Progresívne Slovensko

Strana s tímto názvem, mateřská strana prezidentky Čaputové, je jediná, která – podle všech průzkumů – může porazit Roberta Fica a jeho SMER.

Samozřejmě zůstává otázkou, jestli by v případě vítězství byli schopni sestavit vládu. To se totiž odvíjí jednak od toho, které strany se dostanou do parlamentu a taky podle toho, kdo z jejich předsedů by se i tak raději dohosl na vládě s druhým SMERem. Kolují například dohady, že Fico nabídne premiérský post Peteru Pellegrinimu z Hlasu, výměnou za to, že nevstoupí do vlády PS.

Ale možností a kombinací je skutečně mnoho. Každopádně platí, že pro volby 30. září jsou favority jen dvě strany.

Pojďme tedy tu méně známou českému publiku představit, nejprve rozhovorem s jejím předsedou a poté jejími programovými body.

Před tím ještě připomenu, že v minulých volbách kandidovala strana Progresívne Slovensko v koalici a postup do parlamentu jí unikl jen o tři setiny procenta. Ale možná je to v současné situaci na slovenské politické mapě pro ně nyní i výhodou …

Šimečka je v tuto chvíli úspěšný europoslanec, v neformálním žebříčku je 14. nejvlivnějším. Jiného už v první stovce Slovensko nemá. Po volbách mandát v EP složí.

Michal Šimečka: „Soustředíme se na to, abychom lidem dali naději, že se po volbách Slovensko nevrátí do minulosti.“

🇸🇰 „Pracujeme hlavně na tom, jak ve zbývajících čtyřech týdnech vyvinout maximální úsilí, aby vládu nesestavoval Robert Fico. A abychom zde neměli ministry Milana Mazurka a Andreje Danka.“ (První je nácek ze strany Republika, druhý aktivní ruský kolaborant ze SNS)

🇸🇰 „V  tuto chvíli vede Robert Fico. Všechny průzkumy naznačují, že pokud se v dalších čtyřech týdnech nic nezmění, tak to bude on, kdo bude sestavovat vládu. Každou minutu času a každý kilojoule energie musíme věnovat tomu, aby se to nestalo, a ne si rozdělovat funkce a pozice v budoucí vládě. Stojíme nad propastí – nejen my jako strana a demokratické spektrum, ale také jako celá země.“

🇸🇰 „Většina lidí na Slovensku nechce, aby se k moci vrátil SMER a přišla s ním politika minulosti, oligarchie, únosu státu a mezinárodní izolace. Teď jde o to, aby ti, co to nechtějí, přišli i volit. O to půjde v následujících čtyřech týdnech.“ (Ano, to je důležitá poznámka: Fico zatím nemá nikde víc než 20 % a neonacisti jsou na 10 %. Problém Slovenska jsou opakovaná selhávání politiků dalších stran a nízká důvěra v politiku obecně).

🇸🇰 „Koho je dnes na Slovensku nejvíc slyšet? Ty, kteří se hádají a vedou osobní spory s jinými politiky. Čím ostřeji a agresivněji to uděláte, tím více je vás slyšet. Je pravda, že Progresivní Slovensko toto nedělá, neboť vede pozitivní kampaň o svém programu.“

🇸🇰 „Jak chceme vyhrát volby? Budeme říkat, že Slovensko stojí před volbou mezi pokračováním chaosu, návratem do minulosti s Robertem Ficem – se všemi negativními důsledky, jako je mezinárodní izolace, ohrožení demokracie, ztracená generace a exodus lidí do zahraničí – a budoucností.“

🇸🇰 „Matovičova a Hegerova vláda, i když byla nominálně pravicovou, dělala levicovou populistickou politiku, kterou si nemůžeme dovolit. Proto jsme kritizovali plošnou pomoc, ať už v podobě rodinného balíčku, nebo cen energií. Plošnou pomoc musí nahradit pomoc adresná, neboť si to prostě nemůžeme dovolit.“

🇸🇰 „Od nás, kteří si zakládáme na tom, že máme nepopulistickou odbornou politiku, nemůžete čekat populistická hesla, že dáme každému tříprocentní bonifikaci hypoték nebo že budeme rozdávat 500 eur za hlas, jak to slibuje Matovič. Takový program mít opravdu nebudeme.

Většina lidí cítí, že zázračná řešení neexistují. Nemusíte nutně konkurovat v populismu, abyste byli úspěšní.“

10 programových priorit PS

  1. Mikropodnikání: od byrokratizování podnikání, pro začátečníky neplacení daní, jen paušální poplatek, legislativa pro neplnoleté podnikatele – podpora od 16 let věku. Komunikace se státem přes aplikaci.
  2. Nižší zdanění práce, plus snadnější investičtí pobídky (Tady to chápu tak, že daňové příjmy chtějí mít stejně nebo i vyšší, tedy jiné daně asi porostou).
  3. Online soudy a reforma prokuratury: online soud u jednoduchých sporů do 10-tisíc eur a rozhodoval do 60 dní. To pomůže i podnikatelům.
  4. Důraz na podporu vzdělávání, včetně předškolního. Skokové navýšení platu učitelů
  5. Snadnější přístup k interrupcím, bezplatná antikoncepce a nouzovou tabletku, rodná čísla bez avíza pohlaví, pět rostlin marihuany bez trestu. Přechylování jmen podle volby dotyčné.
  6. Započetí výstavby nových nemocnic a regionálních ambulantních sítí: investiční plán na nejbližších 10 let počítá s kompletní obnovou a výstavbou všech univerzitních a fakultních nemocnic. Prioritou bude dokončení tří nových univerzitních nemocnic v Bratislavě, Košicích a Martině.“ 
  7. Bydlení: reforma stavebního zákona, adresný příspěvek na bydlení, aktivity na získávání bytů do majetku obcí
  8. Manželství pro všechny Slováky
  9. Alimenty: výživné na sebe převezme stát a bude je vymáhat od rodičů s vyživovací povinností
  10. Klima: rozvoj zelených zdrojů energie, komunitní elektřina, dostavba JE Mochovce, prevence energetické chudoby, CeloSlovák: jedna jízdenka na MHD po celé zemi (dtto Rakousko, tam stojí cca 1100 euro pro dospělé a přes 800 eur pro seniory a studenty)
Nedávná minulost, dnes historie a v budoucnu…:

🏇 Podle mě to není špatný program, rozhodně neslibuje Babišoviny, nicméně je brutálně nekonkrétní.

Pravděpodobně je to předvolební taktika, jakmile totiž vyhodíte konkrétní sumy, budou se s vámi hádat na základě lží politici, kteří například reálně slibují 500 euro za účast ve volbách každému voliči, s tím, že je to podpora demokracie … A takové spory nemůžete vyhrát i když budete mluvit mnohem více realističtěji

Nicméně, já bych asi raději postavil i tak program na konkrétních číslech. Když chci vyhrát, musím si je umět obhájit.

Nechci (teda aby vyhráli chci) zažít, co by se dělo, kdyby volby vyhrála PS a prezidentka Čaputová (exPS) pověřila (logicky) Šimečku sestavit vládu. Fico, Republika a i další části elektorátů ostatních stran jsou masírovány pomocí dezinformací, přičemž jedna z těch nejintenzivnějších je už nyní ta, že volby budou zfalšovány.

To bychom se ze strany Fica, Blahy, Mazureka, Danka a dalších mohli dočkat hodně nepěkných věcí …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh