Putin trefil blok jaderné elektrárny a Evropa se diví. To tu ti politici poslední léta nežili?

Víkendové tři noční dvanáctky v nemocnici ukončují pravidelné přehledy dění na Ukrajině, tento je na několik dní poslední.

Ostřelování civilních obydlených oblastí pokračuje.

Putin trefil raketou jeden z bloků největší jaderné elektrárny v Evropě

V Rusku zrušili včera provoz prakticky všech nestátních médií, včetně např. BBC.

Zatímco v roce 2015 přišel do Evropy milión a něco válečných uprchlíků za rok, z Ukrajiny odešel na západ milión uprchlíků za týden.

Pomoci jim je samozřejmostí, stejně jako byla samozřejmost pomoc těm, kteří utíkali zejména před duem Asad- Putin ze Sýrie tedy.

Obrazová a video část

Nejprve důležité praktické informace
Ukrajinský voják posílá ranní pozdrav Rusům s tím, že ať utečou, dokud ještě mohou. V pozadí ukořistěný ruský tank.
Teenagerka zraněná bombardováním přímo ve škole.
Takto Rusko zaútočilo na největší jadernou elektrárnu v Evropě. Raketa trefila i jeden z bloků. Vypukl požár, který požárníci za několik hodin uhasili. My si vážně myslíme, že na nás Putin nezaútočí, jen proto, že máme v GARÁŽÍCH více vojenské techniky? Jemu je to úplně jedno. Musí být poražen a zničen. V současné době je areál Záporožské JE okupován vojenskými silami Ruské federace.
Tohle zbylo z obranných zátarasů domobrany před elektrárnou. Nic víc dělat nemohli, nemají zbraně k obraně.
Škola číslo 25. v Žitomyru. Bývalá škola
Jeden z ruských GAZiků typu Tigr ukořistěný ukrajinskou armádou.
Bombardování černihovských ulic
Bez komentáře

Obklíčený Mariupol je vystaven celodennímu bombardování

Berlínské hlavní nádraží. Stovky lidí tu čekají na ukrajinské uprchlíky a pak si je odvádějí domů.
Opět nepotřebuje komentáře. Může sloužit jen jako potvrzení slabé pozice západního světa v posledních letech. My jsme bohatli a oni zbrojili a učili se, jak nás porazit.
Zničený ruský tank u Brovary, poblíž Kyjeva
Městečko Borodyanka očima BBC.
Ruský raketový systém Pantsir, kterému patrně došly pohonné hmoty. Každopádně už je v držení Ukrajinců.
18letí ukrajinští dobrovolníci odjeli do války v Kyjevě. Tři dny tréninku a budou v prvních liniích války. Hrdinové.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Související události

Ukrajinský prezident Zelenskyj promluví živě přes telemost na dnešní demonstraci Milionu chvilek; začátek v 18 hodin na Václavském náměstí v Praze.

O ruskou ropu není na trhu zájem, nepomáhají ani velké slevy.

Ruské tajné služby mají plán na veřejné popravy na Ukrajině, jakmile Putinova armáda ovládne města. Cílem je zlomit morálku lidí. Uvádí to agentura Bloomberg na základě informací z evropské bezpečností komunity.

Británie uvalila sankce na nejbohatší ruské oligarchy Ališera Usmanova a Igora Šuvalova. Oba miliardáři mají blízko k Vladimiru Putinovi.

Ruští poslanci schválili trestní odpovědnost a až 15 let vězení za dezinformace a lživé zprávy o ruské armádě a za výzvy k sankcím.

Rusko zřejmě zablokovalo web dalšího nezávislého média, tentokrát serveru Meduza. „Přátelé. Vše vypadá, že web Meduza je zablokován. Objímáme vás. Tyto časy pominou.“

Počet zadržených Rusů na protiválečných shromážděních již přesáhl 8 tisíc

 Českých zbrojařské firmy Česká zbrojovka, Holík International, DSS a Sellier & Bellot. Kabinet darovaly Ukrajině zbraně. Kabinet schválil jejich převod Ukrajině. Jsou mezi ním kulomety, útočné pušky, samopaly, náboje pro ně a taktické rukavice.

Rusko blokuje (nebo zásadně omezuje) přístup na weby zpravodajských stanic BBC a Meduza, sociální síť Facebook či zpravodajskou stanici Deutsche Welle, nebo Radio Svoboda.

280 z 300 odpálených střel Javelin na Ukrajině zlikvidovalo dle odhadu USA své obrněné cíle – ruské okupanty.

Světová banka díky přispění Švédska a Nizozemska zvýší první výplatu nouzové finanční pomoci Ukrajině na 460 milionů eur (bezmála 12 miliard korun) z plánovaných zhruba 350 milionů.

Ruské jednotky se snaží dobýt město Mariupol a nepřestávají v jeho ostřelování. „Už dva celé dny nemáme světlo, teplo a vodu a už nemáme skoro žádné jídlo,“ řekl ve čtvrtek stanici BBC 27letý Max, který se ukrývá v bytě svých prarodičů. Místní vláda se podle něj snažila rozdávat lidem chléb a vodu, ale už ani úřady neměly ve čtvrtek dostatek na rozdávání.

Dezinformátoři, kteří oslovují tisíce lidí na internetu, nahrávají Rusku. Česká vláda je podle nich fašistická, na Slovensko se s Ukrajinci valí afričtí uprchlíci, které bude muset každý ubytovat pod hrozbou ztráty majetku. Stejní lidé vydělávali na covidu. 

Lidé z celého světa si přes Airbnb platí ubytování na Ukrajině. Aniž by tam mohli skutečně odcestovat. Pomáhají tak majitelům bombardovaných domů. Pomoci se snaží i samotná firma. Ta organizuje ubytování uprchlíků na západě.

Ukrajinské i ruské zdroje a média potvrdily smrt velícího generála elitní ruské 7. výsadkové divize Andreje Suchovětského (†47). Podle vojenských zdrojů ho dnes zlikvidoval ukrajinský snajpr během proslovu. Suchovětský byl Putinem vyznamenán za invazi na Krym v roce 2014.

Děkuji všem těmto lidem z celého srdce

Sdílení jako služba ostatním. Díky

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh