Země v zajetí Agrofertu

🌼 EU rozhodla (na rozdíl od našich úřadů) že český premiér nemůže žádat o dotace, neboť by tak byl ve střetu zájmu.

Pokud bude vrcholným politikem, dotace pro Agrofert (jehož je stále skutečným vlastníkem) budou v rozporu se zákonem.

🌼 Agrofertizovaná česká ministerstva však zkusila EU obelstít. A to tak, že po oznámení EK, o nelegitimity žádostí o dotace pro Agrofert, zkusila přesto požádat o vyplacení jedné sady dotací pro holding českého premiéra.

🌼 Plán našich úřadů, zastupujících ovšem de facto Agrofert, byl takový, že zkusí EU požádat o vyplacení peněz. A ta buď peníze pošle a Babiš “načerpá“, nebo pravděpodobněji, zamítne vyplacení platby.

Ministerstvo financí to tehdy prezentovalo jako jediný způsob, jak se proti auditu ke střetu zájmů bránit.

🌼 Toto rozhodnutí by pak česká (Agrofertí) strana napadla u soudu. A patrně až do rozhodnutí, tedy několik let, by se jím nemusela cítit vázána

🌼 Zdá se ovšem, že v Bruselu už mají šméčka pana premiéra prokouknutá a tak Evropská komise sice nechce zmíněnou dotaci proplatit, nevydala ale rozhodnutí o zamítnutí platby. Z dopisu EK vyplývá, že došlo pouze k pozastavení celé finanční operace.

Což znamená, že toto rozhodnutí bude moc ČR napadnout velmi těžko.

🌼 Z pondělního dopisu doručeného českému státu plyne, že tuzemská vláda má půl roku na to, aby věc dala do pořádku. „Přerušení lhůty skončí, jakmile Česko přijme nezbytná opatření k opravám spojených s nesrovnalostmi“. To znamená: dotaci zrušit a vyřadit ji z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, což Brusel požadoval už po auditním šetření.

🌼 A když to české úřady neudělají? Pak nejsou v ohrožení jen projekty Agrofertu, ale všechny evropské dotace. Evropská komise totiž může pozastavit průběžné platby všech podniků v rámci daného operačního programu a v nejzazším případě všechny dotace.

🏇 Jinak řečeno: premiér, jen proto, aby přidal ke svému jmění ještě nějakou tu desetinku procenta navíc, hraje s EU hru vabank.

Do hry ovšem nevsadil nic menšího než Českou republiku.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh