Válka? Jistá není, ale možná je.

Sleduju jak mnohé evropské země dávají Ukrajině narychlo občasné dodávky zbraní (naposled např. Velká Británie), pohyb v ukrajinském vzdušném prostoru je viditelný.

Fajn. Jestli ale Rusko na Ukrajinu otevřeně zaútočí (tedy vyvolá válku v Evropě) , tyto zbraně rozhodně nezpůsobí obrat ve vývoji na frontě. Jsou to pořád kapky v moři a Ukrajina má omezené kapacity. Nemůže se například účinně měřit s Rusy ve vzduchu, což je základní předpoklad úspěchu. A omezena je v souboji s Ruskem i v lidských kapacitách, ztráty zkušených a vycvičených vojáků, dokáže nahradit jen z části.

Ukrajinský voják s oštěpem, který Rusy irituje.

My jim budeme muset pomoci otevřeně vojensky, tím že naše zbraně a armády vstoupí do bojů v Ukrajině napřímo.

Protože, pokud válka začne, nám bude k ničemu, aby Ukrajinci s pomocí našich zbraní podlehli o něco později a způsobili Rusům o něco větší ztráty. Z geopolitického hlediska a hlediska naší bezpečnosti má význam, jen když Ukrajina ruskému útoku odolá a zůstane na západní straně světa.

Pro země jako Polsko, Slovensko, Maďarsko či Rumunsko, ale i Česko, je existenčně důležité, aby mezi Ruskem a našimi hranicemi existovala prozápadní (a pokud možno co nejsilnější) Ukrajina.

Protože jestli Rusko zahájí zahájí útok, už nebudeme bránit Ukrajinu, budeme bránit sami sebe.

Doufám, že si to v Evropě, EU a v Česku všichni uvědomují.

Protože jinak jsme v průšvihu.

Cílem Ruska (pokud válku zahájí) není samotná Ukrajina, ale území jejích bývalých satelitů. My bychom byli jejich nárazníkovou zónou, kterou dosud tvořila Ukrajina a kterou si teď komfortně posunou o 1500 km na západ.

Třeba v Pobaltí si jsou tohoto faktu moc dobře vědomi.

Možná se chvíle, kdy budeme muset ukázat, že skutečně patříme na západ, přiblížila tak rychle, že se nám o tom ani nesnilo.

Na závěr jen připomínám, že vrchní velitel ozbrojených sil v ČR se jmenuje Miloš Zeman…

Starobelsk 2014. Sedm let jsme nechali Rusy držet si na východní Ukrajině otevřený ostrý vojenský polygon. Teď se nám to vrací a naší největší překážkou je hned ta první. Jednota a ochota jít do střetu s agresorem.

Aktuálně: česká ministryně obrany by prý byla pro určitou dodávku Ukrajině, tu by vak nejprve chtěla konzultovat s několika dalšími zeměmi včetně Maďarska. To je však ruským trojským koněm v Evropě, s Ukrajinou má napjaté vztahy a blokuje její integraci do euroatlantických struktur…

Navíc se předpokládá projednání během několika týdnů, nemyslím, že eskalace takového rázu, kterou sledujeme nyní, může trvat týdny. Buď Rusko útok spustí, nebo napětí Rusko samo uvolní (a celá bezpečnostní komunita v Evropě se shoduje na jednom: že reálné jsou obě varianty a nelze říci, kterou ruská administrativa zvolí).
Konzultovat dodávky zbraní Ukrajině s Maďarskem v eventuální válce Ukrajiny s Putinovým Ruskem, nutně vyvolává pocit, že to s naší pomocí v tuto chvíli nemyslíme vážně. Pro mnoho odpovědí, jaká by měla být naše pozice v této situaci si můžete odskočit do tohoto článku.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh