Naše energetická situace je lepší, než si většina z nás myslela třeba před rokem.
Nejenom , že přestáváme být závislí na Putinově Rusku, ale zároveň diverzikujeme naše zdroje a postupně stabilizujeme ještě nedávno kritickou situaci. Ano, jistě se lze bavit o cenách jednotlivých komodit, nicméně v globálu se odborníci shodují, že před válkou byly jejich reálné ceny dlouhodobě podstřelené a jejich láce už se nevrátí (možná jen nahodile, cv rámci nějaké cenové války distributoru).
Aktuální situaci zhodnotilo Ministerstvo průmyslu a obchodu:
📌„Putin už nás v energetice nemůže vydírat. Máloco to dokáže tak dobře, jako rozdíl mezi cenou plynu a elektřiny před rokem a nyní. Tehdy eskalovaly důsledky ruského zneužívání energetiky jako zbraně proti Evropě a ceny dosahovaly do té doby nepředstavitelných výšin.“

📌 „Ruský diktátor Vladimir Putin začal s manipulací dodávek plynu do Evropy už rok před zahájením agrese proti Ukrajině. V době invaze tak evropské zásoby plynu byly velmi nízké, což následně Rusku dávalo možnost cenu navyšovat hrozbami jejich snížením nebo úplným zastavení.“


📌 „
Naše reakce se skládala ze tří částí. Tou první byla spolupráce napříč Evropskou unií pod vedením České republiky a našeho předsednictví Já sám jsem během něj svolal rekordní počet energetických rad, na kterých se nám podařilo dojednat ta nejdůležitější opatření jako snížení spotřeby plynu či společné nákupy.“

📌 „
Velmi důležitá byla také opatření jednotlivých vlád, která umožnila rozvoj energetické infrastruktury v čele s LNG terminály či pomáhala s naplňováním zásobníků. Nám se díky tomu podařilo zajistit podíl v terminálu v Nizozemí a pomoci naplnit zásobníky před zimou na rekordní úroveň.“



📌 „Rozhodně zásadní vliv mělo snížení spotřeby plynu nás všech. To umožňuje, že objem plynu, který je v důsledku výpadku dodávek z Ruska nutné nahradit, je mnohem nižší, než jsme čekali. V energetických úsporách se nám navíc daří pokračovat i nadále.“
📌 „Všechny tyto kroky nám umožňují nadále udržovat české i evropské zásoby plynu na rekordní úrovni. S předstihem jsme splnily všechna pravidla o povinné výši zásob. Nadále však platí, že situace zůstává křehká a s energetickými úsporami je třeba pokračovat.“

📌 „My nadále podnikáme další kroky, které nám pomohou posílit naši energetickou bezpečnost. Už je jisté, že přestaneme odebírat jaderné palivo z Ruska, pracujeme na projektu, který nám umožní přestat dovážet ruskou ropu a tento týden jsme pro stát získali zásadní zásobníky na plyn.“

📌 „V příštím týdnu projedná Poslanecká sněmovna naprosto zásadní novelu, která umožní fungování komunitní energetiky. Ta nám dá větší kontrolu nad tím, jak vyrábíme a spotřebováváme elektřinu. Umožní tak snížit výdaje, ale hlavně dále posílit energetickou nezávislost každého z nás.“
Dnes už to vypadá téměř růžově, ale v době, těsně před začátkem války a hlavně p jejím začátku, nikdo netušil, zda budeme mít dostatek energie a když, tak jestli za cenu, která půjde zaplatit.
Mezi tou dobou a dneškem bylo odvedeno velké penzum efektivní práce, kterou bychom měli ocenit tím více, že řešení, které z velké části přišlo na celoevropské bázi, bylo narýsováno a dojednáno našimi odborníky.
Dodnes máme právě za to v EU respektované renomé.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud mě chcete také podpořit, můžete prostřednictvím služby Donio.cz