„Nejsme děti!

Odkazem na skandování protestujících proti šéfovi pražských komunistů Štěpána v listopadu 1989, uvádím zajímavý rozhovor (odemčeno) s jednou z nejviditelnějších zástupkyň „generace Zet“ Adélou Kundrátovou, předsedkyní České středoškolské unie.

💃 „Generace Z je oproti těm minulým úplně jiná, a to hned z několika důvodů. Zaprvé odmalička vyrůstáme v digitálním světě. Nepamatujeme si dobu před internetem, předtím než jsme měli chytrý telefon. Už víme, jak fungují technologie, a bohužel nás taky už dlouhou dobu negativně ovlivňují třeba sociální sítě.“

💃 „Zároveň jsme první generace, která vyrůstá už jenom s minimálním stínem minulého režimu. Nemáme v sobě zakotvené, co bylo dřív, nezažili jsme to.“

💃 „Mladí lidé mají pocit, že jim chybí prostor vyjádřit svůj názor a nemají ani prostředky, jakými zažitý systém změnit.“

Nepodceňujte z pozice síly odhodlání nespokojených lidí. Nemusí se vám to vyplatit.

💃 „Na druhou stranu, život v ČR s sebou nese i spoustu privilegií – naše ekonomická situace je relativně dobrá, svoboda slova také funguje, takže jsme v té lepší části světa.“

💃 „Jak složité je přesvědčit moje vrstevníky k participaci? Celkově je v tomhle ohledu česká situace hodně špatná a myslím si, že to je právě kvůli tomu, že hodně mladých lidí je frustrovaných ze spousty věcí. Když se podíváme na rozhodnutí, která u nás třeba dělají různí politici, nebo celkově vnímáme, kam se ubírá svět, mnoho mladých na vše rezignuje.“

💃 „Osobně mám s Českem takový stockholmský syndrom. Mám chuť věci skutečně měnit, i když vím, že to je špatné. Chápu, když to někdo má jinak, je ale důležité, abychom společně diskutovali a díky tomu zjišťovali, jak tuhle situaci změnit a jaké jsou cesty kupředu.“

Časová přesmyčka z roku 1989. Adéla Kundrátová: „Tohle si nepamatujete?“

💃 „Vzdělávání je podle mě klíč k úspěchu i změně. Je důležité v žácích podporovat kritické myšlení, kompetence, hodnoty. Nezáleží tolik na tom, co se lidé učí, ale spíš jak se učí a na jakých hodnotách naše vzdělávání stojí.“

💃 „Proč politici pro mladé nedělají víc? Jsou to často lidé, kteří byli v mládí velmi inspirativní. V roce 1989 mnoho z nich bylo studenty, kteří volali po tom, aby se studentům naslouchalo, bojovali za demokracii a za spoustu nových hodnot.“

💃 „Teď když se dostali do věku svých odpůrců, se ale najednou napasovali do jejich pozic a naší generaci vytýkají stejné věci. Nevím, kdy se z aktivního studenta, který je progresivní a snaží se věci měnit, stane člověk, který je součástí systému a naopak odporuje mladým lidem a tvrdí: „Ne, jste příliš mladí, nemáte o tom vůbec mluvit, vždyť nemáte žádné zkušenosti.“

K tomuto tweetu píše jako odpověď vlivný právník Radek Pokorný: „Žádný zelený fundamentalismus to ve velké míře není. A demonstraci 17.11.89 předcházely demonstrace v Teplicích a Ústí prave za životní prostředí. Byly časy kdy to bylo velké téma ODS. Ale Klause ne, ten navíc dělal vše pro to, aby zabránil projektu do Ingolstadtu, ve své době jediné trubce co k nám vedla ropu odjinud než z Ruska. Nebýt ODA, lidovců a Jana Rumla, nebyl by.@JanDobrovsky si to jiste pamatuje.“ A Jan Dobrovský: „Prosadit produktovod z Ingolstadtu byla opravdu docela práce. Velice tehdy pomohl i Karel Schwarzenberg a diplomaté z MZV. Tenkrát jsme to přičítali jenom „ekonomismu“. Dneska už to vnímám jinak.“

💃 „Pokud je tady někdo občansky aktivní a je v nějakých rozhodovacích pozicích, tak bych vás poprosila, abyste zvali mladé lidi – do panelů, na konference. Bavte se s nimi, ať to není „o nás bez nás“. Bavte se s nimi o tom, jaký na to mají názor.“

💃 „Pokud jste sami rodiči nebo třeba prarodiči, bavte se se svými dětmi a vnoučaty o tom, jaké mají názory na různé problémy. Zjistíte a možná budete překvapeni, že spousta z nich má velmi racionální názory, dokážou si je obhájit a jejich přístup není vůbec špatný.“

💃 „A pokud jsou tu mladí lidé: nevzdávejte se. Změna může být opravdu blíž, než si myslíme, a je důležité za tyhle věci bojovat, protože jinak to tu lepší prostě nebude.“

Debata na XXII. republikovém sněmu České středoškolské unie. Foto: ČSU

🏇 Dlouhodobě podceňovat a přehlížet mladé lidi se nevyplácí. Za prvé mají velký potenciál změny v řešení problémů, ještě ikskrát nenarazili do zdi, jako člověk o generaci nebo dvě starší. Oni samozřejmě taky často narazí a ten potenciál a průraznost se budou časem snižovat. Ale dejme jim tu možnost, vyděláme na tom všichni.

Ta druhá situace vychází z historické zkušenosti, kdy za velkou částí společenských změn stáli právě mladí lidé, včetně například protestů proti totalitám v letech 1938, 1948 (to ani nikdo jiný už neprotestoval) a 1989.

Pro politiky by mělo být přehlížení klíčových témat mladých lidí z dlouhodobého hlediska varováním. Programové nadbíhání seniorům je sice z krátkodobého hlediska výhodné, ale my, vzhledem k nejisté bezpečnostní situaci, potřebujeme mít co nejvíce mladých, kteří se identifikují s Českem, s naší společností, berou ji za svou a budou chtít pro jeho budoucnost přinášet i nějaké oběti. Viz nedávný rozhovor s plukovníkem Foltýnem.

Když ztratí pocit, že ČR je i jejich země, která je bere jako její respektovanou součást, proděláme na tom v budoucnu všichni.

Úvodní foto: instagram Adély Kundrátové

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh