Vrcholem kampaně ANO bude migrace. První výstřel: “Raději státní hranice než Schengen“

“Schengen je nefunkční, jsem pro zavedení státních hranic,“ vpustil dnes do veřejného prostoru dnes český premiér.

Všimlo se toho vícero novinářů – Andrej Babiš, jako PR hegemon, schopný ovlivnit smýšlení miliónů lidí (to nutně nemusí znamenat, že mu dají hlas), má v plánu vyrazit do ostré fáze kampaně s tématem migrace na prvním místě.

Screen z filmu Tři veteráni

To je samozřejmě špatné pro celou zemi. Za prvé bude ještě více šířit mezi lidi strach, za druhé migraci jako takovou stejně řešit nebude a ani to neumí a za třetí a to hlavně, cíleně upozadí skutečné strukturální problémy České republiky.

Ať už to je narůstající schodek rozpočtu, chybějící peníze na důchody již za několik let, financování zdravotnictví, neexistence strategie boje s klimatickou změnou, podpora konverze ekonomiky, či neexistence strategie energetické budoucnosti země.

Lidi se tu (právě díky politikům a části médií) migrace bojí a to mnohem víc než západě, kde s migranty třetího světa (protože o ně jde především) žijí už desítky let a jsou si vědomi všeho, co tento fenomén přináší.

Screen z filmu Tři veteráni

Výše zmíněná skutečnost (velký strach většiny + naše nezkušenost s životem s migranty) už předznamenává fakt, že předvolební kampaň bude logicky vyhrocená, emoční a velmi náchylná k manipulacím, přičemž tedy bude snaha skutečné problémy z ní vynechat.

To je jedna věc – a podle předchozího průběhu předvolební kampaně dost pochybuju o tom, že bude opozice schopna tuto Babišovu lajnu přebít svými tématy, spíše se obávám, že s Babišem začne soutěžit o to, kdo bude větším odpíračem migrace.

Druhou věcí je konkrétní vyhlášení předsedy vlády země Schengenského prostoru, která čerpá ze všech jeho výhod a i díky nim se v posledních 14 letech významně ekonomicky rozvíjela.

Opětovné zavedení státních hranic naproti tomu přímo blokuje rozvíjející přeshraniční obchod, snižuje tím výkon ekonomiky, výrazně ztíží cestování Čechům a rovněž přijíždějícím turistům.

Připomínám, že pokud zavedete institut státní hranice, logicky jej musíte udržovat i na letištích, jinak by byl tento institut nefunkční a děravý.

Migrace je fenomén, který má a hlavně bude mít takovou sílu, že vydávat FB statusy o tom, že ji nechci a že jí zabráním, jsou směšné, je to jako bránit probíhajícímu dešti, aby vynechal moji zahradu.

Migrace potřebuje efektivní, dodržovaná a vymahatelná pravidla na mezinárodní bázi, jinak se zvrhne v masivní obchod s lidmi nevídaných rozměrů, (kvůli probíhající klimatické změně) na níž budou vydělávat převadečské mafie, často napojené na různé teroristické skupiny.

Stejně tak, bude potřeba výrazně navýšit prostředky na pomoc v místech, kde už následky klimakrize fatálně pociťují, tady se bavíme o úplně jiných dimenzích pomocí, protože jestli nechceme skončit jako kontinent obléhaný milióny migrantů každý rok, musíme se o to začít sami preventivně starat.

Screen via Hospodářské noviny

Ostatně sama EU už se pokouší o redefinici migrační legislativy, všechny pokusy však nepřekvapivě blokují země V4 a tak do nastávající disruptivní migrační éry, zatím vstupuje se zastaralou a nedostatečnou legislativou.

Ty lidi se k nám tak stejně protlačí (převádění, korupce – ta je třeba na Balkáně v tomto ohledu nevídaná) a jediný rozdíl je v tom, že vůbec nebudeme tušit, co za lidi se nám do země dostalo.

Mimochodem, podobné případy už se dějí a umíme to ve velkém sami.

Obecně mám za to, že Babiš ví co dělá, protože jsem přesvědčen, že část elektorátu je ochotna TEĎ akceptovat ekonomickou stagnaci za to, že budou chráněni před “migračním peklem“ a co nastane POTOM je jim buď programově jedno, nebo se nad tím odmítají zamýšlet.

Ale co my ostatní?

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh