Největší tma je vždy před úsvitem

Před nastávajícími parlamentními volbami na Slovensku.

🇸🇰 Volby rozhodne souboj mezi Ficovým mafiánským a proruským SMERem a prozápadní a liberální formací Progresívne Slovensko.

🇸🇰 Dlouho to vypadalo na těsné vítězství SMERu, ale v posledních dnech se situace vyrovnala a drive se přesunul k formaci, kterou vede Michal Šimecka.

🇸🇰 Pokud budou výsledky hodně těsné, pro Progresívne Slovensko budou hrát další desetinky procent navíc, které této straně pravděpodobně přitečou od Slováků volících korespondenčně.

🇸🇰 Volit se chystá přibližně 60 tisíc Slováků v zahraničí a preference PS u těchto lidí jsou zcela jistě výše, než 18 -20 %, které v tuto chvíli mají u domácích voličů.

Tentýž efekt se dá čekat u Slováků, kteří pobývají v ČR a na Slovensko pojedou volit osobně.

🇸🇰 V celkovém počtu přibližně 3 miliónů hlasujících půjde nejspíš jen o nižší desítky tisíc hlasů pro PS, ale i tak to ve výsledku hrát roli může. V ČR prohrálo ANO s koalicí SPOLU o 35 tisíc hlasů, tedy o cca 0.6 %.

🇸🇰 Čísla začínají vypadat optimističtěji pro prozápadní část slovenské populace, nicméně i pokud PS nakonec zvítězí, může se stát, že se mu nepodaří sestavit většinovou vládu – kvůli možnosti propadnutí některých stran pod 5 %. To je ale riziko, které stojí za to postoupit, protože napřed je potřeba vyhrát volby, je to pořád lepší varianta, než jakékoli vítězství strany SMER. (Ta ostatně může mít při výhře stejný problém).

Transparentnost je jeden z klíčových ukazatelů serióznosti jednotlivých stran. Pro Slovensko je signifikantní, že oba favorité voleb jsou každý na úplně jiném konci spektra.

🇸🇰 Při vítězství Roberta Fica je potřeba si uvědomit několik důležitých věcí:

  • pro Slovensko nic nekončí, jde jen o vítězství ve volbách, cesta k uchopení státu je dlouhá a komplikovaná. Česká republika a její demokracie dokázala přežít dvě vlády Andreje Babiše (byl dominantním hráčem v první a premiérem v druhé).
  • Robert Fico nakonec ani nemusí sestavit vládu
  • I Fico má na Slovensku několik zákulisních protihráčů, kteří by mu panování ztěžovali
  • I pokud SMER, zvítězí a vládu budou tvořit i fašisti a kremloboti nic neskončí. Z pozic politiků, novinářů, občanů se dá udělat mnoho proto, aby síla temnoty nebyla tak silná, jak si bude sama představovat.
  • Každý Slovák může být partizánem demokracie v době dočasné vlády Obchodníků z korza. Nezdá se to, ale demokracie poskytuje velmi širokou škálu legitimních prostředků boje proti těm, kteří jí chtějí zničit.
  • Vždyť jak je to dlouho, kdy jedna mladá právnička z Pezinoku vedla sama letitý spor se silnou a bezohlednou mafií ohledně skládky odpadu? A porazila ji. ❤️

🏇 Slovenská republika je demokratickou zemí, plnohodnotným členem EU i NATO – a tak to i zůstane. Slováci se o to postarají.

Věřím jim 👍

Úvodní snímek: Environmentální aktivistka Zuzana Čaputová z občanské iniciativy „Skládka nepatrí do mesta“, na jednom z protestů v Pezinoku v roce 2008. Už chápete, že můžete všechno?

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh