Vanda Biněvská, snajperka a parašutistka Svobodovy armády

⚔️ Do 1. paradesantního armádního sboru generála Ludvíka Svobody vstoupila v 17 letech.

⚔️ Jedna ze dvou žen, jež v rámci československé zahraniční armády absolvovaly snajperský kurz.

⚔️ S puškami sovětské výroby SVT-40 obě prodělala v březnu 1943 křest ohněm v bitvě u Sokolova.

 ⚔️ Zlikvidovala zde několik nepřátelských průzkumníků a jednoho odstřelovače, při následném ústupu utrpěla těžké podchlazení a omrzliny.

Vanda Biněvská jako odstřelovačka našeho 1. armádního sboru

⚔️ Poté s 2. paradesantní brigádou prodělá výcvik výsadkáře a s ní se potom shozena do vlasti, zúčastní bojů ve Slovenskému národnímu povstání.

⚔️ Ještě před tím ale nasazena v bojích o Kyjev byla jako zdravotnice.

⚔️ Na Slovensku při ústupu zajata německými vojáky, ale podaří se jí uprchnout.

⚔️ Následně se přidává k partyzánské skupině, s níž se v dubnu 1945 v Kežmarku spojila opět s 2. brigádou a posléze 1. čs armádním sborem.

Ženy 2. paradesantní brigády

⚔️ Po odchodu z armády v roce 1951, pracovala jako prodavačka a v šedesátých letech se provdala za Františka Lisku, se kterým měla dceru Evu.

⚔️ Národní hrdinka Vanda Biněvská zemřela 26. března 1991 na rakovinu.

Máme taky svoje válečné hrdinky

Čest její památce!

Vanda se sestrou Věrou v Praze 1945. Ta byla  jednou z nejmladších účastnic bojů u Dukly, Bylo jí tehdy 15 let, Vandě 19.

Úvodní foto: Vanda Biněvská, před odletem s 2. parabrigádou na Slovensko, do SNP.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh