Ruská propaganda: „To všechno Ukrajinci!“

Jak ruská propaganda pracuje s teroristickým útokem v Moskvě

Počet obětí teroristického útoku v Moskvě se vyšplhal přes 130.

Pokud se potvrdí verze útoku Islámského státu, půjde o velký reputační průšvih Putinova režimu. Jeho nepsaná dohoda s plebejci se totiž dá přeložit jako: „Vy držíte hubu, nekoukáte se nalevo ani napravo, jak krademe a my vás za to necháváme na pokoji a budeme vás chránit před nepřáteli Ruska“.

Nyní se ukazuje, že režim byl nachytán v nedbalkách přímo v jeho srdci.

Kvůli minulým zkušenostem je potřeba zmínit i variantu, že útok byl připraven FSB a realizován s určitými cíli manipulace ruskou veřejností.

Nicméně, v tuto chvíli spíš většina indicií naznačuje, že ruské civilisty v Moskvě vraždili teroristé z Islámského státu. Jakkoli nelze nikdy souhlasit s podobnými formami násilí, lze konstatovat, že Moskvané se najeden večer ocitli ve stavu, který zažívají sousední Ukrajinci už téměř 800 dní …

Útok

Čtyři ozbrojenci vtrhli do víceúčelové haly a postříleli v ní více než 130 návštěvníků. Na konec objekt ještě zapálili a jeho velká část se ocitla v troskách. Po desítkách minut trvání útoku se jim podařilo z místa uprchnout a až po několika hodinách byli zadrženi v Brjanské oblasti, poblíž běloruských hranic.

První záběry útoku

Včera jsem do diskuze napsal, že koncert v hale, kde teroristi útočili s největší silou (záběry výše jsou jen ze vstupní auly) se konal na podporu války v Ukrajině. Nebyla to pravda, měl jsem špatnou informaci. Skupina Piknik, která měla v sále koncertovat, se stejně jako ostatní zatím povolené oficiální kulturní tělesa, stejně už stala nástrojem ruské propagandy, když například vystupovala na okupovaném ukrajinském Krymu, viz screen.

Kultura v dnešním Rusku, stejně jako například sport, je silně a cíleně indoktrizována propagandou režimu. Nebo v tom druhém případě potlačována, či dokonce kriminalizována.

Vedení Ruska a oficiální propaganda po útoku

Nejprve se objevila informace, že teroristé přijeli na místo autem s ukrajinskou SPZ.

Tu šířily spíše neoficiální kanály, u nichž to možná bylo projevem hnutí myslí v duch přání otcem myšlenky.

Představte si, jestli by se mohla v ultraprofízlované Moskvě bez povšimnutí pohybovat dodávka s ukrajinskou SPZ a když už by taková nepovšimnutá existovala, jak blbý nápad by byl vyrazit právě s ní jako teroristické komando na místo činu …

Vzápětí, ještě před oficiálními vyhlášeními Kremlu se Putin dostal do prekérní situace, když média začala připomínat, že USA o několik dní dříve varovali veřejně Rusko před možnosti velkého teroristického útoku a Putin jim přes média vzkázal,. že „toto varování je pouhá snaha západu zastrašit a destabilizovat ruskou společnost“.

A česky ZDE.

Tuhle informaci bude chtít kremelská věrchuška co nejdříve zapomenout a uložit k ledu. Obrovská potupa. Tím spíš, když více než hodinové řádění teroristů se odehrálo v zemi, kde se stačí na veřejnost postavit s prázdným bílým papírem v ruce a do deseti minut jsou u vás policajti, nebo tajní a jste zatčen.

A posuneme se … ⬇️

„V Rusku není nikdy důležité, co je pravda, ale jak teroristický útok „uchopí“ státní propaganda a jak jej prodá svému publiku.“
Analytik a bývalý konzul v Petrohradu Vladimír Votápek

Propaganda: pachatelé napojeni na Ukrajinu

A. Rusko oficiálně publikovalo tvrzení, že se čtyři pachatelé kavkazského vzezření měly přesunout k frontě a tam jim mělo být „otevřeno okno“ pro tajný přechod na ukrajinskou stranu.

Okno, přes stokilometrový pás, pokrytý minami, opevněními, vojenskými posty a nepřetržitě sledované radary a drony, kde se ukrajinská armáda s plnou silou své ofenzivy nepohnula dál než o několik km za tři měsíce…

Tak určitě. Tam se bude 100 km koridor procházet jedna radost. Jenom je záhadou, proč si totéž okno Ukrajinci a jejich „spolupachatelé“ nejsou schopni za celé dva roky války vytvořit opačným směrem …

Na světě (kromě korejské) není hlídanější a neprostupnější hranice, než rusko – ukrajinská.

Zdroj ZDE.

Ještě v textu od Eurozrpávy.cz. „FSB už v předchozím průběhu dne uvedla, že zločinci měli překročit rusko-ukrajinskou hranici a měli příslušné kontakty na ukrajinské straně.“

Verzi Kremlu poněkud shodil i běloruský velvyslanec v Moskvě Krutoy (nomen omen): „Aktivní spolupráce od včerejška probíhá prostřednictvím speciálních služeb. Šéf (běloruské) KGB je v přímém spojení se svým kolegou. A vlastně hlavním úkolem včerejší noci bylo zabránit teroristům uniknout přes naši společnou (BY-RU) hranici. Tento úkol byl splněn.“ Zdroj ZDE.

Rusko se oficiálně snažilo podpořit svoji verzi dokonce zveřejněním falešného videa, respektive videa zveřejněného poprvé nikoli až po útoku, ale už 16. března. ⬇️

Zdroj ZDE.

Kreml následně už nařídil loajálním médiím, aby v informování o teroristickém útoku zdůrazňovala ukrajinskou stopu.

Nezávislému serveru Meduza to řekl zaměstnanec jednoho ze státních médií a další zdroj to následně potvrdil.

Zdroj ZDE.

Ruská televize NTV dokonce zveřejnila výše zmiňované deepfake s ukrajinským šéfem bezpečnostní rady, který měl účast na teroristickém útoku potvrzovat.

ZdroJ ZDE.

Pachatelé jsou teroristé Islámského státu

Islámský stát se nejen k útoku přihlásil a velebil jej, ale zpravodajská agentura Al-Amaq napojená na Islámský stát  zveřejnila i bodycam video z částí moskevského útoku.

Česky více i ZDE.

OSINT identifikoval stejné osoby na propagandistickém videu IS a ty, které byly v Rusku zadrženy jako pachatelé moskevského útoku. ⬇️

Zdroj ZDE.

Nespíš jde tedy o velkou ruskou reputační, bezpečnostní i propagandistickou blamáž, kdy se vlastní systémová selhání snaží shodit na Ukrajince, které přitom mělo Rusko a jeho speciální vojenská operace elimininovat nejpozději do března roku 2022.

… a nejen to ⬇️

… a nejen to ⬇️

Aniž má patrně s teroristickým útokem v Moskvě cokoliv společného, může se stát (když tomu „trošku“ pomůžeme), že se Evropou do války opomíjená Ukrajina, stane hrobařem totalitního Putinova režimu.

A to by se nám v Česku, vzhledem k tomu, jakých kvalit a morálních zásad může být v době bezpečnostního ohrožení země, naše příští vláda, všem moc hodilo … ⬇️

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh