Zima bez ruského plynu? Podle The Economist to zvládneme.

Vypne Rusko v případě zhoršení konfliktu s Ukrajinou Evropě tuto zimu plyn? Pokud by k tomuto scénáři došlo, „nejtěžší dopad by byl na Slovensko, Rakousko a části Itálie“, píše The Economist. 

Zastavení kohoutků s plynem by Rusko stálo zhruba 200 milionů dolarů denně, 20 miliard dolarů od nynějška do jara. To zní jako hodně peněz, ale Rusko si to bez problémů může dovolit, jeho devizové rezervy jsou 600 miliard dolarů.

Economist je však optimistický – zastavení dodávek je málo pravděpodobné, a i kdyby k němu došlo, katastrofa by nebyla tak velká, jak se zdá, jen je potřeba najít politickou odvahu jít s Ruskem do tohoto střetu a neutéci předem, při ohlašování ruských ultimát na toto téma:

1️⃣. Plyn přes potrubí lze v první řadě nahradit zkapalněným zemním plynem (LNG), který lze do Evropy dovézt na lodích – v posledních letech vyrostlo množství nových terminálů, které ho dokážou zpracovat.

Dnes běží jen na polovinu kapacity, pokud by běžely naplno, nahradí to teoreticky až 2/3 dovozu z Ruska. Problémem je exportní kapacita, která je například ve Spojených státech již využita na maximum. 

Nejrealističtější tedy Evropa získá LNG tak, že zaplatí více za dodávky, které byly původně určeny pro jiné regiony světa. (Tak jak (skoro) nemáme vlastní plyn, tak máme peníze. Hodně peněz.)

2️⃣. Dalším zdrojem budou uskladněny zásoby plynu. Ty jsou mnohem nižší než obvykle v tomto období. Pokud však bude pokračovat běžné zimní počasí, na začátku jara by v nich mělo být dost na dva až čtyři měsíce pokrytí úplného výpadku ruských dodávek.

3️⃣. „Tajnou zbraní“ v případě krize by ještě mohl být plyn, který se z technických důvodů ponechává v zásobnících a neobchoduje se s ním. Vyčerpat z něj řekněme jen desetinu by zřejmě nebyl žádný problém, kdyby to regulátoři povolili, a Evropa by z této 1/10 získala cca za měsíc koupených běžných ruských dodávek.

Souhrn The Economist: V souhrnu: v případě úplného výpadku dodávek bude Evropa trpět, ne však fyzickým nedostatkem plynu, ale jeho vysokou cenou.

Ruský plyn a ropa nejsou jen obchodní komoditou, ale především zbraní, jejíž ústí je stále namířeno na nás.

🏇 Jinak řečeno: Evropa prostředky a možnosti na přežití zimy bez ruského plynu jednoznačně má, byť obtíže by to s sebou samozřejmě neslo.

Je třeba si ale položit otázku, co je v tomto druhé straně rovnice má dáti /dal? A to je nejen uhánění svobody a nezávislosti Ukrajiny, ale rovněž zabránění změně bezpečnostní rovnováhy v Evropě – tedy vzniku mnohem většího vlivu Ruska na náš region, než mělo v posledních třiceti letech.

A to za to stojí, to mi věřte.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

🏇 Druhou věcí- a na to je třeba se připravit, bude masivní varování před nedostatkem plynu a drahotou a zveličování následků, vše uváděné jako důkaz neschopnosti evropských zemí vyřešit konflikt s Ruskem dohodou: tedy ústupky 🙂

Na to už jsou jistě ruské trollí fabriky, dezinformační ekosystém a tuzemští kolaboranti (plus tzv. užiteční idioti propagandy) nachystáni, od toho si je ruské tajné služby pěstují.

To je hybridní válka a v ní už jsou – zejména státy bývalého komunistického bloku, několik let.

Záleží na odvaze politiků, schopnostech novinářů téma komunikovat a odhalovat praktiky dezinformátorů a taky na aktivitě občanské společnosti.

A to jsme my.

Ano, vzhledem k ekonomické i vojenské síle (NATO) jsme i přes agresivní rétoriku Ruska, těmi, kteří nesou prsten, MY. Pokud budeme chtít, společně nemůžeme prohrát

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh