Projev slovenské prezidentky k dnešnímu výročí Slovenského národního povstání

🇸🇰 ⚔️ Slováci si dnes připomínají výročí začátku SNP (a my bychom měli taky, je to součást našich společných dějin a bojovalo v něm mnoho českých vojáků). Jak je při při běžném výkonu funkce prezidenta obvyklé, vzpomínky se zúčastnila i slovenská prezidentka a pronesla několik slov.

🙇‍♀️⁠ Nenechme se jako společnost rozdělovat.

V zápase s absolutním historickým zlem – jako je nacismus a fašismus – se rozhodující část národa v srpnu 1944 postavila na obranu lidstva a civilizace.

🙇‍♀️⁠ Protože Slovenské národní povstání hájilo hodnoty, na nichž stojí demokratický a lidský svět, slavíme ho jako jeden z našich nejdůležitějších státních svátků, protože říkáme nejen sobě, ale i světu, co jsme a co chceme dělat být a k čemu se hlásíme.

🙇‍♀️⁠ Čelíme těžkému období. Poslední rok přinesl mnoho obětí, spoustu smutku, ale i hněvu a zklamání. Všechny tyto emoce jsou lidské a přirozené.

Co však považuji za nebezpečné a co by mezi těmito emocemi nemělo mít místo, je nenávist a podněcování k ní. Nenávist nikdy nic nevyřešila a nakonec vedla k hrůzám války. Kvůli ní naši předkové položili život a kvůli ní dnešní veteráni riskovali život v Povstání. 🙇‍♀️⁠ 🙇‍♀️⁠ Nedopusťme, aby nenávist ovládla naši zemi, aby nám diktovala, co si myslet o svých bližních, nenechejme se jako společnost rozdělovat.

🙇‍♀️⁠ Vezměme si příklad z našich povstaleckých hrdinek a hrdinů, kteří bojovali bok po boku za společné vyšší cíle.

My všichni spolu nyní tvoříme Slovensko. Budujme jej ve vzájemném respektu, úctě, spolupráci a s pamětí.

🙇‍♀️⁠ Děkuji všem statečným lidem, kteří před více než třičtvrtě stoletím podstoupili obrovské osobní riziko, aby se v rozhodující historické chvíli postavili na správnou stranu historie.

Na stranu lidstva, demokracie a lidské důstojnosti.

⁠🏇⁠ Následuje ticho z Hradu občas přerušované hlasitým předčítáním teletextu z azbuky …

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh