Ostří žiletky

Bleskový souhrn včerejších událostí na linii Rusko/západ (protože atak na Ukrajinu je atakem na její západní směřování, ale i na její spojence. A to jsme my), kde se situace patrně významně vyostřila.

⌚️ V nejbližších dnech dojde k invazi na Ukrajinu. Tvrdí to americký prezident Joe Biden, který to v pátek večer řekl představitelům NATO a EU.

Šest zdrojů PBS: Spojené státy se domnívají, že prezident Putin se rozhodl k invazi na Ukrajinu. USA očekávají, že začne příští týden. Půjde podle nich o krvavá tažení, které začne dvoudenním bombardováním a elektronickými útoky. Pak přijde invaze, možná s cílem změny režimu. Američané informovali spojence o tom, že podle jejich informací má být nejpravděpodobnějším dnem zahájení ruského útoku středa 16.2.

Pořád doufám, že toto vyhlášení je součástí tlaku na Rusko, aby bylo od útoku odrazeno. Když nepřítel zná vaše úmysly, můžete oproti původnímu plánu počítat s výrazně vyššími ztrátami a vleklejšími boji.

via Flashnews

⌚️ Všichni Američané mají opustit Ukrajinu do 48 hodin. K tomu se připojilo i několik dalších států, například Japonsko, Velká Británie, Lotyšsko, Nizozemí, Estonsko.

Americký prezident Biden nařídil výsadek dalších 3000 parašutistů do Polska.

⌚️ Ruská státní média včera oznámila, že na Donbase odkryli přes 130 civilních masových hrobů – údajný důkaz ukrajinské agrese. V příštích dnech tento příběh nepochybně nabere na síle – a v kontextu ruské armády na ukrajinských bude mít disruptivní ráz.

S informací přišel vůdce doněckých proruských separatistů Pušilin. Nepřinesl žádné důkazy, ani svědectví nezávislých médií Jen připomínám, že těsně před invazí bylo v ČSSR „nalezeno“ několik skladů zbraní vojsk NATO.

Modus operandi víceméně stejný.

Screen z knihy Operace Dunaj, což bylo krycí jméno pro okupaci Českoslopvenska.
Jinak řečeno okupaci ČSSR předcházela rovněž masivní dezinformační kampaň.

⌚️ A nezůstalo jen u toho:

Vysvětlení: Dmitrij Peskov je mluvčím prezidenta Putina

⌚️ Dnes a zítra budou narychlo s Putinem jednat Biden a další důležití hráči. Jestli to celé Rusko dělá jen proto, aby získalo od západu nějaké ústupky (zatím nedostalo nic), západ buď cukne právě teď (odepíše Ukrajinu), nebo už asi vůbec.

⌚️ Odpojení Ruska od mezinárodního systému plateb SWIFT zřejmě nebude mezi sankcemi, které by Spojené státy a evropské země zavedly po ruském útoku na Ukrajinu. Agentuře Reuters to sdělily tři nejmenované zdroje, které jsou obeznámeny s přípravami sankcí.Opatření by se ale zaměřila na ruské banky VTB Bank a Sberbank, které patří k největším finančním institucím v zemi.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Podle agentury Reuters zástupci USA a Evropy nezvažují odpojení Ruska od systému SWIFT po výhradách vyslovených několika evropskými zeměmi. Evropské finanční instituce například vyjádřily obavy, že by Rusko po odpojení od systému mezinárodních plateb nemuselo dále hradit své závazky.

Takže zase upřednostňujeme peníze před bezpečností. Odpojení od SWIFT by bylo pro Rusko možná zásadní ranou.

Vojáci jednoho z praporů kyjevské domobrany při výcviku

⌚️ Letecký most mezi USA, Británií, Kanadou a Německem, Polskem, Rumunskem i Ukrajinou dál pokračuje. Nákladní armádní letadla stále vozí vojáky, techniku a logistické zázemí.

via @VojtechGibiš

⌚️ Banka JPMorgan varovala, že v případě války Ruska na Ukrajině by mohly ceny ropy za barel vzrůst až na 120 až 150 dolarů. Nyní se barel prodává za 91 dolarů, což je nejvýše za sedm let. Nejdražší byla ropa v 2008, kdy se barel stál 147 dolarů. (CNBC, DenníkN)

⌚️ Podle bezpečnostních zdrojů je konečným cílem Ruska, změna prozápadního směřování Ukrajiny, pomocí dosazení loutkového režimu v ruském dresu.

Tady je zdroj.

⌚️ Ruská armáda rozmístěná kolem Ukrajiny. (flotila na Černém moři a ruské vojenské jednotky v Ruskem okupovaném Podněstří v Moldavsku nejsou na této mapě zobrazeny).

…a to je přesně moment, kdy by se Ukrajina chystala napadnout Donbas 🙈 Tak určitě

⌚️ Část ruské armády poblíž ukrajinských hranic. Textu v tweetu bych se nevšímal, ten je spekulací, insideři taky v tomto bodě jen předpokládají, ale najisto nevědí nic.

⌚️ Ukrajina se zatím připravuje na ruskou invazi. Města aktivují svoje evakuační plány a desítky tisíc dobrovolníků po celé zemi trénují na boj s nepřítelem.

Tohle nechceš zažívat.

Na závěr jeden tweet, který míří k meritu věci. Musíme prostředky odstrašení od invaze cílit přesně a musíme to udělat teď.

A co důležitější: nebráníme jen Ukrajinu nyní, ale naší, východoevropskou, budoucnost.

K tomuto tématu se ještě vrátím, je totiž možná klíčovou položkou.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh