Srovnání Leopardu 2A4 s tankem T-72M1

T-72M1 byl původně sovětský střední tank vyráběný v československé licenci od roku 1986 v ZTS Martin. Leopardy jsou tanky německé výroby, na něž postupně přestupuje naše armáda. A jde taky o tanky, které řada západních státu slíbila dodat bojující Ukrajině jako pomoc proti útoku fašistického Ruska.

Je tedy pravděpodobné, že Armáda České republiky představuje toto srovnání právě proto, že Leopardy z Německa (a možná, že i ze Švýcarska) v její výzbroji nahradí právě tyto tanky.

Ty se totiž už nachází na ukrajinských bojištích v rukou obránců, kam dorazili v rámci naší vojenské pomoci.

Tady je jeden z nich zachycen dronem v Chersonské oblasti.(Deník.cz)

Část ze skladů naší armády tam odešla v původní verzi, část je ve zbrojovce Excalibur Army ve Šternberku renovována na modernější verzi T-72EA. Na tuto verzi se v EA předělávají třeba i tanky, jejichž „repasi“ pro Ukrajinu hradí společně USA a Nizozemsko.

Zdá se, že armáda tedy hodnotí naše „nové Leopardy“ pozitivně. Navíc se mluví i o pozdějším nákupu už skutečně moderních typů 2A7.

Směrem k Ukrajincům jsou však výše uváděné informace v grafikách zatím bezpředmětné. Nejdřív je musejí dostat a pak se teprve mohou radovat z jejich lepší způsobilosti k boji. První jednotky tanků 2A4 už na Ukrajině v tréninkovém procesu jsou, dodalo je Polsko.

Jako občan můžu říct, že je příjemné sledovat, jak se v současné zhoršené bezpečnostní situaci, začíná naše armáda stávat robustnější a akceschopnější. Tím spíš, když je navíc součástí nejsilnější vojenské aliance světa 👍

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh