Okupace vlastní země je prý bratrskou pomocí

Poslední příspěvek k okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Ne všichni politici se zachovali tehdy zbaběle a oportunisticky, jako část reformních komunistů, kteří pod tlakem Rusů začali otáčet kormidlem politiky zpět a neměli problém uzákonit perzekuce pro lidi, kteří jim na jaře před několika měsíci slepě důvěřovali.

Foto: Zasedání Národního shromáždění (parlamentu) ČSSR 18. října 1968.

Gertruda Sekaninová- Čakrtová právě (jako jeden ze 4 poslanců), hlasuje proti usnesení tehdejšího československého parlamentu, že okupace byla bratrskou pomocí a že u nás mohou sovětská vojska i nadále zůstat.

Všichni čtyři poslanci (dále ještě Kriegel, Fuková a Vodsloň) si tak tváří tvář okupantům zachovali rovnou páteř, nezpronevěřili se svým voličům a zároveň si tak podepsali ortel nejen nad svou svou budoucností politickou, ale samozřejmě i osobní.

Silná fotka.

Přepis dopisu, který jsme jako členové spolku Podhradí zaslali paní Fukovédalší z těch, kteří nehlasovali pro legitimizaci okupace, v roce 2015. Tehdy už byla jediným žijícím z oněch 4 poslanců, kteří si dokázali tváří v tvář represím a totalitě, zachovat rovnou páteř. Paní Božena Fuková zemřela 8. května 2017

🏇 Už jsem to psal několikrát. Naše novodobá historie zná mnoho případů, kdy se naši spoluobčané zachovali statečně bez ohledu na možné následky.

Jen si je prostě musíme umět připomínat.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh