterého v minulé vládě Miloš Zeman jmenoval, má pouze dokončené osmileté gymnázium…

Až si člověk říká, jestli se Zemanovi znovu neopotila játra jen z toho tématu Lipavského bakalářky…

2️⃣. Distancovaný postoj k Visegradu

✅ To je jedině v pořádku v situaci, kdy dvě ze tří zemí zemí svírají autoritářské vlády, které nedodržují svobodu médií, nechrání práva všech menšin a nectí principy právního státu.

Postoje státu V 4 se přitom v zahraniční politice navzájem velmi liší. Slovensko je výrazně pro vyšší integraci do EU, Maďarsko adoruje Rusko a Čínu, polská vláda nejvíce útočí na našeho nejvýznamnějšího partnera Německo a ostatně vede mezinárodní soudní spor i s ČR, jehož rozsudku se už tak nějak tradičně, odmítá podřídit.

Navíc Lipavský je ve svých vyjádřeních k V 4 mnohem mírnější, než Zemanem již „schválený“ ministr pro EU, Mikuláš Bek.

3️⃣. Distancovaný postoj k Izraeli

✅ Realita

Jde o postoj k přesunu naší ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Tam ovšem naše vláda (ta nová) tvrdí totéž, co osobně Lipavský: „V této otázce jednáme v součinnosti s politikou EU.“

Lipavský:  „Přesun ambasády do Jeruzaléma by neměl oporu v současném mezinárodněprávním uspořádání. To je také důvod, proč to dosud neudělal žádný český ministr zahraničí ani žádná vláda. A to ani končící ministr Jakub Kulhánek, který zastává velmi proizraelské postoje.“

4️⃣. „Návrh Jana Lipavského, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky.“

✅ Realita:

Lipavský přesun akce sudetských Němců do Česka nikdy nenavrhl. 

O tom mluvil 2019 německý ministr vnitra Seehofer, Lipavský poté řekl, že by šlo o dobré gesto vůči bývalým spoluobčanům. Nápad se líbil také některým lidovcům – tehdejšímu šéfovi Výbornému, bývalému předsedovi Bělobrádkovi nebo exministrovi kultury Hermanovi.

Bernd Posselt, předseda tohoto krajanského sdružení potvrdil, že se přesun akce do Česka nikdy neplánoval. „Samozřejmě že ne. To je úplně absurdní. Není to pravda. Příští Sudetoněmecké dny jsou v bavorském Hofu. V Praze se nic neplánuje a pana Lipavského ještě vůbec neznám.“ 

A ještě Bernd Posselt: „Pan Zeman je velmi spojený s autoritářskými strukturami v Rusku a v Číně. A proti tomu je pan Lipavský. To je skutečný důvod, se sudetskými Němci to nemá vůbec nic společného.“

Mimochodem: ten sjezd se tu stejně jednou uskuteční, není důvod proč by tomu tak nebylo. Sudetští Němci mají ve stanovách, že se zříkají všech materiálních nároků za vysídlení a naživu už jsou jen ti, kteří byli v době války dětmi.

Právní stát versus cirhóza

Skutečnost je prostší

Pan Lipavský Zemanově kolaboraci s Rusy a Číňany z pozice poslance výrazně škodil:

Opakovaně se zastával BIS proti prezidentovým atakům na naši rozvědku

Požadoval odebrat diplomatický pas ruskému kolaborantovi Martinu Nejedlému

Velmi otevřeně Zemana kritizoval ohledně jeho prokremelských dezinformací, zejména při Novičokových kauzách

Byl jednou z hlavních person, které zabránily v parlamentu tomu, aby vláda (po tlaku Hradu) spustila nově vymyšlenou funkci kontrola tajné služby. Tato osoba by tak měla přístup do živých kauz, které BIS šetří a předávala by tyto informace Hradu.

Veřejně vyhlásil, že neschválí Zemanem protlačované figury na posty velvyslanců

Výrazně tlačil na vyloučení Ruska a Číny na tendru pro dostavbu JE Dukovany

A navrch se vyjádřil do médií, že je Zeman na západě už persona non grata, tedy nežádoucí.

Osobní pomsta, prostě Zeman

Takže prezident si v době ekonomické, pandemické a energetické krize, bere jako rukojmí svých osobních a nízkých ambicí, nejen celou vládu, ale nás všechny.

Petr Fiala to nebude mít jednoduché, ale v zájmu spravedlnosti by bylo fajn, kdyby ve shodě s celou vládou, sněmovnou a senátem, dokázal tomuto čarodějovu učni, ještě dříve než se z něj stane nebeský jezdec, že s čerty nejsou žerty.

(úvodní grafika via Starostové a nezávislí)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh