Nejmocnějším nepřítelem demokracie v Izraeli je jeho premiér

Češi tuto situaci dobře znají. Populistický premiér, který je ochoten spojit se s kýmkoli, jen aby získal tak velkou politickou moc, že by se nemusel bát soudu, který s ním probíhá.

Benjamin Neatanjahu, aby si tohle všechno zajistil, musel přibrat do vlády náboženské extrémisty a radikály.

Izraelská politika se zmítá ve vnitřní krizi, vždyť poslední volby byly již páté za poslední čtyři roky (!)

Benjamin Netanjahu, izraelský politický dinosaurus, řečený Bibi.

Pojďme se nyní podívat na to, jak a kdo bude tuto zemi, k níž mají Češi vřelý vztah v současnosti spravovat – a myslím, že se budete divit 🙂

V zahraničí největší pozornost budí fakt, že Netanjahu má velmi soukromý zájem na oslabení soudů, protože má na krku čtyři obvinění z korupce.

🇮🇱 Aby se vrátil do premiérského křesla, musel Netanjahu vyhovět řadě kontroverzních požadavků svých partnerů a prosadit zákony (dokonce i změnit ústavu), které posilují pravomoci radikálních ministrů a oslabují demokracii. Izrael teď bude mít nejextremističtější vládu v historii země.

🇮🇱 Tak třeba jeden ze zákonů nově rozšiřuje jurisdikci ministra nového resortu národní bezpečnosti, předsedy extrémistické strany Židovská síla Itamara Ben Gvira a podřizuje mu dosud nezávislou policii.

Sám Ben Gvir je znám svými štvavými nesnášenlivými výroky vůči Arabům. Armáda ho dokonce odmítla vzít do řádné služby pro jeho extremistické názory.  A ví se, že otevřeně podporoval atentát na premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995 spáchaný židovským extremistou.

🇮🇱 Druhá změna dokonce mění ústavu. Ultranacionalista Bezalel Smotrich tak může být tzv. nezávislým ministrem na ministerstvu obrany a dohlížet na civilní záležitosti pod izraelskou správou na Západním břehu (Jordánu). Bude povolovat či zamítat izraelskou či palestinskou výstavbu, nebo moci demolovat domy Palestinců. Smotrich je přitom ve stejné vládě ještě ministrem financí. V minulosti atakoval homosexuály a LGBT pochody, které označil za  „ohavnost“ a přehlídku bestií“ a stavěl se proti smíšeným izraelsko -arabským manželstvím.

🇮🇱 Další změna ústavy umožnila vstup do vlády předsedovi ultraortodoxní strany Šas Arjemu Derimu, který byl odsouzen za neplacení daní (i Netanjahuův problém) a byť jen podmínečně, do politiky proto nesměl. Mimochodem, ten vzal kdysi úplatek i jako ministr vnitra, tehdy si odseděl 22 měsíců.

🇮🇱 A jiný ústavní zákon zase zrušil zákaz kandidovat do Knesetu stranám, které podněcují k rasismu.

A mluví se také o politikovi Avim Maozovi, který je známý svým ostrým vystupováním proti LGBT komunitě a svými misogynistickými výroky. Tento politik bude mít velkou roli v rozhodování o obsahu výuky v izraelských školách.

🇮🇱 V nové vláde sedí rekordní počet ministrů, kteří měli problémy se zákonem. Itamar Ben Gvir byl odsouzen za podněcování rasismu a podpory teroristické organizace.

🇮🇱 Arje Deri, který je stále v podmínce už byl zmíněn výše, Bezalel Smotrich byl vězněn za maření izraelské evakuace z pásma Gazy a zatčen kvůli plánování teroristického útoku.

Protesty z tohoto týdne byly podpořeny rozhodnutím Nejvyššího soudu, které zakázalo právě Derimu zakázat vykonávat jeho funkci. Soudci svůj rozsudek odůvodnili jeho opakovaným odsouzením. Uvedli také, že Deri se loni v soudním sporu za daňové delikty zavázal stáhnout se z politiky.

🇮🇱 Se samotným premiérem Netanjahuem probíhá už dva a půl roku soud, kvůli obvinění ve třech kauzách špatného nakládání s financemi, zpronevěry a korupce v řádu stovek milionů korun.

Jeho koalice teď mimo jiné například prosazuje kontroverzní soudní reformu, kdy by hlavní slovo, které v demokratických systémech vždy náleží justici, měli politici.

🇮🇱 Minimálně nestandardní jsou i Netanjahuovy sliby koaličním partnerům: rozšiřování osad, axexe Západního břehu, zvýšení přídavku pro náboženské školy a státních přídavků jejich studentům, možnost segregace mužů na veřejných shromážděních či plážích,

🇮🇱 Netanjahu slíbil i přijetí zákona, který umožní odmítnout službu z důvodu náboženského přesvědčení, hotely tak budou moci neubytovávat homosexuály, nebo Araby, obchody je nebudou muset obsloužit, a pomoc jim bude smět odmítnout i lékař.

🇮🇱 Všechny vládní strany se také shodly na provedení reformy, která oslabí pravomoci nejvyššího soudu. Nový ministr zahraničí Eli Kohen oznámil, že kabinet bude dál posílat humanitární pomoc Ukrajině, ale nebude už kritizovat Rusko.

🇮🇱 O osud izraelské demokracie podle posledních výzkumu bojí 82 % nevoličů vládních stran, ale 41 % voličů vládního bloku.

Celý článek BBC tady. Píše se v něm o více než 100 tisících protestujících proti Netanjahuově vládě.

„Prioritou se stávají velmi účelové kroky, jak se upevnit u moci. V podtextu jsou snahy omezit vliv izraelské justice, která se často vyslovuje i třeba ve prospěch Palestinců tam, kde izraelský stát nebo jeho armáda porušují práva.“ Břetislav Tureček na webu iRozhlas.

„To není jenom pravicová vláda, to je extrémně náboženská vláda. Pokud ji složí strany, které se teď rýsují, tak bude postavená na hlasech extremistů s velkým E. Jsou tam strany otevřeně rasistické nebo které považují homosexualitu za úchylku,“
Netanjahu se bude se snažit tuto extrémní koalici udržet minimálně dokud nebude zrušeno trestní stíhání proti jeho osobě. Pak do ní třeba přibere liberálně pravicové strany, které mu nedávají zelenou na ovlivňování soudu. Jak velké škody napáchá na izraelské demokracii, to si musíme teprve počkat.“

Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií při FSV UK, absolventka politologie na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Velký význam pro budoucí vývoj v Izraeli má zdánlivá technikálie, totiž pokus o novou definici role nejvyššího soudu. Extrémistické strany napravo vidí v soudu instituci, která si uzurpuje příliš velký vliv. Nejvyšší soud de facto prosadil různé změny v oblasti postavení žen nebo menšin.

Podle nového návrhu vlády by propříště poslanci mohli jakékoli rozhodnutí soudu přehlasovat prostou většinou. To by mohlo vést k tomu, že by parlament mohl zásadně omezit práva některých skupin obyvatel, aniž by existovala brzda, která by to znemožnila.

 Proti reformně vystupují velmi kriticky bývalí i stávající členové nejvyššího soudu, advokátní komora, představitelé opozice a další hlasy. Mluví se o změně režimu, liberální demokracii nebo pokusu o nastolení tyranie většiny, a také hrozbě masových demonstrací.

Obrázek současných protestů v Tel Aviv. Avi Chimi, prezident izraelské advokátní komory:  : „Křičíme proti státnímu převratu. Vyzývám občany národa a národ. Chtějí z nás udělat diktaturu. Chtějí zničit demokracii. Chtějí zničit soudní moc. Žádná demokratická země neexistuje bez soudní moci.“

Vláda možná jen testuje, co jí všechno projde. Jako hlavní argument uvádí, že právě tato koalice zastupuje vůli společnosti, zatímco soud je nevolený orgán, který obchází parlament a dělá svou vlastní politiku v rozporu s přáním většiny.

To je argument, který v nějaké podobě slyšíme v celém západním světě. V Izraeli, jak odpovídá tamní tradici, je všechno rychlejší, otevřenější a drsnější. 

Irena Kalhousová ještě jednou:
„Netanjahu začínal jako liberál, ale v posledních několika letech se proměnil a stal se typickým populistickým politikem, který hledá vnitřního nepřítele a společnost spíše rozděluje. A aby zachránil sám sebe, je připraven zpochybnit i základní pilíře demokratického státu.“

„Velká část izraelské populace věří Netanjahuovi v tom, že jeho trestní stíhání je komplot, za kterým stojí soudy pod vlivem levice a liberální média. Je to prostě rozdělená společnost. Pojďme se zeptat voličů Andreje Babiše, jestli jim nevadí, že čelí trestnímu stíhání. Myslím, že je to velmi podobné.“

🏇 Benjamin Netanjahu je dalším populistou moderního střihu, který se prodral moci, kvůli neschopnosti politiků ostatních stran. Stejně jako všichni jemu podobní (Trump, Orban, Erdogan, Bolsonaro) se systematicky snaží upevňovat svoji moc, přes omezování kontrolních mechanismů demokracií a rozšiřováním mantinelů, co je ještě přijatelné. Společné mají ještě všichni ještě své specifické problémy s korupcí, stejně jako neustálé vytváření vnitřních nepřátel.

Populismus tohoto typu jsou velmi nebezpeční, vždyť nejstarší demokracie světa USA vybrala jízdu s Donaldem Trumpem až v poslední zatáčce a ještě stále nemají vyhráno.

Nyní se ukáže nakolik odolná je demokracie a její principy v Izraeli.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh