Bombardování civilistů jako symptom neúspěchu

Večerní shrnutí dnešního dne v Ukrajině i ve světě.

Putin se sice dnes vyjádřil, že jeho cílem zůstává dobýt celou Ukrajinu, ale nemá k tomu o nic blíž než ráno.

Ba naopak, ačkoli se snažím brzdit fanouškovství, dnes to vypadá, že ukrajinští bojovníci (armáda, ale už i partyzáni), dnes Rusy několikrát v boji potupili.

Stinnou stránkou ruské frustrace je už prakticky bombardování postupně všech velkých měst, před nimiž se ruská armáda nachází.

Včera byl těžce zkoušen Charkov, dnes zasáhly bomby mj. Černihiv, kde zabili skoro 40 civilistů.

Ekonomicky Rusko v tuto chvíli vypadá asi tak, jako když onehdy Miloše Zemana postavili na běžky. Hodně nejistý status.

Obrazová a video část

Černihov krátce po ostřelování
Ukrajinský výpad u Irpinu přistihl okupanty nepřipravené
Vyloďovací oddíl Černomořské flotily Ruské federace sestávajícího ze čtyř velkých výsadkových lodí doprovázených třemi raketovými čluny. Plují na Oděsu.
Černihiv.
Čtyři 9K22 Tunguska, které Rusové „zapomněli“.
Skončily takhle 🙂
Ukrajinští partyzáni v akci
A tady taky. Musíme jim tam natlačit tolik zbraní, kolik jich budou potřebiovat.
Tady je pro změnu ukořistěné ukrajinské BVP
Vchod do nemocnice v Záporoží, tři mrtví, čtyři zranění.
Takto vypadá Charkov
Oděsa se chystá na útok okupantů
Další ruský tank, který zabrala ukrajinská domobrana.

Osada Jakovlivka srovnána se zemí. Chersonská oblast.

Enerhodar, domobrana se město pokoušela zablokovat, Rusové zahájili ostřelování
… viz tady
Mariupol se pomalu mění v trosky
Evakuace žen a dětí z Irpinu
Část zničeného vojenského konvoje ruské armádu u Voznisensku.
Pýcha předchází zajetí.
Obrázek
Dva v jednom.
Ruská máma už ví… Putinova vizitka. A obžaloba.
Mykolajivská oblast. Most vyhozen do vzduchu i s tankem okupantů
Generálmajor ruské armády Andrej Suchovecký. Už ho zpackaná okupace netrápí…
Výborné mapky agentury AFP. Jak (ne)postupuje invaze v čase. Nebýt úseku Cherson – Mariupol na jihu…
Fotky Al Jazeery. Výmluvné
Charkov uprostřed Ruské mírové operace“.

Tady je odkaz na záběry bezprostředně po útoku na Černihiv. Mrtví civilisti, co jiného?

Obrázky jsou +18 https://twitter.com/EuromaidanPress/status/1499459994877636617

Začátek dnešního jednání ukrajinského parlamentu, který jedná i v bombardovaném městě
Ruský kolaborant na konec.

Související události

Premiér země: Na setkání s panem prezidentem jsme se dohodli na tom, že lidem, kteří chtějí odejít bojovat na Ukrajinu a budou bojovat na straně Ukrajiny, můžeme garantovat beztrestnost formou abolice. (Jestli bude mít Hrad přístup k jejich osobním údajům, je to o ničem)

„Žádná svobodná společnost nemůže dlouhodobě přihlížet tomu, jak cizí služby působí na jejím území, působí způsobem, který má zanést paniku, lži mezi občany a do společnosti, a který má vést k rozvratu demokratických institucí,“ prohlásil premiér Fiala. Obrana proti dezinformacím je podle něho povinnost.

Za dva dny tři žádosti členství v EU. Oficiální žádost o členství v Evropské unii podalo, po Ukrajině a Gruzii, dnes také Moldavsko. Žádost podepsala prezidentka Maia Sanduová.

Babišovy firmy dál obchodují a Ruskem a posílají tam peníze.

Rozhlas pomáhá Ukrajině. V aplikaci Můj rozhlas ode dneška šíří vysílání Radio Ukrajina, aby se dostalo k ukrajinským uprchlíkům v ČR a dalším Ukrajincům.

Automobilový koncern Volkswagen a jeho dceřiná společnost Škoda Auto se stahují z ruského trhu.

Protiruské sankce tvrdě dopadnou na německou ekonomiku, uvedl ministr hospodářství Robert Habeck. Německo se podle něj musí zbavit závislosti na ruském plynu.

4 500 granátometů M72 LAW a 7 500 ručních granátů dostane Ukrajina z Kanady.

Volodymyr Zelenskyj se obrátil na ruského prezidenta Vladimira Putina a vyzval ho, aby zasedl k jednacímu stolu. ‚Jsem normální chlap. Sedni si se mnou, mluv, čeho se bojíš?‘‘

Japonsko rozšíří sankce proti Rusku, nově do nich zahrne další čtyři banky a zhruba dvacet konkrétních osob. Sankce se země chystá zavést také vůči Bělorusku.

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří se ubytují v hotelu v Praze, nemusí platit poplatek z pobytu. Lidem bude stačit prokázat se ukrajinským pasem. Odpuštění poplatku bude platit zatím do konce března. Občané Ukrajiny mají již nárok na bezplatnou MHD a například vstup do ZOO za 1 korunu.

Ukrajina potřebuje podporu NATO. Pokud nemůže zařídit nad zemí bezletovou zónu, mělo by nám dát letadla, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Evropská unie může do jednoho roku snížit dovoz ruského zemního plynu o více než třetinu. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii spolu s plánem, jak závislost omezit.

Ruský ropný gigant Lukoil vyzval k ukončení války na Ukrajině. Stal se tak prvním velkým ruským podnikem, který se postavil proti invazi.

Londýnská burza pozastavila obchodování s akciemi téměř tří desítek ruských firem, včetně banky Sberbank a energetických gigantů Rosněfť a Gazprom.

V pátek bude na akci na podporu Ukrajiny (začátek 18:00) spolku Milion chvilek pro demokracii na Václavském náměstí mluvit přes video i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. (Proto jsem mu psal, možná jste viděli na jeho stránce)

Ukrajina. Myslím, že Putin neví, co rozpoutal

Nenechte si tyto obrázky pro sebe. Díky

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh