Stát začíná ekonomicky profitovat z přijetí ukrajinských uprchlíků

Jedna věc jsou statusy na sociálních sítích lidí semletých dezinformační propagandou, otevřených xenofobů, nebo ruských kolaborantů a věcí druhou je pak skutečná realita.

Podle všech dostupných aktuálních čísel se samotné přímé zapojení a integrace ukrajinských VÁLEČNÝCH uprchlíků v zemi (tedy bez započtení kompenzací z EU na pomoc těmto lidem) začíná ekonomicky vyplácet.

Nakonec i kdyby nás to nějaké významnější peníze stálo (jakože nestojí, bavíme se o desetinách procenta rozpočtu ČR), vždycky v takovém případě půjde o věc hodnot a morálky.

Ukrajinci v Česku, jako váleční uprchlíci, jsou ve skutečnosti hned po Slovácích a spolu s Poláky, nejkompatibilnější možnou uprchlickou komunitou z celé planety.

A integrují se, pracují tu a samozřejmě tedy i platí daně a další odvody.

 Jdeme dál: tři čtvrtiny z těch, kteří mohou, v Česku pracují. Z dat MPSV pak vyplývá, že na odvodech a daních přinesli do rozpočtu více, než stát vydal na humanitární dávku.

Navíc, na obrázcích níže vidíte, jak se postupně mění vydávané částky na podporu uprchlíků a příjem peněz z odvodů ukrajinských uprchlíků do státní kasy.

Níže další grafické vyjádření tohoto trendu, které Lidovky převzaly z MPSV. Dá se předpokládat, že za I. čtvrtletí už ten rozdíl (plus) bude vyšší než tři miliardy korun …

Zkráceně takto

A jak jistě z médií víte, většina Ukrajinců v ČR pracuje za malé a ještě menší mzdy a na úrovni pod jejich vzděláním praxí a více než polovina z nich žije pod hranicí chudoby.  . Potvrzení ⬇️

„Situace podstatné části uprchlíků zůstává špatná. Příjmová chudoba se s klesající podporou státu alespoň významně neprohloubila. Části uprchlíků se totiž podařilo finančně osamostatnit, což patří mezi pozitivní zjištění. To souvisí s tím, že stabilně roste podíl těch, kdo mají práci,“ řekla vedoucí výzkumu Hlas Ukrajinců v Česku společnosti PAQ Research Kateřina Šafářová.

Suma sumárum ČR dala podle MPSV na nouzové bydlení uprchlíků a dávky 47,5 miliard Kč a ti vrátili 35,5 miliard v odvodech a části daní. Příjem od loňska převyšuje výdaje, to znamená že uvedený rozdíl se každý měsíc snižuje (v současnosti o více než miliardu měsíčně).

A je dobré, že se to mohou dočíst lidé i v bulvárních médiích ⬇️

Stalo se to, co odborníci (na rozdíl od rasistů, xenofobů, ruských kolaborantů a komerčních fašistů v politice) předpokládali a totiž, že pokud se nestane nic nepředvídaného, (třeba, že by stát v pomoci zkolaboval), budou tito lidé pro naši zemi významným přínosem.

A to i přesto, že se část uprchlíků časem vrátí zpět do své vlasti.

Realita České republiky a její koexistence s ukrajinskými uprchlíky je samozřejmě jiná, o tu ovšem těmto lidem nikdy nešlo, jen o vlastní prospěch za každou cenu….

Z článku: Ředitelka úřadu práce: Ukrajinci místním práci neberou.

„Za dva roky od vypuknutí války požádalo Úřad práce ve Zlínském kraj o zprostředkování zaměstnání asi 1 500 Ukrajinců, v evidenci jich teď zůstává 300.“

„V drtivé většině se o práci uchází ukrajinské ženy. V průměru mají 42 let a je mezi nimi nejvyšší podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí. Ti přesto mají největší zájem o pomocné práce, obsluhu strojů nebo nekvalifikované profese. Hledají ale i pracovní pozice ve službách a prodeji.“

A bonus pro Česko na závěr: Přítomnost ukrajinských uprchlíků z války, velké většině Čechů hodně intenzivně ukázala či připomněla, že mír není samozřejmostí, že Rusko je skutečný nepřítel a taky, že zdravá a sebevědomá společnost o svou svobodu a nezávislost do krve bojuje.

A to pro nás může být nakonec k nezaplacení.

(foto Ukrajinská ambasáda v ČR)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh