Pramínky naděje

V posledních několika dnech se objevilo vícero zpráv o nějakém druhu západní vojenské pomoci Ukrajině.

Nejde o žádné game changery, ale pokud Ukrajina zvládne letos mobilizovat, pomůže jí to udržet svoje dosavadní pozice.

Podle mě hrajeme v zásadě o dvě dvě věci: Ukrajina musí udržet frontu (to ale není jisté, že se nutně stane) dokud:

A. dokud nedojde v Rusku k palácovému převratu

B. výrazně se nezhorší stav ruské ekonomiky, aby donutil Kreml přestat válčit

C. dokud západ nerozjede zbrojní výrobu a Ukrajinu nevyzbrojí moderní západní technikou. Tady je jisté, že to bude nejdříve v roce 2025, nicméně i tak jde ze všech tří možností o tu nejvíce realistickou.

Jak vypadá ruské „osvobozování ruskojazyčných Ukrajinců od banderovského útlaku“ v reálu… ⬇️

Odkazy v médiích na západní pomoc v druhé polovině ledna

⚔️ Kuvajt posílá více než 100 svých tanků M-84AB (upravené licenční T-72 jugoslávské výroby) do Chorvatska na údržbu a poté budou převezeny na Ukrajinu.

⚔️ 122 milionů eur – to je hodnota nového balíčku vojenské pomoci od Nizozemska.

Nizozemsko přispívá 87 miliony eur na nákup dělostřeleckých granátů, 25 miliony eur na nákup vojenského vybavení a 10 milionů eur je investice do zlepšení kybernetické obrany Ukrajiny.

⚔️ EU vyhrožuje Maďarsku, že zmrazí 100 % finančních prostředků EU pro tuto zemi, pokud bude Orbán nadále vetovat pomoc Ukrajině.

Jestli by to EU skutečně udělala nevím, ale insideři už píší, že maďarský postoj se začíná měnit a hlavní Orbanův poskok, ministr zahraničí Szijartó byl večera na návštěvě Ukrajiny, kde prohlásil, že jede zahlazovat šrámy …

⚔️ Důkaz níže. EU velmi zlehka, ale přece – začíná být asertivní. V případě nejvyšší nouze.

⚔️ Největší německá zbrojovka Rheinmetall postaví nový závod na výrobu zbraní a munice, aby zajistil nepřetržité dodávky na Ukrajinu

Šestikolový transportní obrněnec Fuchs se pak bude vyrábět od konce léta 2024, konkurent Pumy Lynx má následovat v létě 2025. 

Zdroj ZDE.

Bojové vozidlo pěchoty Lynx

⚔️ Německý výrobce dronů Quantum-Systems dodá zdarma Ukrajině 100 dronů nové generace Trinity v různých konfiguracích.

Zdroj ZDE.

⚔️ Řecko koupí od USA až 40 stíhaček F-35A Lightning II, Řecko v souvislosti s tím oznámilo, že pošle Ukrajině vojenskou techniku ​​a vybavení, které už řecká armáda nepoužívá. Má jít o systémy Osa, TOR, S-300 a protiletadlové kanony ZU-23-2. Washington tento transfer Řeků podpoří 200 miliony dolarů.

⚔️ Německý ministr obrany Pistorius oznámil dodání následujících zbraní na Ukrajinu v tomto roce:

  • systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM;
  • SPAAG „Gepard“;
  • další dělostřelecké systémy s více než 230 000 kusy munice;
  • více než 80 tanků Leopard 1 A5;
  • další BMP;
  • další ženijní stroje a mostní stroje;
  • 450 obrněných vozidel;
  • odminovací systémy;
  • bezpilotní letouny;
  • radarové systémy a zpravodajské systémy.

V letošním roce Německo rovněž plánuje vycvičit 10 000 ukrajinských vojáků.

⚔️ A konečně právě dnes by měla Ukrajina obdržet z USA zbrusu novou zbraň konsorciem společností Boeing a Saab. Jde o vysoce přesné střely typu GLSDB, s dostřelem 150 km, , což je téměř dvojnásobek standardního dosahu GMLRS. Mají 93 kg těžkou hlavici a mohou být odpáleny systémy M142 HIMARS, M270 MLRS nebo z jejich vlastních základen.

Tento druh raket zatím nemá ve výbavě ani armáda Spojených států. Ukrajina bude první zemí, která systém použije v boji,

Zdroj ZDE.

⚔️ ….. a jak jistě víte z médií i z této stránky, Ukrajina brzy obdrží od české občanské společnosti zásilku 10 000 dronů (ta už tam průběžně dochází).

Situace se nyní obrátila a Rusové neúspěšně a z velkými ztrátami mužstva i techniky útočí na připravené pozice obránců, navíc velmi často přes otevřený – a tedy lehce přehledný – prostor. Viz právě dnes zveřejněná informace v Deník N

… nicméně, je to i tak každodenní neuvěřitelná dřina a hrdinství. Navíc ztěžováno zimními podmínkami.

🏇 Když ukrajinští vojáci vydrží letošní ruský tlak (Rusové neúspěšně útočí už od října), rýsuje se možná šance na obrat. Nic nekončí, naopak, pro Rusy to může teprve začít.

Základní podmínkou je ale porážka Donalda Trumpa v prezidentských volbách v listopadu…

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh