Kazachstán. Dočasný pobyt „sovětských“ vojsk zahájen.

Do ulic byly již nasazeny speciální jednotky kazašské armády

Souhrn nejnovějších událostí a střípků z Kazachstánu, kde demonstranti svrhli vládu a obsadili část provládních budov v několika městech.

První souhrn jsem sepsal včera a končil zhruba naší večerní dobou.

Od té doby se událo několik zásadních věcí

Nakládání ruských vojáků do letadel před odletech do Kazachstánu

👉 Do ulic nastoupily kazašské speciální jednotky armády a začaly „vytlačovat“ demonstranty z náměstí a prostor kolem vládních a stranických budov.

👉 Na to konto dnes ráno oznámily kazašské úřady likvidaci, rozuměj zastřelení, desítek teroristů, rozuměj demonstrantů.

Číslo bude asi výrazně vyšší, stejně tak, jako tomu bylo při poslední vlně protestů, před deseti lety.

Střelba vojáků do demonstrantů

👉 Prezident Kazachstánu požádal o zahraniční vojenskou pomoc. Jednotky vojenské smlouvy CSTO už jsou na místě. Jde o několik loutkových armád zemí jako Arménie, Bělorusko, ale hlavně o vojáky a speciální síly ruské.

Rusové už včera oznámili, že o vyslání armády do cizí země nemusí žádat o souhlas parlamentu (dumy) a vyrazili, spolu s Bělorusy hned.

V současné době se první jednotky začínají rozmísťovat v ulicích některých kazašských měst.

Zajímavé je, že když o stejnou pomoc žádala vloni Arménie v bojích s Ázerbajdžánem, Rusko nechalo Arménce v klidu prohrát a žádná internacionální pomoc nepřišla.

Navíc je to první nasazení těchto jednotek v jejich historii. Kazachstán je prostě pro Rusko enormně důležitým regionem.

Zabití demonstranti

Jiné video ze sítě Telegram.

👉 V celé zemi je vyhlášen výjimečný stav a vláda nechakla v noci vypnout internet. Zprávy jsou kusé i na nich se však objevují obrázky svědčící o pouličních bojích a zastřelených lidech.

👉 Newspeak: Okupačním vojskům se v Kazachstánu bude oficiálně říkat „Mírový kontingent“. Tzv Ruský svět je územím, kde je standardem porušovat práva vlastních občanů, okrádat je a když se pak vzbouří, povolat na vlastní obyvatelstvo cizí vojáky.

V takové zemi jsme žili 40 let taky a už včera jsem si uvědomil, jaké máme štěstí, že už je to přes čtvrt století pryč a že když budeme svou svobodu a demokracii aktivně hájit, máme velkou šanci, že už to tak zůstane.

Almaty dnes v noci

Detaily přímo z regionu:

🌐 Ředitelka Russia Today, ruské propagandistické televize Margarita Simonjan by ráda ruskou vojenskou pomoc podmínila kazašským uznáním okupace Krymu a přechodu zpět na azbuku, čímž by se ruština stala státním jazykem a znovu by se začala vyučovat na školách. Prostě mírotvorci, ti Rusové.

🌐 8:30 našeho času: Před pár hodinami přiletělo do Almaty první letadlo s ruskými jednotkami. Nyní se koordinují a během pár hodin se chystají spustit hlídku ve městě.

🌐 Je zásadní, aby západní země reagovaly hned. Úplné vypnutí internetu znamená, že úřady násilně potlačí demonstrace a nechtějí, aby to svět viděl.

🌐 Demonstrací se účastní i provokatéři, vyvolávající násilné střety a rabující skupiny. Je evidentní, že na nich bude ospravedlňován vojenská likvidace demonstrací i pozvání Rusů do země.

Vláda navíc tvrdí, že demonstranti byli vycvičení v zahraničí.

Ulice Almaty včera pozdě večer
Armáda přebírá situaci v zemi. Evropská unie a Česko se zatím k situaci nevyjadřují. Ostatně my takovou devastují zkušenost s Rusy nemáme, že…

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh