Soucitné a pomáhající Česko

Pomoc českých občanů válkou zmiňované Ukrajině a jejím obyvatelům i její armádě je v dějinách ČR bezprecedentní.

Od začátku ruského přepadení Ukrajiny vybrali Češi na pomoc Ukrajině ve sbírkách nejméně tři a půl miliardy miliardy korun. 

Z toho už více než miliarda putovala na účet ukrajinského velvyslanectví v ČR, na nákup zbraní pro ukrajinské vojáky.

Celková částka pomoci navíc stále roste a je už o miliardu a půl vyšší, než před měsícem.

Toto je reálný obraz našeho postoje k uprchlíkům i k samotnému přepadení Ukrajiny ruskou armádou, nikoli manipulativní ovlivňování sociálních sítí lidmi z dezinformačního ekosystému i těch, kteří jim uvěřili.

 „Odezva Česka na potřebu Ukrajině pomoci, je absolutně fenomenální. Přepočteno na počet obyvatel a ekonomickou sílu je největší v Evropě.“  Šimon Pánek, ředitel humanitární organizace Člověk v tísni

 

Rovněž musíme připomenout pomoc českého státu, který se ujal válečných ukrajinských uprchlíků a těch už je v zemi přes tři sta tisíc a Česka tak v přepočtu na hlavu patří mezi země, která přijala ukrajinských uprchlíků nejvíce.

Tady se počítá pomoc převedená na peníze, na miliardy už nyní.

Naše země se tedy po mnoha promarněných příležitostech skutečně činy přihlásila k odkazu Václava Havla a Nicholase Wintona.

Rada na závěr: pomoc bude potřeba ještě dlouhou dobu, počítejme s tím, nevystřílejme si všechny náboje hned. Naopak, později, kdy už donátoru ubyde, bude naše pomoc nejpotřebnější.

A nezapomínejme ani na to, že i doma máme zranitelné skupiny lidí a ty je třeba podporovat, tak jak to vyspělá společnost umí.

Nesmíme na naše nejzranitelnější spoluobčany zapomenout, to by se otočilo proti celé společnosti.

Díky všem, kteří pomáhají!

Aktuální záběry na Mariupol z dronu

Úvodní foto: Seznamzprávy.cz

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh