Stabilita

Dnes skončila německá kancléřka Angela Merkel.

Po šestnácti letech a šesti tisících dnech ji ve funkci vystřídá sociální demokrat Olaf Scholz.

Jako odkaz zůstane po Angele Merkel její smysl pro realismus, povinnost, ale také určitá skromnost, která se s jejím výkonem funkce vždycky plnila.

Z ekonomicky silného Německa posledních dekád nemusel mít nikdo z jeho sousedů v Evropě nebo partnerů ve světě strach. A to není, jak sami uznáte, u našich západních sousedů vždycky samozřejmost.

Dnes Německo v ČR nikdo nevnímá jako vojenské ohrožení, protože jím prostě skutečně není. (Ale jde samozřejmě i o zásluhu jejích předchůdců).

Originální poděkování německé kancléřce za její kariéru od IKEA a @thjnk

Nejprve kontroverze:

Uprchlická krize: Ano, bylo to směrem do Německa hodně na sílu a zejména východní Němci, stiženi vyšší nezaměstnaností, nižšími mzdami a celkově menší rozvinutostí svých zemí, jí tento krok zazlívají dodnes.

V Česku, touto krizí prakticky nedotčenému, se tento její krok hodnotí mnohem přísněji, než v samotném Německu, vždyť Merkel, (která proto, aby se nám v EU fungovalo pohodlně, udělala víc než kdo před ní a i po ní), je tu v průzkumech hodnocena hůře než ruský prezident Putin.

Což vypovídá samo o sobě o tom, jak je tento náš pohled na její osobu objektivní.

Kriminalita v Německu od sjednocení. Momentálně nejnižší od roku 1992. Navíc zhruba o 20 % než v letech, kdy se do SRN vydali migranti z východní Evropy po pádu železné opony – hlavně z Balkánu a zemí bývalého Sovětského svazu. Dokonce ta „naše“ čísla nepřebila ani migrační vlna v roce 2015. Překvapilo mě spíše, že tento trend (víc problému s lidmi z východní Evropy) se drží i v zaměstnanosti migrantů či uprchlíků. Možná je to ale tím, že Německo už efektivněji zprocesovalo vlastní integrační proces pro cizince.

Osobně považuju za větší problém pro ČR spojený s érou Merkel, plynovod Nord Stream II. z Ruska. Ovšem ten právě nyní německé úřady blokují a požadují, aby Gazprom (výhradní dodavatel) uvolnil přepravní kapacity i pro další distributory, tak jak to požaduje evropské právo.

A teď úspěchy:

Její kariéra byla výjimečná, Německo se pod jejím vedením stalo nejdominantnější zemi Evropy, přístavem stability a ekonomické prosperity.

Vždyť až do Covidu překonávali Němci každý rok několik let po sobě svůj rekordní přebytek rozpočtu, který +/- kopíroval ekonomický růst země.

Německo se stalo pod vedením Angely Merkel motorem evropské integrace a dokázalo držet Unii pohromadě i přes několik krizí, které Angela Merkel velkou měrou pomáhala společnému evropskému projektu zažehnat.

Jen vzpomeňme: světová finanční krize, řecká krize + s ní hrozící rozpad eurozóny, bezpečnostní krize při přepadení Ukrajiny Ruskem, uprchlická krize, na závěr Covid a další ekonomická krize.

Všechno přestála, dokázala s přehledem a výrazným náskokem vyhrát všechny „svoje“ parlamentní volby, sociologické průzkumy ukazovaly, že Němci jsou nebývale spokojeni se svými životy a Němci ji dodnes hodnotí jako nejlepšího aktuálního politika země.

Takhle končí úspěšný politik, velmi úspěšný politik.

V projevu, u příležitosti 30. výročí pádu Berlínské zdi, Angela Merkel citovala českého prezidenta Václava Havla s nímž se setkala i osobně: „Svoboda je jako moře: jednotlivé vlny mnoho nezmohou, ale síle příboje se vzdorovat nedá.“

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh