Sůl nad zlato? Taky, ale je tu ještě něco.

Krátký text, který jsem dnes objevil a který pojmenovává jeden z ústředních problémů našich obou států bývalé federace.

🧑‍🎓 Nejděsivější graf, který jsem v poslední době viděl, je o toku studentů. Do světa jsme vyexportovali přes 31 tisíc našich talentů, zatímco ze světa přijímáme pouze 11 tisíc.

To už není o šikovných teenagerech studujících na Oxfordu či Harvardu. Je to masový únik lidského kapitálu ze Slovenska bez adekvátní náhrady.

🧑‍🎓 A děje se to právě v době, kdy potřebujeme vyměnit náš starý model ekonomického dohánění Západu za zcela nový. Namísto montážních hal potřebujeme inovační klastry. Bez šikovných a vzdělaných lidí to nepůjde.

🧑‍🎓 V žebříčcích kvality univerzit je lepší jít od konce, abychom našli naše zástupce. Na vědu a výzkum dáváme žalostně málo a i ty drobky nevynakládáme příliš efektivně.

🧑‍🎓 Pokud se vzdělání nestane skutečnou prioritou, zasekne se v pasti středního příjmu. Alespoň naději bychom měli mladé generaci poskytnout. Aby neměli základní instinkt, že vezmu si pas a utíkám někam, kde lze žít a vyrůstat snadněji.

🧑‍🎓 Na druhé straně, přirozený odliv studentů bude vždy, a proto je nutné zabývat se i druhou stranou rovnice. Jak udělat Slovensko atraktivním místem pro nejlepší mozky.

🧑‍🎓 Vzdělání se musí stát největší hodnotou společnosti. Ne známosti, mafiánské praktiky či lhostejnost. Někdy mám pocit, že znalosti jsou více překážkou než výhodou.

🧑‍🎓 Chybí pozitivní příklady, důraz na výsledky, jakož i prováděcí kapacity. Měli bychom spojit nejlepší firmy, nejkvalitnější fakulty a stát, abychom vytvořili uvěřitelnou vizi lepší budoucnosti pro mladé. Jinak budou houfně odcházet a o návratu nebudou ani uvažovat.

🧑‍🎓 Jen země, které pochopily, že musí infikovat veřejnost potřebou posunout vzdělání a kreativní myšlenky výše na žebříčku hodnot, mají šanci v 21. století.

🧑‍🎓 Mluvme o tom, pišme o úspěšných příbězích, ptejme se na názor mladé generace, spojujme se ve prospěch kvalitnějšího vzdělání. Pokud to nezvládneme, vedle automobilů budeme i největším vývozcem talentu v regionu.

✅ Autor je ekonom, viceguvernér Národní banky Slovenska

Foto: ČRo

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh