Armáda zorganizovala dobrovolné a placené cvičení pro středoškoláky.
A jak se dalo čekat, kolaboranti, kteří tady celá léta spamovali diskuze na sociálních sítích řečmi o tom, že mladí by potřebovali vojnu, že jim vojna chybí a že z nich tudíž nejsou dospělí a samostatní chlapi (pomiňme, že vojna za komunistů byla určena k tomu zlomit osobnosti těch chlapů – viz např. film Občanský průkaz), nyní křičí, že jde o nepřípustnou militarizaci společnosti a přípravu na válku.
Není jednoduché pískat podle ruských not, člověk pak snadno vypadá jen jako pouhá onuce.
Ale nyní už k samotnému cvičení.
Píše Armáda ČR:
⚔️ „Příjemně nás překvapil zájem o dobrovolné vojenské cvičení u středoškoláků. Přitom ho nabízíme všem už dávno a za stejných finančních podmínek. Jeho náplň je stejná, jakou si projdou profíci i aktivní záložáci. Účastníci zažijí skutečné zbraně, výcvik v taktice a zdravovědě, dril, kamarádství i dobrodružství. Rozdíl je jen v tom, že po jeho ukončení nesměřují do armády, ale zpět do civilu.“
Podobné aktivity probíhají ve všech zemích, které jsou přiznaným cílem ruské agrese.
Akorát tedy v mnohem intenzivnějších formách než u nás.
V třímiliónové Litvě se do dobrovolného výcviku letos nově přihlásilo 5000 lidí.
Je to nutnost, nevycházím z pocitu, ale z reality současné situace.
Ostatně: „Severoatlantická aliance bude potřebovat 35 až 50 nových brigád, aby mohla realizovat nové plány na obranu proti Rusku. Jednu brigádu tvoří kolem tří až sedmi tisíc vojáků.“
Zdroj ZDE.
Každopádně, být to jen na armádě, naše obranyschopnost by se posilovala intenzivně.
A na závěr zase zpět studentskému výcviku:
⚔️ „Od šesti hodin ráno do deseti večer se nezastaví a navíc musí přežít bez mobilu. Takhle si brigádu snů, kterou letos poprvé připravila armáda pro 150 studentů, většina účastníků nepředstavovala. Ale nelitují toho, protože se naučí řadu nových věcí, a když vydrží celé čtyři týdny, dostanou navíc 30 tisíc korun.“
⚔️ „Pro mladé lidi je výzvou i těžká fyzická námaha, dvanáct z nich už zjistilo, že je to nad jejich síly. Dnes jich je už 74, protože výcvik je náročný, a ne všichni zvládají, co je potřeba, a pár lidí už odpadlo. Dvě třetiny vojínů jsou hoši a třetina dívky.“
⚔️ Studenti získávají základy vojenského řemesla: „Chceme, aby dokázali samostatně se pohybovat a přežít na bojišti.“ Studenti cvičí střelbu, orientaci v terénu, prodělají zdravotnickou přípravu. Každé ráno začínají rozcvičkou. „Budou budovat přístřešky, rozdělávat ohně a přesouvat se se zátěží na pět, deset, patnáct kilometrů,“
Zdroj ZDE.
A dál:
💃 „Středoškoláci byli rozděleni mezi 4. brigádu rychlého nasazení a 7. mechanizovanou brigádu. Každodenní dril vojenských dovedností, ale i jasně daný řád a program, mnohým z nich v životě chyběl. Týden od ukončení pilotního programu si někteří uvědomují, že služba v armádě nebo také změna životních plánů a studium na vojenské škole může být tím, co jim chybělo.“
💃 „Studentka oboru praktická sestra ze střední zdravotní školy v Hranicích Daniela Třísková se do prvního kurzu svého druhu přihlásila s očekáváním dobrodružství, ale i životních změn.
💃 „Když jsem doma řekla, že se chci do kurzu přihlásit, každý mi fandil. Můj taťka je vojákem v Hranicích a je pyšný, že jsem to zvládla. Já sama o sobě občas pochybovala,“ říká.
💃 „Životem procházíte, něco vás naučí, totéž škola. Připravujete se fyzicky, já vždy hodně sportovala, ale byla jsem překvapená, že jsem dokázala dvanáctiminutový vojenský běh zaběhnout za jedna, skvělé hodnocení. To jsem nečekala a dalo mi to energii a tak trochu i sebevědomí překonávat další překážky, jít dál. Vystoupit ze své do té doby komfortní zóny,“ dodává mladá studentka.
💃 „Vojenská lékařská fakulta v Hradci Králové je směr, o kterém nově uvažuji. Ten měsíc u 7. mechanizované brigády v Přáslavicích mě hodně změnil a já se pro to vše více nadchla. A totéž přenáším na své okolí, přátelé. Říkám jim, že si sice sáhnou na své dno, což je někdy jedině dobře, ale získají návyky, celoživotní přátelství, ale také respekt sám před sebou,“ dodává.
🤺 Mluví student Šimon Tibitanzl „Já se pro to hned nadchnul a totéž i dva kamarádi. Museli jsme od základu překopat plány na prázdniny. Místo zábavy, výletů a cestování měsíc v maskáčích. Ale nezaváhal jsem ani okamžik. Navíc se mi dostalo skvělé podpory od přítelkyně a rodičů.“
🤺 „Taková šance na možnou životní změnu, změnu v postojích, myšlení, pohodlnosti, to se neopakuje každý den. Dnes se ohlédnu, kurz mám za sebou a vím víc než kdy dřív, co se životem. Kam budu směřovat,“ říká student, který si sice zvolil civilní školu, ale jeho kroky do armády pravděpodobně povedou. Chci do aktivních záloh.“
🤺💃 „Oba studenti si sice pochvalují třicetitisícovou odměnu, která jim náleží za čas strávený výcvikem, ale i úspěšné zvládnutí kurzu, ale nepovažují to za to hlavní. Shodují se, že zkušenosti, ale i změny v životním postoji a směrování jsou k nezaplacení.“
Zdroj ZDE.
Bezpečnostní situace se v současnosti výrazně změnila a je diametrálně odlišná od posledních tří dekád. Aspoň tady pro nás ve střední Evropě, kde jsme si vybírali tzv. mírovou dividendu plnou silou.
Bohužel, investice, které měly směřovat do naši obranyschopnosti jsme bezúčelně projedli a dnes, tváří v tvář možnosti ozbrojeného konfliktu, stojí naše společnost tak trochu jako nahý v trní.
Ano, správně společnost. Jak totiž říká náčelník generálního štábu Řehka: obranyschopnost země je věcí všech občanů, nejen armády samotné.
A bez našeho civilního zapojení, nemáme šanci na úspěšnou obranu svobody ani demokracie.
Líp už prostě bylo.
(fotky AČR, Novinky, iDnes a Daniel of Bohemia)
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji