Rosatom je ze hry? ANO, ale jisté to je pouze do voleb

Současná vláda vyřadila Rosatom ze hry o dostavbu JE Dukovany.

Stalo se to poté, kdy přehlížela tlak proti účasti jak od veřejné i laické veřejnosti a dokonce i přes závěry všech tajných služeb, které tvrdily, že jeho účast v tendru na dostavbu je ohrožením národní bezpečnosti.

Odvahu proti všem přece jen Rosatom protlačovat, vláda ztratila až poté, kdy se veřejnost dozvěděla o ruském zapojení do kauzy Vrbětice, která stála život dva naše občany.

Nakonec se tak stalo i přes aktivitu prezidenta Zemana, který se otevřeně v kauze Vrbětice (a vždy výrazně usiloval o to předat zmiňovaný tendr Rusku) na stranu Ruska proti zemi, jejímž je prezidentem.

Navíc se zdá, že tendr byl vypsán přímo na Rosatom a tedy, že se vlivoví politici s tendrem spojení i přes jeho kontroverznost, ještě nehodlají tak lehce vzdát.

Takže:

Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) zaštítil dnes začínající Jaderné dny plzeňské univerzity. Firma Rosatom se na nich bude prezentovat, přičemž moderovat bude bývalý poradce vyhozený kvůli práci pro Rusy. Mediálním partnerem je server skrytě propojený s PR agenturou Rosatomu. (via Aktuálně.cz)

Konference se zúčastní zaměstnanci této firmy, které české bezpečnostní služby podezřívají ze spolupráce s ruskými tajnými službami.

Tématem konference je příprava nového jaderného zdroje pro Česko. Ministerstvo vyslalo na akci své experty. Účinkovat budou i zástupci společnosti ČEZ, která má Dukovany dobudovat.

Havlíček se hájí, že záštitu poskytl ještě předtím, než bylo jasné, že Rusové zabíjeli ve Vrběticích. To sice souhlasí, nicméně vůbec nic mu samozřejmě nebránilo tuto záštitu zrušit, tím spíše, když v mezičase právě tato kauza ukazující praktiky ruských tajných služeb na našem území, vypukla.

To, že tento krok ministra ani nenapadl je smutným důkazem jeho morálního kompasu…

koláž via byznysnoviny.cz

A nejen to:

Rosatom se na akci představí v debatním bloku uchazečů o stavbu reaktoru v Česku. Moderuje ho pedagog Západočeské univerzity František Hezoučký, bývalý ředitel jaderné elektrárny Temelín. Ten je jedním z klíčových řečníků konference.

Hezoučký při přípravě nynějšího tendru sehrál jinou roli – byl poradcem někdejší ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO). V roce 2018 musel skončit poté, co Radiožurnál upozornil, že rozeslal e-mail navrhující, že by stát mohl jít takzvanou českou cestou – místo tendru by zakázku dostal přímo Rosatom, jehož reaktor by vyrobily české firmy.

A ještě tyto e-maily rozesílal ze schránky poradenské firmy pracující pro Škodu JS, která dala v předchozím zrušeném tendru společnou nabídku na dodávku nových bloků právě s Rosatomem. Škoda JS je nyní generálním partnerem plzeňské konference. Technicky jde o českou akciovku, konečným vlastníkem je ale ruská banka Gazprombank…

Další střípek mozaiky, který naznačuje, že po volbách se možná nebudeme stačit divit.

A líbit se nám to nebude…

Fotky Blesk.cz a DeníkN

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh