Nová vláda chce seškrtat rozpočet na příští rok. Co to může v reálu obnášet?

Státní rozpočet na příští rok předloží nové sněmovně ještě končící Babišova vláda před předáním moci vládě nové.

Ovšem vznikající kabinet očekávaně plánuje návrh předělat. ODS, která pravděpodobně obsadí post ministra financí, plánuje schodek z 377 miliardy snížit na 250 miliard.

Už během listopadu a prosince chce pětikoalice seškrtat desítky miliard, hlavně na provozu státu a na neinvestičních dotacích.

Šéfekonomka Raiffeisenbank Helena Horská převádí tuto číselnou úsporu v letmou praxi

👉 „Schodek státní kasy 250 miliard korun pro rok 2022, o 127 miliard méně než návrh končící vlády, je střízlivě ambiciózní.“

👉 „Bez zásahů, bez rozdávání by deficit rozpočtu mohl končit těsně pod 300 miliard Kč.“

👉 „Co obnáší mimo jiné stáhnout schodek státní kasy pod 300 miliard?“

👉 „Vyšší výběr daní díky růstu ekonomiky (až 100 miliard)“

Poznámka: Ten však podle mě může být menší, než se dosud předpokládalo, stojí podstatná část automotive a další segmenty průmyslu.

Nedostatek čipů, kvůli kterému před několika dny zastavila výrobu Škoda Auto, se týká dalších 169 odvětví. Tady je mapa dodavatelů automobilového průmyslu, z ní je zřejmé, že se tento problém týká celé ČR.

👉 „Ukončení covidové pomoci (100 miliard/rok); místo záchrany nejistých pracovních míst ➡️ podpora rekvalifikace, vzdělávání, změny práce.“

Tady se rýsuje další možný problém, leckde máme už zase exponenciálu a není vyloučeno, že stát bude nucen zavést určitá širší opatření.

Pak ale nějaká část pomoci bude zase muset být vyplácena.

👉 „Zrušit slevy na jízdné v hromadné dopravě (cca 6 miliard).

👉 „Vrátit zdanění nafty (6 miliard)

Končící ministryně financí Alena Schillerová byla nedávno potupena exministrem financí Rusnokem a bývalým členem ČNB Hamplem, kteří o ní v televizi veřejně prohlásili, že je pro svou funkci nekompetentní.

🏇 Už z tohoto hrubého nástřelu sami vidíte, že nás nečeká nic lehkého, tím spíše, že pětikoalice, dle vlastních vyjádření, s žádným zvedáním daní nepočítá a taky se reálně bude propisovat do rozpočtu podpora domácností ohledně extrémního nárůstu plateb za energie.

Tu už končící vláda přislíbila plošnou, čímž se zadlužení zvýší, přičemž těm nejpotřebnějším pomoženo stejně nebude.

Nově nastupující vládě opravdu není co závidět a místo správy státu přebírá do ruky nášlapnou minu.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh