Prezident Zelenský: z fronty v Bachmutu do US Kongresu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský včera dorazil na nejtěžší úsek fronty, do Bachmutu v Doněcké oblasti. O toto město se už několik měsíců svádí nejtvrdší boje a okupanti zde mají masivní nasazení jednotek i zbraňových systému.

Obě strany z místa hlásí vysoké ztráty, respektive je hlásí pozorovatelé a insideři.

 Ukrajinský prezident v úterý na návštěvě Bachmutu slíbil svým vojákům, že ukrajinskou vlajku od nich předá americkému Kongresu. Málokdo tušil, že se tak může stát už druhý den 🙂

Prezident Ukrajiny mezi svými vojáky

Jeho protivník, diktátor Vladimir Putin a celá jeho suita se mezitím nacházel v Minsku, kde se pokoušeli přesvědčit Lukašenka k přímému vstupu do války a možná jejich návštěva souvisela i s tím, co avizuje ukrajinské velení: totiž, že Rusové v zimě opět plánují do Ukrajina vtrhnout od severu přes Bělorusko.

From hero to zero

Od Zelenského byla včerejší návštěva fronty odvážným krokem a povzbudivým gestem pro vojáky i obyčejné lidi, ale vzhledem k jeho předchozím podobným akcím, asi žádné velké překvapení. Větší překvapení vzbudila až zpráva, kterou vydaly agentury dnes.

Návštěva probíhá během ostřelování města, jak vidět i ve videu

Už i americká strana oficiálně potvrdila, že se Volodymyr Zelenský vydá na svou první zahraniční cestu od začátku ruské okupace jeho země. Zelenského pozval do USA prezident Joe Biden, oznámila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierr.

Dnes přiletí do Spojených států a promluví před oběma komorami US Kongresu.

V Kongresu patrně ve své řeči poděkuje USA (více než polovina finanční a vojenské podpory přichází na Ukrajinu ze Států) i západu za pomoc a bude žádat o další zbraně a zbraňové systémy. Podle listu Politico: bude žádat o střely ATACMS s doletem až 300km, o drony Grey Eagle a Reaper. Novináři se domnívají, že s žádostí neuspěje. Politico naopak píše, že nově slíbená dodávka Patriotů překvapila dokonce i samotné Ukrajince.

Potvrzení informací od US Embassy v Praze.

Rudý dům v Moskvě už v bezprostřední reakci na tuto dodávku prohlásil, že z této návštěvy nevzejde „nic dobrého“. Ano, to je pravda a je to dobře.

Podle Bílého domu Zelenský zůstane ve Washingtonu „několik málo hodin“. S Bidenem se má podle agentury AP setkat ve středu odpoledne místního času (večer až pozdě večer SEČ). Oba prezidenti, kteří si během války opakovaně telefonovali, vystoupí na společné tiskové konferenci.

„Během návštěvy prezident Biden oznámí nový významný balík bezpečnostní pomoci, která pomůže Ukrajině bránit se ruské agresi,“ uvedla mluvčí Bílého domu.

„Během návštěvy prezident Biden oznámí nový významný balík bezpečnostní pomoci, která pomůže Ukrajině bránit se ruské agresi,“ uvedla mluvčí Bílého domu

Středeční zasedání Kongresu mělo být výjimečné i bez Zelenského – kongresmani se chystají schválit další vojenskou a hospodářskou pomoc Ukrajině ve výši 45 miliard dolarů v rámci širší novely rozpočtu. Tím se celková pomoc USA zvýší na více než 100 miliard dolarů.

Zároveň jde o jednu z posledních schůzí ve stávajícím složení v pořadí 117. Kongresu. Od ledna budou ve Sněmovně kralovat republikáni, z nichž někteří vůči financování vojenské pomoci Ukrajině vyjádřili skepsi.

Osobní setkání se Zelenským a jeho apel tak mohou republikánské zákonodárce přesvědčit, aby napadené zemi nadále posílali peníze a zbraně.

Graf @BBCWorld k cestě Volodymyra Zelenského do USA. Česko poskytlo Ukrajině zhruba stejnou vojenskou pomoc jako Francie, nebo Švédsko. (via Jan Hejl z Aktuálně.cz

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh