Katoliban mezi Odrou a Baltem

Vláda PiS znamená v Polsku oklešťování a likvidování nezávislých médií, přeměnu veřejnoprávních v propagandistické vládní, omezování práv lidí hlásících se k menšinám, pokusy o změnu výkladu polské historie a v neposlední řadě i zákazy potratů.

Umělé přerušení těhotenství není v Polsku už možné ani v případě, že plod nemá šanci po porodu přežít. Kvůli vývojovým vadám plodu se přitom do té doby v Polsku provádělo asi 98 procent všech legálních potratů.

Poslední zmiňovaná restrikce se v těchto dnes stala hybatelem dění u našich sousedních sousedů a politických spojenců z V 4.

Minulý týden totiž vyšlo najevo, že nedávno v nemocnici zemřela třicetiletá žena, které lékaři odmítli provést potrat. 

Její smrt byla následkem septického šoku ve 22. týdnu těhotenství. Její plod byl vážně poškozený. To ale podle ústavního soudu (složený převážně ze soudců nominovaných konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost, jež zpřísnění podmínek pro interrupce podporuje), není důvod pro interrupci.

A tak ve stavu přímo ohrožujícím její život, dlouhou dobu čekala, až jejímu plodu přestalo srdce samo bít. Pak už bylo, kvůli postupující sepsi a šoku, na záchranu jejího života pozdě.

Drobná bruneta Izabela provozovala v jihopolské Pszczyně oblíbené kadeřnictví, byla deset let vdaná a doma na ní marně čekala devítiletá dcera Mája.

 Její rodina informovala, že Izabela ve zprávách zasílaných rodinným příslušníkům a přátelům během pobytu v nemocnici psala, že lékaři podle informací, které jí poskytli, s vyprázdněním děložní dutiny vyčkávali do doby, než plod zemře.

Vedení nemocnice vydalo prohlášení v němž stojí: „Otázkou je posouzení právního stavu ohledně přípustnosti ukončení těhotenství. Na tomto místě je třeba pouze zdůraznit, že všechna lékařská rozhodnutí byla učiněna v souladu s ustanoveními zákona platnými v Polsku a lékařskými standardy.“

Poslední SMS Izabely z nemocnice:

„Miminko váží 485 gramů. Zatím musím díky potratovému zákonu ležet. A oni nemohou nic dělat. Počkají, až to umře nebo se něco rozběhne, a když ne, můžu očekávat sepsi.“

A tak zatímco pomocí dronů doručujeme balíky, lítá se na Mars, dokážeme získávat energii ze Slunce, v jedné z nejrozvinutějších zemí světa, se může stát (a ještě podle zákona) tohle.

Z vůle politiků.

Více o aktuální situaci v Polsku zde.

Foto z protestů, které se momentálně v Polsku odehrávají.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh