Odstíny války, tentokrát bez násilí

Abych vykompenzoval ty strašné obrázky plné zoufalství, násilí a krve, seskupil jsem to tohoto článku takové příspěvky, které se bez nich obejdou a které ukazují naše lidství z té lepší stránky.

Русский военный корабль, иди на хуй!“ Ruská válečná lodi, jdi do prdele!

Obrázek
Evakuace babušky.
Česko pomáhá
Obrázek
Útěk z Irpině
Obrázek
Pryč z domova, odjezd do bezpečí
Záchranky pro Ukrajinu
Obrázek
Toto děvče pomáhá evakuovat z Irpině invalidní psy
Obrázek
Rodička Marianna z bombardované mariupolské porodnice, o které ruská propaganda tvrdila, že je to netěhotná herečka najatá plukem Azov, porodila zdravé dítě Veroniku.
Obrázek
Evakuace nejmenších. Vypadá to hrozně smutně, ale mají vlastně štěstí. Spousta dětí je stále v zónách, které bombardují ruská letadla a ostřelují ruské raketomety
Humanita na druhou. Obce z Podluží zasažené tornádem schraňují sbírky pro ukrajinské uprchlíky. Je to tak, osobní zkušenost zasévá do duše člověka v empatii. Viděl jsem to v roce 2015 v Srbsku, kde Srbové postižení uprchlickou vlnou byli k příchozím pro mě nečekaně vstřícní. Pamatovali si válku a zažili že museli takto utíkat buď sami, nebo jejich příbuzní či známí.
Smutné, ale velmi důstojné. Pohřeb obránce Ukrajiny. Já to vídám nepřetržitě už osmým rokem, ve všech koutech této země. I toto vytváří sounáležitost se společností, s celkem. To jsou podstatné maličkosti, které pak tvoří tu pro Rusko nepoddajnou hmotu, na níž si vylamuje zuby.
Zachráněni z Mykolajiva. „Manžel zůstal bránit vlast, jdeme do Polska. Domov už nemáme, byl zničen Rusy“.
Naši uprchlíci. Česko pomáhá.
… a ještě jednou 🙂
Ukrajinská biatlonistka Anastasija Merkušina: „Na světových závodech za mnou na moji počest vlála vlajka Ukrajiny, nastala doba ji bránit. Nastal čas vyměnit malorážku z biatlonu za samopal“. Nastupuje k pohraničníkům. Myslím, že střílí dobře. Hodně dobře.
Obrázek
Děti z pečovatelského domu Sumy, které byly v rámci nouzové evakuace převezeny do Poltavy, se dostaly na západní Ukrajinu. Byla to dlouhá cesta – ale blíže k bezpečí. Jejich konvoj dokonce cestou nabral další uprchlíky, včetně matek s předčasně narozenými dětmi
Kyjevské Valkýry, tak si říkají obránkyně metropole Ukrajiny. „Okupant přichází po osmi letech války i ke Kyjevu. Jsme tady, už na vás čekáme a zabijeme vás“.
Obrázek
Tato dvojice, Viktoriya & Serhiy, sloužící v 72. samostatné mechanizované brigádě Černého Kozáka, se uprostřed bojů o Kyjev vzala.
To nejlepší na závěr: malí ukrajinští uprchlíci jdou v Itálii poprvé do nové školy. Buďme prosím stejní.

🏇 Válka je hraniční situace pro všechny. A stejně tak jako odhalí ty nejtemnější místa v duších některých lidí, zrovna tak vybičuje jiné k tomu, aby ze sebe dostali to nejlepší, co v nich je. Ukrajina nedostala možnost výběru, byla přepadena mnohem silnější totalitní zemí a musí o svou budoucnost bojovat nasazením životů svých občanů. Buďme rádi, že zatím válka nepřišla až k nám (i když ve válce s Ruskem už jsme v podstatě také), nikdo z nás nemusí za Česko v tuto chvíli pokládat život a ráno se budíme ve svých postelích, beze strachu, co se do večera stane a beze strachu o svoje nejbližší.

Našim společným programem by měla být empatie pro ukrajinské uprchlíky a pomoc těm lidem s tím, aby se tu necítili jako nechtění.

Dlužíme to jim, jejich zemi a jejich chlapům, kteří brání před Ruskem celou Evropu.

Cílem Ukrajinců nebylo sebrat se a cestovat několik dní stovky či tisíce kilometrů s igelitovou taškou a s miminem v náručí do České republiky a brát nám tady naše dávky. 

Jejich cílem je život v bezpečí. Nic víc a nic míň.

Silná fotka jedné z protiruských demonstrací v okupovaném Chersonu. Nezlomní.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh