Uhlí končí

⚫️ Pro nás tady, kde tvoří debatu na toto téma média a politici spojeni s lidmi podnikajícími nejen přímo v uhlí, ale i ve fosilní energetice, nás to často překvapí a zdá se nám to jako přešlap.

⚫️ V momentě, kdy se pro tuto variantu rozhodli největší investoři do energetiky, navíc v součinnosti s největšími ekonomikami “severu“, už asi není co řešit. Naopak, namísto přešlapování a prodlužování status quo, aby ještě energouhlaři něco trhli, škodíme celé zemi.

⚫️ Nejde o to, že by mělo uhlí skončit už včera, nebo něco takového, ale pokud vidíme, k čemu to neodvratně spěje, měli bychom na pouhelnou éru chystat ekonomiku, energetiku a celou společnost.

⚫️ Navíc už samotný přechod může přinést problémy, pracuje vláda na jejich prevenci a eventuálním řešení? Nejsem odborníkem, ale principálně každá změna a tahle už se děje, je zároveň i velkou příležitostí. Ví to naše politická reprezentace a pokusí se toho nějak využít pro lepší život v ČR nás všech?

Jak to vidí svět

📌 “Uhlí rychle končí. V Evropě je už polovina všech uhelných elektráren uzavřena či má naplánovaný konec do roku 2030. Vzhledem k růstu cen emisních povolenek i celosvětové situaci s uhlím je pravděpodobné, že uhlí skončí teď už rychle.“

📌 “Cena emisní povolenky trhá rekordy, v současnosti se prodává za více než dvaačtyřicet eur za tunu uhlíku, banky i pojišťovny dávají od uhlí ruce pryč.“

📌 “Provozovatel britské elektrárny West Burton A, francouzské EdF, totiž oznámil předčasný konec jejího provozu v roce 2022. Symbolicky se jednalo o 162. z celkového počtu 324 evropských elektráren, které jsou již uzavřené či mají stanovené datum uzavření před koncem tohoto desetiletí.“

📌 “Pět let od uzavření Pařížské dohody jsme se totiž dostali do bodu, kdy začíná být jasné, že Evropa a s ní celý svět se brzy zbaví nejšpinavějšího fosilního paliva, které je jednou z hlavních příčin klimatické krize i milionů předčasných úmrtí v důsledku znečištěného ovzduší.“

📌 “Realitu budoucnosti uhlí už chápou i ekonomická média středního proudu, jak ukazuje titulní strana časopisu The Economist z prosince loňského roku. S brzkým koncem uhlí se trpce smiřují i uhlobaroni, jako například Pavel Tykač, který v rozhovoru pro Info.cz neměl potřebu uhlí výrazně obhajovat.“

📌 “S koncem uhlí ale vyvstávají tři klíčové otázky. Jak rychle se uhlí zbavíme, kdo na tom nejvíc vydělá a taky čím ho nahradíme. Ač se to ještě před nedávnem zdálo nemožné, už dnes je takřka jisté, že minimálně v Evropě bez případných státních dotací uhlí nepřežije rok 2030. Názorům zpolitizované naší uhelné komise navzdory.“

📌 “Dalším důležitým faktorem je i změna politik u největších světových uhelných velmocí. Čína přislíbila, že chce být uhlíkově neutrální do roku 2060 a v současnosti připravuje plán, jak se uhlí zbavit — ačkoliv v současnosti jako jedna z mála zemí uhelné elektrárny stále staví. K vyhlášení data uhlíkové neutrality se odhodlává i Indie, další uhelný gigant, který chce v příštích letech vsadit hlavně na solární energii.“

📌 “Nejde však jen o prázdné proklamace. Asijské státy jen v loňském roce souhrnně škrtly plány na stavbu uhelných elektráren o instalovaném výkonu 62 GW. Pro srovnání je to v uhelných elektrárnách přibližně šest kompletních Českých republik.“

📌 Od stavby nových uhelných zdrojů odstupují i další státy závislé na uhlí — Turecko, Bulharsko a Rumunsko. Oznámení o brzkém konci uhlí se očekává i ve Spojených státech, které pod Bidenovým vedením směřují k tomu, aby se do patnácti let kompletně zbavily emisí v energetice. Dá se tedy předpokládat, že uzavírání druhé poloviny evropské uhelné flotily nabere rychlý spád.“

📌 “Pro odpověď na další dvě otázky, tedy čím jej nahradíme a kdo na konci uhlí vydělá nejvíc, bude klíčové, jak rychle zvládnou novou realitu uhelného byznysu přijmout státy jako Německo, Polsko, Bulharsko, Rumunsko a Česká republika. Všechny tyto země se totiž zatím snaží tvářit, že budou spalovat uhlí i v druhé polovině třicátých let, což je nesmysl a u nás si to uvědomují už i mainstreamoví komentátoři. https://archiv.ihned.cz/c7-66887710-oi27t-a8472015b74c1ff

📌 “Navíc, jak ukazují poslední studie, Německo, Polsko a Česká republika se mohou uhlí zbavit shodně do roku 2030 a ještě na tom všichni vyděláme.“ https://denikreferendum.cz/…/32496-s-uhlim-muzeme…(V tomto případě ale bude klíčová role naší politické reprezentace, jinak se může stát opak) Odkaz zde: https://denikreferendum.cz/…/32503-s-koncem-uhli-jsme-v…

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh