Za humny je drak.

Děje se to v podstatě jen pár kilometrů od nás.

Ukrajina je evropská země, která byla vojensky napadena svým sousedem.

Ukrajinci, ač měli v té době zcela rozloženou armádu, navíc pupečníkovou šňůrou spojenou s Ruskem (logistika, komunikační i zbraňové systémy), se totalitní velmocí nepodvolili a začali svou zemi, bránit.

Stojí je to nesmírné úsilí – vždyť Ukrajina patří mezi nejchudší země našeho kontinentu – a obránci země pokládají v podstatě každý den své životy, aby zabránili rozpínavosti Putinovského Ruska směrem na západ.

V této válce zahynulo už cca 11 000 ukrajinských občanů, zejména vojáků, ale i civilistů.

Nikdo z nás, by asi nechtěl, aby na jeho východní hranici místo mírumilovné země, toužící po kooperaci s námi, tedy s EU, stála armáda agresivního státu, jehož vláda je si vědoma faktu, že bez expanze do dalších zemí, přijde brzy její hospodářství na buben a stane se bezvýznamnou, chudou a rozvrácenou zemí třetího světa.

A navíc, když víme, že je skutečně ochotna tuto expanzi podniknout. To, co nám stále připadá trochu jako fikce, je realita, s níž například naši spojenci z Pobaltských států, už roky pracují jako s možnou realitou a snaží se v maximální možné míře, tomu přizpůsobit svoje jednání.

Příběh:

Na snímku Serhij Knutov, voják 72. brigády ukrajinské armády, nasazený na frontové linii s nepřítelem ve východní Ukrajině, v prostoru Adiivky.

Serhijovi je třicet let a byl zasažen ruským ručním granátometem RPG, 24. prosince 2016, v první den tzv. Vánočního příměří.

Byl čtyři dny v kómatu, k vědomí přišel v den, kdy už jej lékaři pro jeho beznadějný stav, chtěli odpojit od přístrojů.

Tohle je dnešní Rusko.

I o tom, kam se budeme jako země posouvat, budou následující volby. Menší vliv EU, o což se bude Andrej Babiš, Miloš Zeman, Tomio Okamura a komunisti snažit, znamená logicky (nasunou se do uvolněného prostoru) více Ruska a taky Číny.

Orbanovo Maďarsko by mohlo vyprávět…

Více ještě tady, tady a třeba tady.

Jak moc nás tohle (ne)trápí, se ukáže příští víkend.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh