Pár věcí k dezinformační válce

Jde o záležitost, která hýbe naším veřejným a informačním prostorem, kterým se buď čeští užiteční idioti Ruska, nebo přímo proruské a ruské entity snaží rozbíjet důvěru v demokracii a její kotvící mechanismy (politika, média, státní úřady, právní stát).

K čemu může v důsledku vést vidíme všichni v těchto týdnech na sousedním Slovensku.

Důležité jsou podle mě dvě česká specifika.

  1. Vláda programově odmítá s dezinformačním systémem bojovat a tato agenda se tak v ČR nekontrolovaně šíří a ovlivňuje veřejné mínění a voličské nálady.
  2. Velmi intenzivně míří na informačně nejzranitelnější, tedy naše seniory a to pomocí řetězových emailů

Obecně pak platí, že si dezinformačními (a téměř výlučně pomáhající napřímo, či sekundárně Rusku) narativy pomáhá nemalá část politické scény. Nejčastěji SPD, ANO, KSČ(M), Trikolora, PRO.

A platí také, že tlak na čtenáře těchto mediálních výstupů útočí na jejich strach, emoce a pracuje s jejich předsudky a využívá jejich zranitelnosti (myšleny např. chudoba, exekuce, nebo nízké vzdělání).

Jeden příklad vlivové skupiny, s protlakem do nejvyšších pater české politiky ZDE.

Několik příkladů šíření ruských narativů politiky níže:

Hybridní a dezinformační válka, zejména Ruska proti západu a speciálně proti bývalým ruským satelitům ve východní Evropě, je jednou z hlavních součástí invaze Ruska na západ.

Připravuje si tak půdu paralyzovat nás naši nerozhodností a tedy neschopností se jeho tlaku účinně bránit a v ideálním případě se mu podaří převzít vládu nad některým západním státem, tak jak se mu to povedlo například postupně v Maďarsku a později na Slovensku.

Za nejdůležitější věci pro proti dezinformačnímu působení odolnou společnost, bych označil dvě věci a to vzdělání a vlastní aktivitu.

Vzdělaní má ovšem dlouhodobě chabou úroveň podpory od státu a nejen to mediální a vzdělávání k občanství, nýbrž celý segment, vždyť je při každé nutnosti osekávat státní výdaje první na ráně.

Například současná vláda plánuje na příští rok snížit výdaje školství o 15 miliard, což je v přímém rozporu s tvrzeními odborníků, že ani v ekonomické krizi se nemá škrtat v resortech a segmentech obrany a vědy a školství …

Ano, dezinformace a misinformace není totéž.

Zatímco dezinformátor dezinformaci vyrábí či šíří už s tím, když ví, že jde o lež, misinformátor ji vyrobí nebo šíří s úmyslem, informovat lidi o něčem, co si myslí že je, nebo že by mohla být, pravda.

Tedy dezinformátoři jsou zjednodušeně více ruští spolupracovníci a misinformátoři spíše ruskými užitečnými idioty.

Ale pozor, takový Balda byl sice misinformátor, což mu ale i tak umožnilo se zradikalizovat do té míry, že spáchal teroristický čin.

Misinformace vytváří strach a falešnou realitu úplně stejně jako dezinfo a vedou i úplně stejně k radikalizaci jejich příjemců.

Účelová polarizace společnosti je další metodou hybridní války.

Postupuje vždy od nejvíce zranitelných, ale prostupuje postupně celou celou společností a nakonec pohltí i část prozápadní společnosti.

Protože jde o postupný proces, většina lidí si to třeba neuvědomuje, ale já to tedy vidím docela přehledně a diskuze zčásti zhrubla i naší stránce.

Dobrým srovnáním mohou být nějaká diskuzní fóra pod články z doby před nástupem hybridní války, tedy více než cca 12 let starými.

Tam obvykle uvidíte úplně jinou intenzitu agresivity a nenávisti, než je běžné dnes.

Bohužel, jako společnost do toho zabředáváme a plníme tak jeden z cílů ruského snažení.

Osobně hodnotím výše umístěné obrázky, které vytvořili lidé z Univerzity Palackého v Olomouci z týmu E-bezpečí jako dobrý počin, ale jak už to tak bývá, nemá prakticky žádný mediální výtlak.

A to rozhoduje o působení na veřejnost, tedy občany a voliče.

A tak jsem se rozhodl jim pomoci, dostat je mezi další lidi a věřím, že vy je obsah zase posunete o něco dál, k dalším našim spoluobčanům.

Je to naše společná věc.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh