Ta druhá bitva

Bojiště a pohyby na něm sledujeme jistě všichni poměrně podrobně a tlačíme Ukrajinu k porážce Ruska. Může se to stát, těžko říci, všichni v to doufáme, ale že je to těžké a i Ukrajina má těžké ztráty vidí každý.

Rusko ale může prohrát ještě na jiné frontě, na té ekonomické. Proto jsme na něj uvalili sankce, proto odcházíme od ruského plynu a ruské ropy.

Rusko stojí a padá s vývozem nerostných surovin, nic svého, co by je ekonomicky drželo nad vodou vyrábět neumí.

Na to, jak si v současnosti stojí s prodejem ropy se podíval zvláštní zmocněnec Ministerstva zahraničních věcí pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška.

Václav Bartuška ve vysílání ČRo

⛽️ „Cenový strop na ropu, který na něj uvalila EU a státy G7, stojí Rusko miliardy rublů denně. Jak je to možné? A může s tím Moskva něco rychle udělat? Dnešní vlákno pojednává o něčem, co Rusko nemá, ale zoufale potřebuje: o strategických zásobách ropy.

⛽️ „Západní sankce (embargo EU + cenový strop G7, obojí zavedeno 5. prosince 2022) nutí Rusy prodávat svou ropu se slevou okolo 30 dolarů za barel. Rusko se velmi snaží přesvědčit svět, že na něj sankce nemají žádný vliv. Posuďte sami.“

⛽️ „Rusko exportuje zhruba tři miliony barelů ropy denně. Když na jednom barelu tratí 30 dolarů, činí celková denní ztráta 90 milionů dolarů (dvě miliardy korun). Měřeno z Moskvy je denní ztráta 6,14 miliardy rublů denně.“

⛽️ „Pro představu: zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť za první pololetí roku 2022 činil 7,2 miliardy dolarů. Denní ztráta 90 milionů dolarů pohltí celý tento zisk Rosněfti přesně za 80 dnů.“

⛽️ „Moskva je nucena prodávat ropu s velkou slevou, protože nemá, kde ji skladovat. Ze tří největších těžařů ropy – USA, Saúdská Arábie, Rusko – je Rusko jediné, kdo není schopen regulovat produkci. Saúdové mají obří pole Ghawar (zaslouží si vlastní vlákno). Američané mají SPR.“

⛽️ „SPR – Strategic Petroleum Reserve – je čtveřice zásobníků v Texasu a Lousianě s celkovou kapacitou 714 milionů barelů. Jde o největší sklady ropy na světě a „klíčový nástroj zahraniční politiky“ (citace z webu Ministerstva energetiky USA). Čerpání SPR schvaluje prezident.

⛽️ „Pro srovnání: nouzové zásoby ropy a ropných produktů v České republice jsou 2 miliony tun, tedy zhruba 14 milionů barelů (jedna tuna ropy rovná se 6,8 až 7,5 barelu, podle typu/sirnatosti). Všechny země EU jsou povinny mít zásoby ve výši 90 dnů běžné spotřeby.“

⛽️ „Velikost ruských skladů ropy je státním tajemstvím; pohybuje se zřejmě okolo 15 milionů barelů ropy. (Jinými slovy, je podobně velká, jako naše.) Samozřejmě, Rusko těží bezmála 11 milionů barelů ropy denně – víc, než samo spotřebuje. K čemu by mu tedy byly nějaké zásobníky?“

⛽️ „Přesně takto se ptali soudruzi ve vedení Sovětského svazu, když se poprvé objevila myšlenka postavit v SSSR strategické zásobníky ropy. Bylo to v 70. letech 20. století a po ropném šoku 1973 se jasně ukázal význam zásob. Jenomže vedení Sojuzu vypadalo takto:“

⛽️ „Sovětský svaz se permanentně chystal na válku s prohnilým Západem a všechny investice se poměřovaly podle užitečnosti v boji. Nápad využít vytěžená ropná pole v Povolží na strategické zásoby ropy neprošel. Nepomohl ani argument, že USA budují své vlastní velké zásobníky.“


„Rusko je benzínová pumpa vydávající se za stát.“
Senátor John McCain.

⛽️ „Kdyby teď Rusko mělo dostatečně velké sklady ropy, mohlo by výrazně přiškrtit export – třeba o 2 miliony barelů denně. Tím by vyhnalo nahoru cenu ropy a pak mohlo postupně prodávat ropu ze zásobníků. USA dokáží přesně tohle. Saúdové zase regulují produkci pole Ghawar.“

⛽️ „Rusko tyto možnosti nemá. Je proto odkázáno na své nové hlavní zákazníky, Indii a Čínu (odebírají nyní 80 procent ruského exportu ropy). Ti vědí, že Moskva nemůže ropu skladovat – výsledkem je právě masivní sleva okolo 30 dolarů na barel. Zisk pro Asii, ztráta pro Rusko.“

⛽️ „A na závěr oficiální sdělení: v dubnu 2022 ruští představitelé prohlásili, že postaví rozsáhlé zásobníky ropy. Budou prý hotové už za čtyři roky. A samozřejmě větší, než ty americké.

🏇 Rusko, stejně jako západ, bojuje současně na dvou frontách. A v obou je v obtížích, to je jisté. Jestli to ale bude stačit na to, aby se sesypalo, ať už vojensky nebo ekonomicky, předpovědět nedokážu.

Jisté je jen to, že čím víc uděláme Ukrajinu silnější, tím blíže bude blíž vojenskému vyčerpání a možné porážce, přičemž každá ruská ekonomická obtíž se hodí.

Je to boj o to, kdo déle vydrží.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh