Sólo pro Jozefa.

V první polovině roku 2022 byl ministr průmyslu a obchodu spíše neviditelný, patrně, stejně jako ostatní zaskočen zahraničně politickým vývojem, který se rychle přeléval k nám, v podobě drahých pohonných hmot a energií.

Jeho komunikační strategie směrem k nám byla zpočátku komplikovaná, složitá, kolikrát ani nebylo poznat, co má být účelem sdělení MPO.

Situace se ovšem v létě a na podzim začala měnit k lepšímu v obou směrech. Možná to souviselo i se stabilizací situace na trhu s energiemi a taky s našimi (tedy i jeho týmu) úspěchy v čele předsednictví Rady EU.

Ve finiši už byl pan Síkela oceňovanou hvězdou složitého vyjednávání v rámci EU a nejzářivější hvězdou Starostů. A právem.

„Nástroj k obraně proti ruskému zneužívání energetiky jako zbraně nám minulá vláda nechala ani jediný. Nebylo hotovo nic. Nebylo připraveno nic. Nebylo nic. My jsme ale spolu se zbytkem EU dokázali na ruskou strategii rychle zareagovat a situaci na energetických trzích uklidnit.“
Jozef Síkela, český ministr obchodu a průmyslu.

Šel na ministerstvo ze dne na den jako náhradník za odstoupivšího Věroslava Michalíka, prakticky bez zkušeností v politice. Inflace strmě stoupala, stejně jako ceny energií, začala válka.

Navíc jej ani nepodrželi někteří politici, kteří začali jako první hledat, kde nechal tesař díru, když se na Václavském náměstí, chystaly desítky tisíc s politikou vlády nespokojených lidí. (Jak se později ukázalo, akce organizovali ruští kolaboranti a lidé se od nich postupem času odvrátili).

Nyní už mohou tito „zásadoví“ politici mluvit o tom, jak je vláda jednotná a být za její „pevný tmel Pěti koalice“. Mimochodem jedním z důvodů proč se protestní hnutí nerozeběhla a proč může pan Zdechovský klidně spát, je i práce právě ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely.

Vláda vybrala zatáčku i díky spolupráci EU možná skoro na poslední chvíli.

To bylo v září a říjnu. V listopadu a v prosinci pak tým našich evropských vyjednavačů, s Jozefem Síkelou včetně, dojednal ve finiši našeho předsednictví jednak společné nákupy plynu EU a cenový strop na nákup ruského plynu, který se dlouho zdál nedojednatelný.

Čtyři měsíce intenzivního jednání, dvě řádné a pět mimořádných schůzí, dovedly vyjednávání k zamýšlenému cíli, přičemž tým vyjednavačů dokázal zlomit i pozici Německa, které bylo původně proti a nakonec hlasovalo s námi.

Pan Síkela byl za tento počin pochválen řadou evropských politiků i médií.

„Dnešní diskuze na @wef (větové ekomické fórum)
v Davosu ukazují, jakým směrem se bude ubírat světová energetika. Její budoucnost bude stát na obnovitelných zdrojích a energetických úsporách. Nejde jen o klimatickou změnu, ale také o energetickou bezpečnost, jejíž nutnost naplno ukazuje ruská agrese.“

Jozef Síkela z Davosu 17. ledna 2023

Vlákno ministra Síkely z twitteru k aktuální situaci na trhu s plynem:

👉 „Tolik plynu jako dnes v polovině ledna v tuzemských zásobnících ještě nikdy nebylo. Naplněny jsou z 85 procent a aktuální stav zásob je 2 miliardy a 937 milionů kubíků plynu. To například znamená, že je v zásobnících dvakrát víc plynu, než bylo loni touto dobou.“

👉 „Podobná situace panuje také v ostatních evropských zemích, což vede k opravdu výraznému poklesu ceny plynu. Dnes dopoledne klesla až k hodnotě 52 EUR/MWh. Takhle nízko byla naposledy v září 2021. Připomínám, že na konci loňského léta cena plynu přesahovala 300 EUR/MWh.“

👉 „Hlavní roli v tomto vývoji samozřejmě hraje především teplé počasí v posledních třech týdnech. Spotřeba plynu od posledního prosincového týdnu oproti dlouhodobému průměru klesla více než o třetinu. Jen za tyto tři týdny se tak povedlo ušetřit 279 milionů metrů krychlových plynu.“

👉 „Celkem se od října podařilo oproti minulé zimě ušetřit víc než 750 milionů z cíle 800 milionů kubíků plynu. Kromě počasí v tom hlavní roli hraje zodpovědný přístup každého z nás, za který děkuji.“

🏇 Aktuální údaje o zásobách i spotřebě jsou průběžně zveřejňovány na webu http://energiezamene.cz.

Prorokovali nám, v Moskvě i jejich tuzemští poskoci, že v zimě zmrzneme bez ruského plynu. Pokud prý přestaneme odebírat plyn z Moskvy, prý bude jen otázkou času, kdy se demokracie pod tlakem občanů začnou rozkládat.

Díky dobré práci evropských politiků a soudržnosti EU zatím nic takového nehrozí.

Ten, kdo má blíže rozkladu, je bývala velmoc, jejíž touha ukázat světu, že jí stále ještě je, se zastavila o neprostupnou stěnu, vystavěnou z ukrajinské krve a našich zbraní a peněz.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh