Bod zlomu v Izraeli

Benjamin Netanjahu se pro svoje autoritářské způsoby výkonu veřejných funkcí a kvůli svým korupčním kauzám, (čelí i soudu) stal pro demokratické strany v Izraeli nepřijatelným partnerem do koalice.

Proto musel vzít zavděk náboženskými radikály a otevřenými rasisty. Ti jediní jsou ochotni schválit jeho reformu soudnictví, která sice zásadním způsobem omezí systém vyvažovacích mechanismů demokracie v zemi, ale taky dost pravděpodobně zapříčiní, že jeho stíhání nebude dovedeno do konce.

Více jsem o současném kabinetu psal před několika týdny ZDE a ZDE.

Nyní tedy parlamentní většina, kterou Netanjahuova vláda disponuje, tuto reformu schválila, respektive její první část.

Tomuto jednání předcházely masové a dlouhodobé protesty, odpor části izraelských elit i vojáků. Izraelská demokracie se tak zatáčí zvolna potápět a přiklánět se k autoritářským režimům.

Izraelské deníky reagují na schválení reformy

Co se nyní v této zemi děje a jaké to bude mít důsledky?

Předně je třeba říci, že izraelská společnost se stala těžce rozdělenou.

„Významná část Izraelců Netanjahua i jeho koaliční partnery, ať už jsou to ultraortodoxní, nacionalistické, nebo nacionalisticko-náboženské strany, také podporuje. I když je tento segment oproti sekulárním Izraelcům stále v menšině, přesto posiluje.
Obecně proti Netanjahuovým krokům nemusí vystupovat jen liberálové. Proti mohou být i tradičněji i nábožensky založení lidé, kteří ale nechtějí, aby Netanjahuova politická garnitura dominovala izraelské politice, a proměňovala tak celou zemi.“

„Izrael směřuje k autokracii.“

Směřuje země k autokracii? Ano. Netanjahu patří do skupiny politiků (jako Trump či Erdogan), kteří prosazují silnou exekutivu, pozici silného premiéra či prezidenta a naopak oslabují prvky více či méně demokratické politiky, která v daných státech funguje. 

Armáda se bouří. „Nejde jen o lidi z armádních špiček, ale i o rezervisty, některé důstojníky nebo piloty. Důležité segmenty armády se patrně začnou bouřit a vypovídat poslušnost. Nechtějí sloužit autokratickému státu a jeho premiérovi. To může být velmi důležitý faktor.“

Nahý premiér

„Jeho koaliční program výslovně usiluje o zánik liberální demokracie v Izraeli tím, že neutralizuje soudnictví, upevňuje okupaci, posiluje fundamentalismus, dotuje vlastní mediální mluvčí a delegitimizuje disent. To vše je ochuceno velkou dávkou krotitelství, trestající netolerance, zastrašování a korupce, přičemž premiér je pro jistotu osvobozen od trestu.“

„Varování šéfů izraelských vojenských a zpravodajských služeb, kdysi posvěcených pravicí, že prosazení zákona o změně izraelského ústavního pořádku povede k nepředstavitelnému narušení národní bezpečnosti kvůli záplavě záložníků odmítajících sloužit, bylo odmítnuto sarkastickými vtípky.“

„Bývalý předseda Nejvyššího soudu Aharon Barak varoval, že legislativní plán vlády povede k „národní katastrofě Izraele“, přičemž některé návrhy zákonů představují „poslední hřebík do rakve izraelské demokracie“. Šéf IDF Halevi ostražitě prohlásil, že další rozkol v armádních řadách vyvolaný legislativou by ohrozil samotnou existenci Izraele „jako země v tomto regionu“. Od prezidenta Isaaca Herzoga zaznívají chmurná varování před občanskou válkou a krveprolitím.“

Pan Kolský, spolumajitel Mamacoffé

Netanjahu dokázal zdánlivě nemožné: rozkmotřit svou zemi nejen se zahraničními diasporami, ale i se svým největším spojencem, tedy USA.

Anne Applebaum: „Izraelská krajní pravice se právě rozhodla, že zničení soudnictví je důležitější než národní bezpečnost.“

Anne Applebaum: „Izraelská krajní pravice se právě rozhodla, že zničení soudnictví je důležitější než národní bezpečnost.“

Štěpán Macháček, zpravodaj ČRo:

Lidmi momentálně velmi cloumají emoce, což může podobné průzkumy ovlivnit. Je ale také možné, že sekulárně smýšlejícím Izraelcům dochází, že demografický vývoj je neúprosný a že se v zemi postupně dostávají do role menšiny, když populace nábožensky založených Izraelců neustále roste. Proto se nemalá část z nich chystá emigrovat.

Současná vláda podle nich zastupuje „ty druhé“ a zároveň mění pravidla demokratické hry ve svůj prospěch. Pocit zoufalství tak v sekulární části izraelské populace sílí.

El Mundo: Schválení prvního zákona o reformě soudnictví prohlubuje krizi v Izraeli

„Po téměř 30 týdnech protestů v Izraeli, který je rozdělenější než kdykoli předtím, po oznámení tisíců záložníků, že se vzdávají dobrovolné služby, po varování podnikatelů, odborářů a amerického prezidenta Joea Bidena, po generální stávce, nepříznivých průzkumech veřejného mínění, poklesu hodnoty šekelu a rostoucím napětí vláda v Knesetu odhlasovala první zákon, který je součástí jejího plánu reformy soudnictví. Kontroverzní projekt, který ultrakonzervativní koalice zahájila v lednu, odhalil válku o identitu, která zemi štěpí v jednom z nejnapjatějších okamžiků, jak se ukázalo v pondělí večer, několik hodin po hlasování o zákonu, při protestech v několika městech a masivní blokádě hlavní příjezdové cesty do Tel Avivu, která vedla k nejprudším střetům mezi demonstranty a policií za poslední měsíce.“

„V Izraeli však není v sázce pouze Levinův plán (ministr spravedlnosti), ale, jak se shodují oba hlavní sektory, identita země v citlivé rovnováze mezi jejím židovským a demokratickým charakterem.“

Rozdělená izraelská společnost. Možná je tady nejvíc vidět, jak je demokratická budoucnost této země komplikovaná.

HN: Od Izraele se odklání nejbystřejší mozky země. Hrozí emigrace i odchod významných firem

„Zhruba třetina dotázaných Izraelců v průzkumu, který si toto úterý zadala stanice Kanál 13. Z něj vyplývá, že 28 procent respondentů zvažuje odchod z Izraele. Asi dvě třetiny dotázaných o stěhování do ciziny neuvažují, osm procent lidí si není jistých. Více než polovina Izraelců pak má strach, že justiční reforma sníží obranyschopnost státu.“

Haaretz: Izraelský odliv mozků

Jen několik hodin poté, co Kneset zrušil normu přiměřenosti, izraelské skupiny na sociálních sítích věnované emigraci explodovaly aktivitou. Ohrožení izraelské demokracie přimělo mnoho Izraelců přemýšlet o potřebě únikového plánu a začít zkoumat destinace pro potenciální přesídlení.

Ve skupinách jako „Chytrá imigrace do Berlína“, „Imigrace není sprosté slovo“ a „Společný odchod z Izraele“ žádají plakáty o rady, pomoc a praktické tipy ohledně odchodu na nové místo.

Nová skupina v aplikaci WhatsApp „Lékaři pro relokaci“ je určena ke sdílení informací o doporučených imigračních destinacích pro lékaře. Skupina, která je také zdrojem informací o licenčních požadavcích a pracovních podmínkách, po hlasování rychle získala více než 1 000 nových členů.

Právníci a firmy specializující se na žádosti o občanství různých zemí v zahraničí hlásí prudký nárůst počtu telefonátů o informace i samotných žádostí.

„Od nástupu nové vlády se počet žádostí zvýšil, ale od pondělí je to šílené,“ říká Yoav Stern, který vlastní firmu na provázení rodin při získávání německého občanství…

🏇 Co víc potřebuješ znát, než že Netanjahu dohání židy k emigraci do Německa? Víc symbolická už nynější situace být nemůže.

Stejně jako je symbolická pozice české vlády, která dříve až podezřele často zdůrazňovala, že Izrael je naším klíčovým spojencem. Nyní k rozebírání právního státu a demokracie u tohoto našeho klíčového spojence sveřepě mlčí.

Buď o tom nic nevědí, nebo jim je to jedno a nebo s tím dokonce souhlasí.

Vyberte si.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud mě chcete také podpořit, můžete prostřednictvím služby Donio.cz

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh