Pohádka o bílých medvědech

Polární bioložka Marie Šabacká sepsala několik bodů o životě ledních medvědů, které nejsou běžně známé.

Mě zaujaly tolik, že se o ně s vámi chci podělit.

Bude vás to bavit.

❄️ NĚCO MÁLO O LEDNÍCH MEDVĚDECH

Co o nich víme? Žijí na dalekém severu v Arktidě, živí se tuleni a od ostatních medvědů se odlišují svou zářivě bílou srstí, díky které snadno splynou se zasněženou krajinou. Co když vám ale řeknu, že lední medvědi vůbec bílí nejsou.

❄️ Ani srst, ani kůže ledních medvědů totiž není bílá. Mají černou kůži, která dokáže absorbovat mnohem více tepla než světlá kůže a poskytuje tak ochranu před chladem.

❄️ Kromě černé kůže mají medvědi také tmavý jazyk. Od purpurové, přes modrou až po černou. Lední medvědi se nemůžou potit přes potní žlázy a proto regulují svou tepelnou bilanci lapáním po dechu jako pes. Jazyk je tak tmavý, protože je dobře zásobený krví.

❄️ Černá kůže je porostlá nikoli bílými, ale průhlednými bezbarvými chlupy. Srst se skládá se ze dvou vrstev: vnější ochranné vrstvy (5-15 cm dlouhé) a tlusté spodní vrstvy tvořené z krátkých chlupů.

❄️ Chloupky z ochranné vrstvy jsou hrubé, zúžené a mají duté jádro naplněné vzduchem. Jsou tvořeny keratinem a uvnitř mají částice rozptylující světlo. Díky optickému klamu se nám jeví jejich kožich jako bílý.

❄️ Když sluneční paprsky dopadnou na průhledné ochranné chlupy, část této světelné energie je pohlcena uvnitř nich. Tato energie se odrazí kolem duté části chlupů a způsobí emisi světla zvanou luminiscence.

❄️ Luminiscence je urychlena částicemi rozptylujícími světlo, které pod mikroskopem vypadají jako hrbolky uvnitř chlupů. Když na tyto částice narazí světlo, paprsek se rozpadne na více paprsků, které jsou vysílány v různých směrech a luminiscence se zesiluje.

❄️ Důsledkem je, že chlupy vydávají bělavé světlo, což medvědům pomáhá splynout se zasněženou krajinou. Na vnější straně chlupů se také nacházejí částice solí, které medvědi zachytávají z mořské vody. I ty přispívají k rozptylu světla a efektu luminiscence.

❄️ Efekt je umocněn mírně bělavou barvou keratinu a také UV zářením, které prostupuje až na tmavou kůži a vlivem fluorescence také vysílá bílé záření. (Obr. Khattab and Tributsch 2015)

❄️ Barva srsti se mění během roku, podle stáří, podle zdravotního stavu medvěda i podle toho, zda tráví hodně času v létě na souši. Pokud ano, jejich srst je žlutá až nahnědlá.

❄️ V ZOO se můžete setkat s ledními medvědy se zelenou srstí. Způsobují jí zelené řasy, které se uhnízdí uvnitř medvědích chlupů a není je proto možné smýt. Naštěstí kromě nehezkého vzhledu medvědům nijak neškodí. Návštěvníci ZOO na druhou stranu bývají zděšeni a stěžují si.

Víc o medvědí srsti a jejích vlastnostech tady.

❄️ Dodatek: O ledních medvědech se traduje, že při lovu schovávají packami čumák, aby je na bílém sněhu neprozradil. Nic takového nebylo v novodobé historii pozorováno. Nedává to smysl. Medvědi loví hlavně čichem a potřebují všechny čtyři tlapky při chůzi.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh