Západní (takřka) jednota

Pořád vlastně nikdo pořádně neví, oč přesně Putinovi jde, kromě faktu, který ve svých ultimátech vůči nám nezmínil: Prozápadní směřování Ukrajiny, kterou považuje za nedílnou součást svojí říše.

Hra je teď postavená takto: Rusko shromažďuje možnou invazní armádu u ukrajinských hranic, sama Ukrajina se připravuje na střet (výcvik dobrovolníků, výstavba logistického zázemí na velký konflikt a západní státy, které deklarují, že do případných bojů v Ukrajině zasáhnout nechtějí, pomáhají této zemi výzbrojí, penězi a zejména diplomatickým tklakem.

Ve hře je totiž pořád možnost, že západ svými kroky a hrozbami odvetných opatření, natolik Putina odstraší, že od invaze pod nějakou záminkou odstoupí. (Tedy alespoň pro tentokrát, co ale když to zkusí s příští zimou znovu?)

Výčet aktivit jen za poslední dva dny je potěšitelný i s ohledem na Českou republiku.

Posuďte sami:

📌 Česká vláda zvažuje, že po zaslání dělostřelecké munice poskytne Ukrajině ještě další pomoc. Uvedl to ministr Lipavský. Podle něj by se také Česko mělo podílet na nasazení nových jednotek NATO v zemích jejího východního křídla.

Ministr zahraničí Ukrajiny Kuleba děkuje České republice za podporu

📌 Do Bruselu, kde se mj. setkají i s představiteli NATO, dnes vyrazili naše předsedkyně sněmovny Pekarová — Adamová a předseda senátu Vystrčil.

Na cestě do Bruselu

📌 Premiér Fiala se dnes sešel s velvyslancem Ukrajiny v ČR Yevhenem Perebyinisem a ujistil jej, že Česká republika stojí plně za Ukrajinou a odmítá jakoukoliv formu ruské agrese proti jeho zemi.

Ukrajinský velvyslanec a český premiér

📌 Ukrajinský velvyslanec už v pátek jednal s místopředsedou sněmovny Janem Bartoškem (KDU-ČSL) poděkoval za „morální i konkrétní podporu“ v konfliktu s Ruskem.

📌 Generál Aleš Opata zítra přivítá ukrajinského vrchního velitele ozbrojených sil. S generálem Valerijem Zalužným projednají vzájemnou spolupráci a její další rozvoj.

Odkaz zde.

📌 Zároveň ještě připomínám, že příští týden český ministr zahraničí Lipavský navštíví Ukrajinu. Stane se tak dokonce na společné akci ministrů zahraničí Česka, Slovenska a Rakouska.

Děláme to, co máme dělat.

📌 Česká republika se rozhodně za své kroky v této „studené“ fázi konfliktu stydět nemusí, patříme k nejaktivnějším evropským spojencům Ukrajiny.

Je to, s ohledem na poslední léta (Zeman, Babiš, Hamáček, atd) neuvěřitelné, ale je to tak.

Ostřejší zkouška našich postojů by nás teprve čekala, pokud se Rusko pokusdí na Ukrajinu zaútočit.

📌 Aktivitu vyvíjí i ostatní evropské a konfliktu sousední státy. Do Kyjeva se zítra chystá dorazit britský premiér Johnson a turecký prezident Erdogan. (Ten je v tomto případě důležitým lokálním hráčem, na jedné straně kupuje ruské obranné systémy, na straně druhé prodal Ukrajině efektivní drony Bayaraktar, z nichž má ruská armáda oprávněný respekt).

📌 Dále namátkou: včera večer se objevila zpráva, že Polsko hodlá Ukrajině poskytnout i dodávku zbraní, EU, po dohodě s Německem, chystá případné zablokování Nord Streamu 2 i dalších nových ruských projektů, Velká Británie avizuje případné zpřísnění sankcí vůči Putinovu okolí, v Ukrajině momentálně jedná kanadská ministryně zahraničí, atd, atd

Ministryně obrany Kanady Anita Anand před pomníkem padlých v rusko – ukrajinské válce. Doprovází ji jeden z cca 200 kanadských vojáků, kteří se momentálně v Ukrajině nachází.

📌 Je tu jedna země, která společné západní úsilí vetuje a cíleně tříští naši jednotu, která je nejspíš bezpodmínečná, máme – li Putina od agrese odratit.

Nepřekvapivě jí je Orbanovo Maďarsko. To jde zcela opačnou cestou, než všichni ostatní a nejprve ústy svého ministra obrany vyhlásilo, že za současné situace kolem Ukrajiny nepovažuje za účelné rozmisťovat na svém území další síly NATO a v úterý dorazí na přátelskou návštěvu svého největšího spojence do Kremlu Viktor Orban.

Trojský kůň Ruska v Evropské unií a jeho programátor.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh