Kdo chce sít vítr, musí šlapat vodu.

Jeden důležitý poznatek: Zformovala se fronta (vynechme teď kdo a proč, píšu o tom často), která si hodlá nahonit politické body či peníze na pomoci ukrajinským uprchlíkům.

Případně část z nich oddaně slouží ruské věci.

Je tu ale jeden silný moment. Uprchlická populace jako celek nedává těmto lidem prakticky žádnou záminku, aby je mohli špinit a štvát proti nim veřejnost.

Tři sta tisíc lidí, které jsme v rekordním čase přijali (udává se, že přes sto tisíc z celkového počtu asi 420 000 registrovaných uprchlíků, už z ČR odcestovalo), v podstatě bez problémů zapadlo.

Nenarostla kriminalita, drtivá většina jsou navíc ženy a děti, komunita jim pomáhá, sociální systém zatížili mnohem méně, než by odpovídalo jejich počtům a skoro 2/3 práceschopných už nalezlo nějaké zaměstnání. To je v situaci, v níž se člověk v nové zemi po útěku před válkou nachází, v tak krátké době vysoké číslo.

Proto musí skupiny točící se na nenávisti k uprchlíkům lhát, vymýšlet si a šířit fake news. A kvůli tomu, že se nemají o co opřít, se musí odkopat a okatě podporovat i ruské teze toho, co se v Ukrajině děje a vlastně všem ukazují, že nejsou nic jiného než ruští kolaboranti.

Což je v přeneseném slova smyslu vlastně služba veřejnosti. Mnohem víc lidí, tak dokáže poznat, že nejde o žádné mesiáše, kterým leží na srdci osud Česka a jeho obyvatel, ale o matrjošky Putinova režimu v ČR.

Nekonfliktnost a celkovou usazenost nově příchozí ukrajinské menšiny shodou okolností včera potvrdila i česká vláda, konkrétně ministr financí Stanjura:

„Náklady na ukrajinské uprchlíky budou výrazně nižší, než se čekalo. Rychle se zapojili do práce, nezatěžují zdravotní systém, řada lidí je ubytovala zdarma.“

Prostě se to sešlo.

Dobře zareagovala vláda (ne vždy, ale jedná se o velký počet lidí v krátkém čase), výborně občanská společnost (prostě obyčejní Češi) a dobře zapadli sami uprchlíci.

K tomu si připočtěme hrdinný a taky úspěšný boj ukrajinských vojáků a máme tady argumentační zeď, která se nedá racionálními fakty rozbít.

Zbývají lži a otevřená příchylnost k totalitnímu agresorovi.

A náš příspěvek k hájení pravdy a hodnot demokracie spočívá v tom, že budeme na tyto lži a na ty, kteří je šíří, společnost upozorňovat 👍

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh