Rusko je bezpečnostní hrozbou. Pro nás.

Putinské Rusko se díky svému zaostávání dostává do čím dál větší defenzivy. Kvůli tomu musí pro veřejnost doma i světě vystupovat „rozhodně“ a agresivně, aby vyvolávalo zdání nepotopitelné velmoci.

Aktuálně vydírá Evropu plynem (brzy jinde) a hrozí NATO, kvůli sbližování s Ukrajinou. Evropa na tento tlak musí přiměřeně reagovat, diktátorovi nelze ustupovat, však to známe z historie.

Věnuje se tomu text jednoho ze zakladatelů Občanského fóra a bezpečnostního experta Ivana Gabala:

🦴 Čím více musí Putin falšovat volby, zavírat své oponenty a kritiky, zakazovat občanské organizace a média a zabíjet novináře, tím více vyniká zoufalá úroveň a výsledky jeho vládnutí. Zvlášť ve srovnání s podmínkami, na které za tři dekády vývoje od pádu sovětské nadvlády dosáhla střední Evropa.

🦴 Rusové v Rusku asi v nemalé míře rezonují s brutální nepřátelskou propagandou proti Česku i dalším postkomunistickým zemím, kterou Putinova mediální mašina chrlí. Ukazuje nás jako cizopasníky, kteří se dekády nechali živit Sovětským svazem, a když zeslábl, přeběhli k Američanům a Západu – tam jsme ale prý nyní stále méně spokojeni, jak potvrzuje opravdový přítel Ruska Miloš Zeman i tiší spolupracující protievropští „vlastenci“ jako Tomio Okamura nebo Václav Klaus.

🦴 Putin má pravdu, že jej přímo existenčně ohrožujeme, a to aniž hneme proti Rusku prstem. Vůči dnešnímu putinovskému Rusku jsme antihmotou, která jej může oslabit a rozvrátit. Jenom tím, že jsme a žijeme ve svých poměrech, jsme Rusku nebezpeční a ohrožujeme jej. Putin má pravdu, které je třeba rozumět – ale ne se jí podřídit. Naopak musíme svůj svět a své poměry bránit, Putin své hrozby myslí vážně.

🦴 Čím více se cítí ohrožený naší existencí, čím více potřebuje doma dokazovat nenahraditelnost své vlády korupce a šlendriánu, která musí podvádět všude od statistik až po sport, tím více se schyluje k umělému vyvolání jakékoli konfrontace. Nepodceňujme domácí válečnou propagandu v dnešním Rusku tak, jak západní mocnosti podceňovaly Hitlerovu propagandu v předválečném Německu.

🦴 Kreml zřetelně vnímá narůstající nerovnováhu konvenčních sil v Evropě i pokles americké vojenské i strategické geopolitické přítomnosti a pozornosti. Ale zbytek NATO vnímá jako vojensky podřadný.

🦴 Rusko se cítí ohroženo i tím, jak Evropa bere vážně agendu klimatické změny a prosazuje odchod od uhlíkové ekonomiky. Rusko jiný zdroj příjmů než uhlík nemá. Green Deal ohrožuje bezpečnou budoucnost věrchušky a papalášů v Kremlu.

🦴 ČR Od útoku na Ukrajinu v roce 2014 složitě hledá svou politiku vůči Rusku. Přes katastrofu sestřelení civilního letu MH17, přes útok Novičokem v Anglii, přes navazující skandální pokus prezidenta Zemana diskreditovat Česko jako původce bojové látky i přes jeho snahu otevřít naši kontrarozvědku ruskému vlivu až po odhalení Ruska jako pachatele výbuchů ve Vrběticích.

🦴 S plným vědomím chaosu ve státních financích i v protipandemické obraně, s plným vědomím dezorganizace naší vnitřní i vnější politiky Pražským hradem musíme odpovědně a cílevědomě vůči Kremlu posilovat svou bezpečnost a schopnost obrany. Jsme sice nadále ve fázi hledání, ale pracujme na tom.

Současné Rusko představuje v tuto chvíli pro naši bezpečnost jednoznačně největší ohrožení. Je na čase si to přiznat a začít k němu tak i přistupovat. Je to v našem nejvyšším zájmu.

1️⃣ . Po rozbití ruské zpravodajské centrály na ambasádě v Praze je čas věnovat více pozornosti a zájmu početné ruské komunitě žijící u nás. A to zejména zlepšením její informovanosti o naší politice v rámci EU a NATO. Minimem je vytvoření ruskojazyčného webu s informacemi ze zpravodajství ČTK nebo překlady hlavních zpráv či komentářů. Jde o menšinu, která může být cílem ruské vlivové propagandy, a to bychom neměli připustit. Naopak je v našem zájmu identifikace Rusů s Českou republikou až po perspektivu získání občanství a otevřených možností uplatnění.

2️⃣. Pro Rusy žijící v Rusku je samozřejmě zajímavé a v jistém smyslu tradičně inspirující vědět, co se děje u nás – nejen v Praze nebo v Karlových varech, ale v celém kumštu, v literatuře, hudbě i intelektuálním a veřejném dění. Není zvlášť nákladné vytvořit komunikační ruskojazyčný kanál. Je čas odpovědět na dezinformační útoky Kremlu adekvátní ofenzivou informací o našem světě a životě.

3️⃣. Spolupracovat se Slovenskem v posilování našich vojenských obranných schopností. Velkou přidanou hodnotu by mohlo mít vytvoření společné obrněné divize, která by se vrátila k tradici působení československých jednotek od RAF přes Dunkerk a Tobruk po Karpaty. Máme nejen nač navazovat, ale máme i důvod tyto tradice oživit a promítnout do reálné vojenské síly a spolupráce. Hodně jsme jako Češi a Slováci zaspali ve svých závazcích vůči NATO. Je čas se pohnout. A proč ne ve společné československé tradici, které dosud rozumí Evropa i Rusko.

4️⃣. Budeme předsedat Radě EU a naše zahraniční a bezpečnostní politika se skrze EU může multiplikovat a realizovat jako unijní. Musíme ovšem podstatně víc zapracovat na synergiích. A ubrat na protievropském kverulování jak v evropských obranných agendách, tak ve zpochybňování možnosti Evropy posouvat se směrem k vyšší vojenské výkonnosti. Vzkaz z Washingtonu je jasný: Starejte se, Evropané, o svou bezpečnost, vyjma jaderného odstrašení je Rusko evropská agenda, my se soustředíme na Čínu. Dokážeme to pochopit, vysvětlit a chovat se podle toho při našem předsednictví?

5️⃣. Ukrajina se udrží pouze s podporou EU a NATO, tedy včetně podpory naší. Ukrajinci si ji zaslouží, protože se dokázali ruskému napadení bránit i s chabou armádou a výzbrojí. Dnes jsou jinde a potřebují podporu. I v tom, že by se například Evropský parlament neomezil jen na udělování lidskoprávních cen, ale zasadil se o došetření katastrofy MH17 nebo pokračující agrese Ruska v Gruzii i jinde. Je ale třeba chtít a vědět, čeho chceme dosáhnout. S naší zkušeností to nemůžeme chtít od Západoevropanů – je to především naše agenda.

❗️ Když nás Rusko opakovaně zařadilo mezi své hlavní nepřátele, nedělalo to jen tak. Udělalo to jako ocenění našich možností se aktivně bránit právě vůči kremelské hrozbě. Je nepochybně čas tyto možnosti aktivovat.

Přehled zemí, které ruská propaganda označuje jako své nepřátele. Kromě tradičních západních velmocí a Pobaltí s Ukrajinou, už je na něm jen Česká republika. Screen z prvního kanálu ruské státní televize (via DeníkN)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh