Připomínání planety Země

Požáry v Řecku, záplavy ve Slovinsku a nyní prakticky spálení dvanácti tisícového městečka na Hawaii.

Do toho zprávy o velmi vysokých teplotách vod oceánu a o tom, že červenec byl měsíc s globálně největší průměrnou teplotou v historii měření.

To jsou jen ty z větších připomínek následků změn klimatu za poslední měsíc.

Slovinský premiér Robert Golob na margo záplav (ty následovaly po protržení hráze přehrady v důsledku extrémních dešťů) prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii.

Zkáza města Lahaina na Hawaii.

Příčina: souběh sucha, které původně požáry vyvolalo a blízkost hurikánu Dora, jehož větry oheň přenášely mnohem rychleji, než na něj stačily záchranné složky reagovat.

Postižen byl celý hawaiský ostrov Maui, nejvíce pak právě město Lahaina

Plameny sežehly celé bloky zástavby, odhadem přes 1000 budov, počet zemřelých, který se nyní udává kolem čísla 80, zcela jistě přesáhne stovku a stane se tak nejtragičtějším požárem tohoto druhu v dějinách USA.

Nejvíce smrtícím požárem za poslední roky byl v USA takzvaný Camp Fire, který se v roce 2018 prohnal kalifornskou obcí Paradise a připravil o život 85 lidí.

Zkáza kostela Waiola z roku 1832, na jehož hřbitově jsou pohřbeni havajští králové a královny.(via Vojtěch Gibiš)

„Nic jsme si neuvědomovali do té doby, než začal foukat vítr. To byla tak strašná rychlost v mžiku vteřiny, vůbec jsme na to nebyli připraveni. Přišli jsme o elektriku a o internet, nebylo možné zjistit, co se děje a kde se co děje.
Jenom jsme seděli na balkoně a dívali jsme se. Pod námi hořelo a oheň šel z několika stran. Nebyl to jenom jeden oheň a vítr měnil směr. Byl to totální chaos, telefony nefungovaly.“
Daniela Knížková Becker, Češka, žijící na postiženém ostrově

Velká část města Lahaina v podstatě přestala existovat

Níže srovnávácí fotky při použití google maps u první a očitého svědka (dron) u druhé.

Část lidí přímo ohniscích požáru měla štěstí a zachránili život se útěkem do oceánu.

Nyní se nově se evakuuje okolí města Kaanapali, k němuž se nebezpečně přiblížily plameny… 

Aktuální kontexty k tématu

Změna klimatu se projevuje prakticky ve všech částech světa. Jen projevy má různé.

Toto jsou například Spojené arabské emiráty

… a měl pravdu, chlapec

Jáchyb Brzezina, ČHMÚ: Odchylka průměrné teploty vzduchu (globální a evropské) pro července od průměru 1991-2020. Červenec 2023 byl globálně nejteplejším červencem v historii měření. P. S. Ano, teď u nás bylo chladno, tomu se říká „počasí“, není to „klima“ a není to globální.⬇️

Ještě pan Brzezina: „V rámci světa byly extrémní odchylky pozorovány zejména v oblasti Antarktidy a části SZ Kanady. Avšak jak ukazuje globální mapa, na většině území byly teploty nadprůměrné. V Evropě bylo chladněji v některých oblastech na SV, Velká Británie, Irsko a Island.“ ⬇️

Jižní Amerika na počátku srpna ⬇️

Jižní Florida opět zaznamenala povrchovou teplotu moře téměř 38 stupňů celsia, protože oblast nadále sužuje silná vlna veder. V oblasti Florida Keys se odehrává těžké bělení korálů, přičemž na mnoha útesech je hlášena významná úmrtnost.

Záznamy nejvyšších teplot vody naměřených v této oblasti jsou výmluvné ⬇️

Pokud se jako jedno z hlavních opatření uvádí vypouštění produkce zplodin CO2 do atmosféry, je odchod od fosilních paliv a dekarbonizace podmínkou.

Otázkou je, nakolik jsme schopni účinně pomoci třetímu světu, aby si prožil svou éru industrializace bez uhlíku. Vždyť i Čína, která zavádí největších množství zařízení vyrábějících zelenou energii (viz obrázek níže), stále ještě zároveň zvyšuje počet uhelných zdrojů energie.

Každopádně, škody na ekosystémech planety se zcela jistě přenesou i na výkony ekonomik.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh