Únor 2024: tři roky projektu Visegradský jezdec

👉 Přesně před třemi lety (od 1. února 2021) jsem díky vašim příspěvkům mohl v práci snížit úvazek a věnovat se naplno vytváření obsahu stránky.

(Nejvíc času paradoxně nezabírá psaní samotné, ale shánění a tříbení informací).

👉 Pořád mě překvapuje, že to funguje a že navíc – díky vašim příspěvkům – zvládáme podporovat mnoho České republice prospěšných projektů a nezávislých médií, částkou kolem 30 000 korun měsíčně 👍

Screen, jak to celé vzniklo, abych se vyhnul dlouhému vysvětlování. Ve zkratce: stránku jsem dělal ve svém volném čase tři roky, ale bylo to příliš náročné. Nezbýval čas na soukromý život, ztrácela se energie a zápal a do toho přišel Covid, kdy se naše JIP stala regulérním Covidáriem a s tím více stresu a únavy. Nakonec jsem stránku ukončil a přestal publikovat. A pokračování příběhu popisuje právě výše přiložený screen ze stránky Visegradský jezdec. (Celý text ZDE).

👉 Přesně to spočítané nemám, ale včetně charitativních jednorázových darů (50 000 lidem postiženým tornádem, 10 000 vojenským veteránům, kteří tak podporovali naše tlumočníky shromážděné v okolí kábulského letiště, čekající na zařazení k evakuaci a taky samozřejmě mnohokrát bojující Ukrajině) jsme takto společně za ty tři roky poslali určitě přes jeden milión korun.

Seznam koho podporujeme je k vidění např. zde na webu: https://www.visegradsky-jezdec.cz/podporuji/

👉 Co obnáší být Visegradským jezdcem?

Ccca 1000 příspěvků na Facebooku každý rok, přibližně stejný počet na Instagramu (obsah se mírně liší), stejná čísla budou ročně nově i pro síť Threads (opět se trochu liší) a k tomu necelé dvě stovky materiálu na webu Visegradský jezdec.

Až deset hodin denně shánění a třídění informací, několik dalších hodin, podle toho jak kdy: 3 – 10 hodin, vytváření obsahu pro web a sociální sítě.

Když se zaseknu na psaní, logicky ustoupí čas na sebeedukaci, ale zase se to v jiných dnech překlopí, takže ☯️ 🙂

Je to skutečně časově náročné a celkem záhul, na druhou stranu mě to ale vytvářet baví a je to aktivita, která má pro tuto zemi nějaký smysl. A dělat ji dává samozřejmě smysl i mně.

Na screenu níže vidíte začátek mých seznamů na twitteru, z kterých pak často čerpám částečné info (hlavními zdroji jsou nakonec stále renomované tiskové agentury) přímo z lokalit, na něž kvůli nějaké konkrétní záležitosti upírám svůj zájem.

Screen v podstatě ukazuje jen seznamy od prvních dvou písmen v abecedě a prioritizovanou aktuální válku, která nás všechny asi momentálně ovlivňuje a zajímá nejvíce.

Dále k této práci patří i veřejná prezentace a prezentace celého projektu Visegradský jezdec v médiích.

Visegradský jezdec byl například uveden jako zdroj v pořadu Historie.cs, který projednával o boji s dezinformacemi, několikrát jsem komentoval aktuální dění pro ČT, dával jsem rozhovor ČRo a například jsem byl zpovídán i v DVTV.

Mezi naše společné úspěchy lze řadit i 5. a 6. místo v Křišťálové lupě českého internetu v kategorii One (wo)man show.

Vloni jsem pak například vystupoval jako host na festivalu Slavonice Fest v a byl jsem pomáhat se skupinou českých dobrovolníků Koridor UA na čerstvě osvobozeném území Chersonské oblasti.

👉 … a k tomu samozřejmě práce i na JIP, kde jako zdravotní bratr obvykle odsloužím kolem 100 hodin měsíčně.

👉 Co ode mě dostáváte a co ode mě potřebujete:

Setrvalý informační proud, kdy se jednotlivé informace k důležitým společenským tématům, snažím dávat do kontextu a časové osy.

Nyní, bohužel, dominuje téma války ve východní části Evropy, ostatně agresor označuje jako cíl jeho expanze i nás. Snažím se pokrývat i sociální témata, oblast životního prostředí, naší novodobé historie a především pak informační a dezinformační válku, kterou naše země vede s Putinovým Ruskem.

Nedílnou součástí textů stránky jsou i příběhy našich spoluobčanů, kterou jsou buď velmi inspirativní, nebo naopak ukazují, že ne všichni v této zemi máme stejné startovací podmínky do života a že je dobré a proč takovým lidem pomáhat.

Jako stát i jako občanská společnost.

👉 Co bych já potřeboval od vás jako podporu pro efektivitu projektu:

A: vyšší počet podporovatelů

Nedávno jsem slyšel, že Čestmír Strakatý má pro svou talk show 9000 předplatných a říkal jsem si, že by bylo výborné dostat se časem aspoň na desetinu, což je zhruba o 1/3 více, než kolik z vás na provoz stránky přispívá nyní.

Nejde vůbec o mě, já si z příspěvků beru stále tu polovinu, o kterou přicházím tím, že mám v práci poloviční úvazek a tak to i zůstane.

Za ty peníze navíc bychom mohli podpořit víc humanitárních projektů a především médií, plus samozřejmě pak posílat více peněz na náhlé krizové situace, jako bylo třeba výše zmiňované tornádo.

Momentálně měsíční příspěvky +/- přesně pokrývají už nastavené měsíční podpory, které bych (aspoň zatím) nerad škrtal. Všechno, co pošlete navíc, nechávám v rezervě, jak pro ty náhlé výdaje typu zemětřesení, Ukrajina, nebo třeba finanční pomoc tlumočníkům naší armády, kteří zůstali několik dní na letišti v Kábulu a staraly se o ně naše veteránské spolky.

Zvažte tedy prosím, jestli se nestat přímým podporovatelem stránky, vaše peníze půjdou na rozvoj občanských aktivit a nezávislých médií.

Pokud se tak rozhodnete, mám ještě jednu prosbu: aby se dalo lépe plánovat, kam peníze (a kolik) nasměřuju, mnohem lepší, než poslat vyšší částku jednorázově (nebo jednou za čas), je nastavit si měsíční pravidelnou platbu, přičemž např. stovka bohatě stačí.

Způsoby podpory jsou v tuto chvíli v zásadě jen dva : sbírka na Donio , nebo rovnou na transparentní účet, kde mimochodem můžete vidět a sledovat všechny odchozí platby, tedy na co se vaše peníze používají.

B: Uprgradeování obsahu

Našim hlavním polem působnosti je Facebook, jehož (asi) obchodní politika v současnosti významně snižuje větším stránkám dosah a tudíž i stránce Visegradský jezdec.

Několik jednoduchých kroků, jak s tím zabojovat:

  • dát si stránku mezi Oblíbené a tak její obsah vídat automaticky a nemuset si jej aktivně vyhledávat
  • více a častěji sdílet příspěvky VJ (je potřeba si i uvědomit, že entity, kterté se snaží ovlivňovat veřejné mínění ve prospěch Ruska, nebo protizápadních subjektů, sdílí ze svých zdrojů opravdu hodně a není dobré jim celý mediální prostor na sociálních sítích přenechat
  • dosahu pomůže i lajkování a časté komentáře a diskuse pod příspěvky
  • dát follow účtům Visegrádského jezdce na Instagramu a na nové síti Threads

V poslední době prostě až příliš často stává, že po několika hodinách vytváření příspěvku (včetně ověřování a verifikace zdrojů) tuto práci po sdílení vidí jen několik jednotek tisíc lidí a to ještě výhradně příznivců VJ.

Což je u stránky s téměř 80 000 sledujícími prostě hodně málo. Jistě, že to není vina vaše, ale algoritmu, ale trochu to můžeme společně posunout.

👉 Všem podporovatelům moc děkuju, jak za podporu finanční, tak i za šíření obsahu, tak aby jej shlédlo co nejvíc uživatelů sociálních sítí a internetu. Tak totiž bude nejvíc naplněn účel existence stránky a celého projektu.

👉 Byl bych moc rád, kdyby i nadále nebyla tato stránka pouhým producentem informací, ale stále zůstala i propojenou komunitou, které není lhostejná přítomnost a především budoucnost České republiky.

Hezký zbytek dne 🙂

Karel Paták alias Visegradský jezdec.

(úvodní foto Jan Bartoš)

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh